Prawo unijne ponad wszystko! Według TSUE sądy krajowe mogą pomijać wyroki trybunałów konstytucyjnych, jeśli naruszają one prawo UE

TSUE/ fot. europa.eu
4

We wtorek (21.12.2021) Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym stwierdził że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia trybunału konstytucyjnego sprzecznego z prawem unijnym, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wyrok dotyczył rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego i odnosił się przestępstw związanych z VAT.

Dwa rumuńskie sądy zwróciły się do TSUE o wykładnię prawa unijnego, gdyż muszą orzekać w sprawach dotyczących korupcji. Wyższy Sąd Kasacyjny i Sprawiedliwości Rumunii skazał kilku oskarżonych, jednak rumuński Trybunał Konstytucyjny uchylił te wyroki.

TSUE orzekł, że zasada pierwszeństwa prawa Unii zakazuje sądom krajowym, i to pod groźbą sankcji dyscyplinarnych, dopuszczania do stosowania orzeczeń krajowych trybunałów konstytucyjnych, jeśli są one sprzeczne z prawem UE. Podkreślono, że TK muszą być niezależnymi sądami.

– Warto pamiętać, że jedynym (!) źródłem, z którego ma wynikać pierwszeństwo prawa Unii przed konstytucjami państw członkowskich, nie są traktaty, lecz orzecznictwo TSUE, który powołuje się na swoje wyłączne uprawnienie do interpretacji traktatów unijnych – wyjaśnia na Twitterze sędzia SN Kamil Zaradkiewicz. Dodaje też, że wyrok TSUE „rozbraja” konstytucyjne systemy państw członkowskich UE w debacie o pierwszeństwie prawa.

– Czyli wg. TSUE tak naprawdę każdy sędzia może sobie odmówić przestrzegania polskiego prawa, jak sobie uzna, że źródło ma „tylko” w polskiej konstytucji. Skandal. Politycy w togach, konsekwentnie niszczący Polskę swoimi wyrokami – napisał na Twitterze eurodeputowany Patryk Jaki.

Źródło informacji: euractiv.pl, Twitter

Zobacz też:

TK stawia sprawę jasno ws. TSUE: „Żadnemu narodowi nie można narzucać reguł”. Polska nie musi stosować się do zaleceń TSUE w kwestii sądów

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Buran mówi

  A czy w Niemczech orzecznictwo TSUE też ma pierwszeństwo przed zapisami konstytucyjnymi?????
  Chyba nie, bo obowiązuje zasada; co wolno wojewodzie…………

 2. Rebih mówi

  Rządy działają w ramach prawa, którego najważniejsza częścią jest Konstytucja, zawierająca przepisy, których nie może nadpisać żadna ustawa. Polska Konstytucja nie daje TSUE żadnej władzy, nie przewiduje też żadnej możliwości, by organa konstytucyjne przekazały część czy całość swoich uprawnień za granicę. Zatem jeżeli nawet Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński to jedynie dokonał zdrady państwa i Konstytucji (co zresztą było oczywiste od samego początku), ale umowy przez niego podpisane nie mają mocy prawnej, gdyż przekroczył swoje konstytucyjne uprawnienia. „Układ magdalenkowy” czyli PiS, PO, SLD i PSL, próbował grać na czas słusznie licząc, że im później wyjdzie sprawa niezgodności Traktatu Lizbońskiego z Konstytucją, tym trudniej Polsce będzie się wykaraskać z sytuacji, gdyż z każdym rokiem jest oplątywana coraz to nowymi niciani uzależnień od UE. Problem jednak istniał i uwierał, i żeby go rozwiązać Duda zaproponował modyfikację Konstytucji. Nie mam żadnych wątpliwości, że był to jedynie pretekst, by zapewnić konstytucyjne umocowanie dla TSUE i/lub PE i w ten sposób przepchnąć zasadę wyższości prawa unijnego.

 3. Zbigniew mówi

  Jezeli Rumuni z tym TK postapia tak radykalnie jak z Ciaoczesku lub PIS, Slowenia, to znowu bedzie najazd Kultury Zachodniej praworzadnosci i przytrzymywanie pieniedzy Rumuni u siebie w EU, a jeszcze znajdzie sie kilka kar na rzecz KE (na oplate wspolnych, integracyjnych polowan).

  Jezeli KE moze sobie zatrzymac bezkarnie pieniadze, to w tych postepowaniach nie ma ataku na Narody i zadnej sprzecznosci.

  Wniosek taki, ze trza liczyc straty Polski i rachunki dostarczac osobiscie na lepkie rece KE w tym Javrowej.

  Proste a nie jakas utrata suwerennosci.

 4. def mówi

  Z definicji socjalizmu,komunizmu wprost wynika każdy biedę klepie od żołnierza po rolnika a ty człecze z Polski w euro kołchozie mieszkasz,dom,samochód,prawa stracisz bo tutaj mieszkasz..
  Chronicie jedno wiara i twoja wola,wolności już nie masz od dziecka numer obozowy nosić twym celem darmo praca bo to ich wola!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.