Premier ogłasza lockdown i apeluje: „Protestujcie w Internecie, a nie w przestrzeni publicznej” [WIDEO]

premier Morawiecki/ fot. screen
10
SKLEP-WPRAWO.PL

W środę (4.11.2020) premier Mateusz Morawiecki ogłosił lockdown od 7 do 29 listopada. Zapowiedział też, że jeśli liczba zakażeń będzie nadal rosła, to za tydzień lub 10 dni zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna, która będzie 'bardzo dotkliwa”. Wygłosił też apel do osób biorących udział w protestach.

– Bardzo proszę tych, którzy dzisiaj nadal chcą protestować: proszę bardzo, protestujmy, ale w sieci internetowej. Tam wyrażajmy nasze opinie. Protest w przestrzeni publicznej grozi tym, co naukowcy teraz pokazują, czyli gwałtowną liczbą przyrostu zakażeń. (…) Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się to wyraźne, zielone światło w tunelu, musimy przestrzegać tych wszystkich zasad bezpieczeństwa – powiedział Morawiecki.

Nowe obostrzenia to całkowite zamknięcie szkół, czyli nauka zdalna dla uczniów klas 1-3. Zamknięte zostają też placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury i ogniska muzyczne. Hotele mają być dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.

W galeriach handlowych otwarte będą wyłącznie punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt i prasą. Limit osób w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, a w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2. Limit osób w kościołach – 1 os/15m2.

Pozostałe restrykcje bez zmian: od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna; w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich; zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni; wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; zawieszenie działania sanatoriów; zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos; ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób; zakaz organizowania spotkań i imprez; ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz uczestniczenia w obrzędach religijnych).

Rząd przygotował 10 działań antykryzysowych dla branż objętych restrykcjami.

 • Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP – subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.
 • Umorzenie subwencji finansowych z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.
 • Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
 • Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. Dla wszystkich branż.
 • Pożyczki długoterminowe z gwarancją – kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami
 • Dofinansowanie zatrudnienia – kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Dla wszystkich branż.
 • Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami
 • Zwolnienie ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami
 • Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes – zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP. Dla branż objęte restrykcjami sanitarnymi
 • Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw
 • Pokrycie kosztów leasingu przez ARP. Dla branży transportowej.

Źródło informacji: gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: O pożytkach z wietrzenia pomieszczeń

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hi-fi mówi

  Mikke to by strzelal do protestujacych,jak sam lata temu do tego nawolywal.

 2. Robert B. mówi

  Czy tylko mnie na rzygi drze, jak widzę i słyszę tego covidowego ewangelistę?

 3. Jaca mówi

  A miało przecież nie być lockdownu, tak czy nie? Oj Mateuszku kłamczuszku ładnie to tak? Hańba wam po wsze czasy, darmozjady i pijawki bez czci i honoru!!!

 4. Pepe 75 mówi

  Zmijowe plemię gadów z ziemi obiecanej realizuje scenariusz elit niszcząc naród polski,

 5. Jakub mówi

  Ten człowiek naprawdę ma coś z głową,a to nie jest już śmieszne…

 6. lol mówi

  Tia! W kilku krajach in IV. Reich policja o 6:00 weszła do domów „anonimowych” internautów – aresztując ich za upowszechnianie „mowy nienawiści”!
  Kiedy Polnische Polizei zacznie to w „TenKraj”-POJLIN robić?

 7. Republikanin mówi

  Czyli zapowiedział, że dotkliwie nas ukarze za swoją niekompetencję. Boże, miej nas w Swojej opiece!

 8. Robert mówi

  O Panie odkąd na mnie spojrzałeś moje Uuusta PO dippejsie dostałem choć kryję że pod maską są krzywe to CIAmajdy mówią dobrze ci z ryjem…. Ewangelia wg.św.Mateusza i CIAskowskiego którego syf w rzece nigdy nie rusza.Protestuję w internecie przeciwko zdalnemu nauczaniu PO własnym abonamencie,czasie nauczania 1-3 za które ,, nauczyciele ,,biorą kasę,serfowaniu dziecka PO moim sprzęcie.Czekam na ustawę,albo wygaszam ten protest MEN przeciwko szalejącej pandemii

 9. ARCYPINOKIO mówi

  pinokio… protetować w necie???? a co to da?

 10. ikss67 mówi

  Najlepsze jest to, że tym (…) nie zalezy tak naprawdę na szybkim opanowaniu sytuacji , tylko maksymalnej eskalacji, tak aby mieć pretekst i zarządzac strachem głupców, tych do których kierowana jest szczepionka, zawierająca nieznane inhibitory białkowe, czyli te potocznie zwane „nano roboty”
  Tymczasem lek skutecznie zwalczający covid, przyczynowo, w 24 godziny jest znany, jest na bazie amintydyny. Lekarz z Przemyśla- Włodzimierz bodnar, cichy bohater, udowodnił, tylko udokumentował ponad 60 przypadków ozdrowień z setek jakie maiły miejsce. Oczywiście grożą mu konsekwencje izby mengele karskiej. Lek został wycofany z rejestru, przed „pandemią” jako, że leczy covid, a przecież szykuja szczepionki. Mozna by zlikwidować tę pandemię w tydzień z pomoca tamtego leku. Oto cał a prawda o śmiercionosnym systemie szczepień, za którym stoją megakorporacje, zainteresowane depopulacją. Traktujące ludzi jako żywy towar.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.