Premier Morawiecki ogłasza otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i obiektów sportowych [WIDEO]

premier Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
1

W środę (13.05.2020) premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap luzowania restrykcji epidemiologicznych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Oświadczył też, że rząd nie planuje zamykania województwa śląskiego w związku z zakażeniami wśród górników. Premier stwierdził, że „nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego jak będziemy trzymać się rygorów”. – Kolejne tygodnie mają nas nauczyć radzenia sobie z nową normalnością – powiedział Morawiecki.

W ramach trzeciego etapu odmrażania gospodarki od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje, kawiarnie i bary. W lokalach gastronomicznych dopuszcza się limit 1os/4m2. Odległość między stolikami ma wynosić 2 metry. Obsługa lokalu musi nosić rękawiczki i maseczki, a stoliki maja być dezynfekowane po każdym kliencie.

Zezwala się na prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych oraz na korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu – stadionów, boisk, orlików. Wprowadza się limit 14 osób i 2 trenerów na obiekcie. Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby i 4 trenerów. W halach i salach sportowych dopuszcza się limity w zależności od wielkości obiektu.

Otwarte zostają kina plenerowe, zezwala się na wznowienie prac na planach filmowych oraz wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury.

Podwyższony zostaje limit pasażerów w transporcie publicznym z połowy miejsc siedzących do 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Od niedzieli 17 maja zmniejszone zostają restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas limit wynosił 1os/15m2.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas 8, a od 1 czerwca – dla wszystkich uczniów.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Posted by Kancelaria Premiera on Wednesday, May 13, 2020

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Maseczkowy przekręt w Ministerstwie Zdrowia. Brat Szumowskiego naraił nieuczciwego kontrahenta. Minister nie widzi w tym nic niewłaściwego [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.