Premier obwieszcza sukces Polski i Węgier po szczycie UE. Konfederacja mówi o wielkiej porażce [WIDEO]

Fot. PAP
16

Premier Mateusz Morawiecki wrócił ze szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Ogłosił sukces dyplomacji wskazując na fakt, że dzięki twardym negocjacjom, kwestie przydzielenia środków finansowych dla państw członkowskich nie będą uzależniane od kwestii „praworządności” w Polsce, którą krytykują unijne instytucje. Politycy Konfederacji są innego zdania. Twierdzą, że polski rząd poniósł porażkę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To był maraton negocjacji, dyskusji, sporów i argumentacji – mówi premier Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. – Ta sztafeta się opłaciła. Postawiliśmy nie tylko weto dla skąpstwa, ale też dla tych, którzy chcieli podziału Europy na słabszą i wyżej rozwiniętą. Nasza siła i umiejętność budowania sojuszy pokazała, że mamy silną pozycję, mamy dziś bardzo dobry budżet. Mamy dziś bardzo dobry budżet dla Europy. Otwieramy nowy rozdział dla Polski w UE.

Morawiecki wskazał, że Polska jest poważniej traktowana na arenie międzynarodowej niż kilka lat temu.
Nie mamy tylko doradczego głosu – mamy decydujący lub współdecydujący – dodał.

– Jednym z elementów długo dyskutowanych było uzależnienie środków z tak zwanej praworządności. Tego nie ma. Nie ma uzależnienia środków europejskich, środków z budżetu europejskiego od praworządności. Ten spór toczy się od kilku lat i apelowaliśmy z Viktorem Orbanem, aby skończyć tę dyskusję – powiedział premier. – Zastąpiliśmy mechanizm wysoko upolityczniony. Polska nie straci ani jednego eurocenta, które wynegocjowaliśmy – zapewniał i dodał, że Polska chce przestrzegać praworządność.

Polska otrzyma z unijnego worka nawet 750 mld złotych.
To konkretne pieniądze, które mogą wesprzeć najbardziej potrzebujące regiony. Wyrównywanie poziomu to jedna z fundamentalnych zadań, bo chcemy realizować europejską zasadę zrównoważonego rozwoju. Ten sukces cieszy nas wszystkich – skomentował wicepremier Jacek Sasin.

W związku ze szczytem UE i powrotem Mateusza Morawieckiego do kraju, koło poselskie Konfederacja zorganizowało konferencję prasową, w której ogłoszono „porażkę polskiego rządu w Brukseli”.
Mieliśmy sytuację, w której nasz rząd jechał, jak twierdził, bronić interesów, a wraca zgadzając się na rzeczy, które jeszcze w piątek, deklarował się nie zgodzić – powiedział Krzysztof Bosak. Sprawy, które podczas szczytu poruszano w Brukseli podzielił na trzy kategorie: praworządności, negocjowanych środków oraz polityki energetycznej, kompetencji budżetowych UE.

Polski rząd zgodził się na konkluzję szczytu, w których jest jednoznacznie wpisane porozumienie i będzie stworzony mechanizm oceny praworządności. Jest to wprost sprzeczne z interesami naszego kraju – powiedział Bosak wskazując, że nie ma podstaw prawnych, aby taki mechanizm tworzyć.

Podczas konferencji zabrał głos także prawnik Michał Wawer, tłumacząc to, co wcześniej napisał w sieci, komentując „sukces polskiego rządu w Brukseli”. Komentarz Wawera przytaczamy w całości, gdyż uważamy, że jest naprawdę rzetelny.

Konkluzje szczytu UE.
Postanowienia niekorzystne dla Polski:

Otwarta droga do stworzenia mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od tzw. „praworządności”. Dokładny mechanizm represji ma być przyjęty WIĘKSZOŚCIĄ kwalifikowaną przez Radę UE.
W oficjalnych konkluzjach pojawiła się też przywoływana przez PiSowskich optymistów adnotacja o zajęciu się tą sprawą przez Radę Europejską (która istotnie decyduje jednomyślnie). Adnotacja jest jednak niejasna i może być różnie interpretowana. Nawet w najbardziej korzystnej dla nas wersji zrobiliśmy krok w tył, wyrażając ramową zgodę na stworzenie mechanizmu. W wersji dla nas niekorzystnej Rada UE przyjmie po prostu mechanizm większością głosów bez naszej zgody i zacznie go stosować.

