Premier Morawiecki przedstawił plan wsparcia dla kredytobiorców. Wakacje kredytowe, dopłaty i nowy wskaźnik oprocentowania

premier Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
7

W poniedziałek (25.04.2022) premier Mateusz Morawiecki przedstawił rządowy plan wsparcia dla kredytobiorców. Jak oświadczył, plan został przedyskutowany z sektorem bankowym i ma „pomóc przejść Polakom przez trudny czas podniesionych stóp procentowych”.

Pierwszy element to tzw. wakacje kredytowe w latach 2022 i 2023, w ramach których jedna rata w kwartale zostanie przesunięta do późniejszej spłaty bez odsetek. Drugi element to dopłaty do rat w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie na okres do 3 lat. Aby skorzystać z tej pomocy trzeba spełnić jeden z trzech warunków: jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50% miesięcznych dochodów, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu mieszkaniowego nie przekracza  1552 zł/os. w gospodarstwie 1 os. i 1200 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Trzecim elementem planu jest zmiana likwidacja WIBOR i wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytów. Zmiana ma zostać wprowadzona od 2023 roku i doprowadzić do spadku wysokości rat w sumie o ok. 1 miliard zł.

Źródło informacji: Kancelaria Premiera/Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Siła symbolu, czyli PiS kokietuje „ruskie onuce”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  A ja proszę o modlitwę za duszę dr Zbigniewa Hałata. Bronił nas przed szatańskim kłuciem. Szatan z odbierania nam wolnej woli nie zrezygnował! Proszę, wstaw się za nami u naszego Stwórcy.

 2. Ayax mówi

  Znając życie jakiś ułamek % się załapie na te pomoc. Dla Polaków nie ma pieniędzy.

 3. anonim mówi

  Czego moznaby sie spodziewac bo banksterze z przymrozonym oczkiem, ktory w szemranych okolicznosciach zostaje premierem po nocnej zmianie nr 2.

 4. Jozef mówi

  zamordujcie tego drania polskojezycznego zyda!!

 5. Jasiek mówi

  Antysemityzm – krzyczą żydzi rządząc Polską od 1989 r. i doprowadzają kraj do ruiny! 3 miliony żydów wtargnęło do Polski, pod płaszczykiem wojny i straszeniu Putinem! Ten eksodus był przygotowany dawno temu, a teraz wymyślili NOWY ŁAD! Polacy nie dajmy zrobić z siebie niewolników, we własnym kraju! Dla nas nic nie ma za darmo, a dla żydów (Ukraińców) wszystko. Wybudowane są dla nich nowiutkie mieszkania w dużych miastach, a Polakom oferuje się kontenery! Kłamali zawsze i kłamią!

 6. Flex mówi

  „Drugi element to dopłaty do rat w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie na okres do 3 lat” Pięknie q pięknie! Ale czego spodziewać się po rządzącej banksterskiej klice. Te dopłaty skąd będą? Z budżetu czyli podatków i dalszego zadłużania lub drukowania pieniędzy. To jest chore. Od początku urrra na hipoteki PLN pisałem, że banki powinny dawać stałą stopę na cały okres spłaty bo jak stopy zaczną rosnąć zacznie się płacz i zgrzytanie zębów. Oczywiście rząd miał to w d tylko cieszył się jak budowlanka nakręca koniunkturę. Bankowa mafia korzysta z podwyżek stóp, a depozytariusze wciąż mają wielkie g. Teraz jeszcze w trosce o zadłużonych, rząd „da” im dopłaty by przekazali je do „biednych ” banków. O ile dobrze pamiętam to chyba wczoraj w bankierze.pl pisało, że zysk sektora bankowego wzrósł o bodajże 70%! Róbta tak dalej Panie Morawiecki, złote dziecko polskiej bankowości!

 7. Flex PS mówi

  Tamtego artykułu. nie znalazłem, ale to było w dzisiejszym: „Z opublikowanych w poniedziałek danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r. Na poprawę wyniku wpłynął m.in. wzrost stóp procentowych”. I tu min. mamy odpowiedź gdzie wartkim strumieniem zaczynają płynąć owoce trudu, ludu pracującego miast i wsi!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.