Otwarta droga do ustanowienia podatków unijnych: od braku recyklingu plastiku, od śladu węglowego, cyfrowy, od transakcji finansowych.

Przyznanie Komisji Europejskiej zdolności do zaciągania długu. To zupełnie nowa i bardzo znacząca kompetencja unijna, zmniejszająca suwerenność państw narodowych. I znaczący krok na drodze do przekształcenia Komisji w europejski rząd federalny.

Narzucenie Polsce celów dotyczących tzw. „neutralności klimatycznej” i ograniczenie dostępu do połowy środków z „Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” w razie nieprzyjęcia dalej idących celów.

Wzrost unijnej składki członkowskiej. Rabaty dla Niemiec i Oszczędnej Czwórki.

Dalej chciałem omówić postanowienia korzystne dla Polski, ale niestety ze spisanych konkluzji nie wynika dla nas właściwie nic dobrego… Z informacji medialnych można natomiast wywnioskować, że:

Z pieniędzy uzyskanych z zadłużenia Unii (które trzeba będzie przecież spłacić…) relatywnie duża część trafi do Polski. W konkluzjach nie ma jednak żadnych przymiarek do dzielenia środków, są tylko całościowe kwoty poszczególnych Funduszy.

Udało się stworzyć na szczycie wspólny front z Węgrami, co dobrze rokuje na przyszłą współpracę.

Podsumowując: w zamian za doraźny i niepewny zysk finansowy rząd PiS wyraził zgodę na instytucjonalne wzmocnienie Unii Europejskiej kosztem suwerenności państw narodowych, wprowadzenie nowych podatków unijnych i stworzenie w dłuższej perspektywie czasowej mechanizmów finansowego represjonowania Polski przez eurokratów.
To największa katastrofa w relacjach Polski z Unią od czasu Traktatu Lizbońskiego.

Źródło cytatów: Twitter, PAP, Facebook

Przeczytaj także:

Stalinowski cyrk! Jacek Międlar w środę stanie przed sądem za słowa: „nie bratamy się z komunistami” i „żałosny filosemityzm”, bo „wyraził dezaprobatę wobec działań władz”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Netopelek mówi

  POLEXIT !!! NATYCHMIAST !!!

 2. Antyparch mówi

  Sxczesc Boce

  Kondederasci glosowali za Trzaskowskim,ktory cala wladze nad Polska oddalby Brukseli i Niemcom.
  Ale skad wy jelopy mozecie o tym wiedziec?
  Dalez zyjecie newsem Brauna,ze w lochach pod Warszawa siedza zydzi.

  1. antyPOPiS mówi

   @arcyparch, PiSia kamaryla odnosi „sukces” analogiczny do tego z fuzją Orlenu z Lotosem. Choć posądzanie cię o zdolność do logicznego myślenia to arcy-naiwność, to zastanawiam się czy nie urodziłeś się w trakcie awarii w Czarnobylu, co tłumaczyłoby to „promieniowanie” PiSowskiego zacietrzewienia z każdego postu wobec Konfederacji, bez względu na treść artykułu który trollujesz…

  2. Antyparch mówi

   Pozdrow komucha Szewko. POyebie genetyczny,zrodzony przez matke,ktora zapladnial pulk nkwdzistow. A zacietrzewienie ode mnie nie bije, posmiewisko sami z siebie robicie.
   Szczesc Boze,wyborco Trzaskowskiego,na uslugach eurokomuny Sorosa,Bildelberg. Polaku katoloku.

  3. antyPOPiS mówi

   @arcyparch, pojechałeś PiSi imbecylu pamiętnikamii swojej mamałe, czym nie zaskoczyłeś, i tak wszyscy się domyślają po kim tak błyszczysz… Z drugiej strony przekonujesz mnie, że popełniłem błąd, iż mimo jasnych deklaracji przeciw maliniakowi kulasa, olałem wybory. A biorąc pod uwagę skalę przewagi inseminatora pani Kor-coś-tam, to głosami Konfederatów długoPiS wygrał wybory, za co kacaPiSkie .urwy twojego autoramentu wyrażają dzisiaj „wdzięczność”, przed czym akurat ostrzegałem. Choć ty, po_czarnobylski płasko-mózgowcu nawet wśród pisożytów wyróżniasz się wyjątkową tępotą…

  4. Janusz mówi

   Zadziwiające kim jest ta konfederacja… Dno i wodorosty

  5. rebih mówi

   @Antyparch
   Nie ma żadnej istotnej różnicy pomiędzy Trzaskowskim, a Dudą. Obaj popierają ściślejsza integrację europejską i nie odważą się nawet myśleć o niepodległości Polski. A to podstawowa sprawa, bo decyduje o całej reszcie, włącznie z wydawaniem dzieci pedałom do zabawy.

 3. Antyparch mówi

  Washington Post,gazeta w ktorej pracije Appelbaum pisze cos innego.
  Panie Jacku,komu wierzyc?

 4. Zbyszek mówi

  Ciekawe, ale z UE wg mojego wrazenia i tlumaczen dla Niemcow wynika, ze powstaje wielka spoldzielnia a nie federacja.

  U nas zanikly tradycje spoldzielczosci wraz z wymordowaniem dzialaczy i wyciszeniem pozostalych np w kosciele Katolickim a wlasciwie gospodarka przedsiebiorstw w bogatej UE oparta jest na zasadach spoldzielczosci np Schwarz Gruppe wlasciciel sieci Netto, ……….. .

  Prostacka gospodarka sterowana odgornie tak jak Spolem (niezalezne sklepy pozostaly i maja sie dobrze) jest niekonkurencyjna.

  Jezeli tego nie zrozumie Konfederacja to ma nikle szanse w wyborach parlamentarnych: mozna zakladac Federacje ale jak je finansowac??

  „Wiecie, że akt, który zaproponowała Komisja, jest przedmiotem dyskusji w Radzie” – powiedziała Merkel we wtorek rano po zakończeniu szczytu UE w Brukseli . „Ten akt prawny musi być teraz kontynuowany”.

  Polityk CDU powiedział, że kwestiami na ten temat można też zająć się ponownie na szczycie UE. Do przyjęcia aktu prawnego w Radzie Ministrów potrzebna jest większość kwalifikowana. Potrzebnych byłoby 55 procent krajów UE, w których mieszka 65 procent całej populacji, co jest trudne do osiągnięcia.

 5. marju73 mówi

  Pisożydy zrobili kolejny krok do budowy jednego światowego rządu oddając to co jest niezbywalnym prawem wolnego narodu żeby mógł decydować o sobie.
  Wiejskie propagandystyczne głupki pisowskie biją brawo.

  1. Antyparch mówi

   Konfidentraci glosowali na wychowanka Geremka i Mazowieckiego,Trzaskowskiego.
   A to rzad swiatowy,Bildelberg i Soros. Mozgi macie ciasne,konfidentraci czy co?

  2. MACIEJ mówi

   @ Antyparch,
   To przecież nie ma żadnego znaczenia!
   Trzaskowski = PO = Soros = Bilderberg Group = NWO
   Duda = PiS = B’nai B’rith = NWO
   Jakbyś się nie kręcił to dupa zawsze będzie z tyłu.

  3. rebih mówi

   @Antyparch
   Niby kim jest Duda, jeżeli nie towarzyszem partyjnym Geremka, Mazowieckiego i Balcerowicza? Może trochę poznaj temat, zanim zabierzesz głos?

 6. MACIEJ mówi

  To oczywiste, że PiS ogłosił sukces. Z ich punktu widzenia jest to sukces bezdyskusyjny. Problemem jest to, że sukces dla nich to dla Polaków porażka. To proste jak parasol. Każdy inny u koryta ogłosiłby taki sam sukces-porażkę dla nas.
  .
  TYLKO POLEXIT, ich wszystkich na taczki!

 7. W K mówi

  Trzeba pytać ludzi, czy nie mogą żyć bez dotacji? Może zaczną się zastanawiać nad swoim życiem.

 8. mario mówi

  Nie będąc zwolennikiem Pis-u stwierdzam ,że 750 miliardów jakie po negocjacjach Morawieckiego trafi do Polski bardzo nam się przyda.Wszystkie ewentualne zapisy dotyczące tzw. praworządności są tak rozmyte że niemożliwe do zrealizowania.A ile kasy przynosi Polsce działalność „mądrali” z końfederacji? Okrągłe ZERO.I jeszcze dopłacamy do ich sejmowych pensyjek.Połowa końfederatów głosowała na zdrajcę Narodu polskiego-trzaskowskiego.Druga połowa na Dudę wielbiciela banderowców i miłośnika narodu żydowskiego.A więc cwaniaczki w krótkich majteczkach z końfederacji-wracajcie do piaskownicy bawić się klockami! bo takich mądrali nam nie potrzeba!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.