TK stawia sprawę jasno ws. TSUE: „Żadnemu narodowi nie można narzucać reguł”. Polska nie musi stosować się do zaleceń TSUE w kwestii sądów

Trybunał Konstytucyjny/ fot. Wikipedia
4

Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w kwestii dyktatu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o stosowanie środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju sądów nakładanych przez TSUE. TK orzekł, że jest to niezgodne z polską konstytucją. Oznacza to, że Polska nie musi stosować się do środków zabezpieczających unijnego trybunału, a co za tym idzie nie obowiązuje środek zabezpieczający w postaci zawieszenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która umożliwia pociąganie do odpowiedzialności karnej sędziów i prokuratorów, którzy dopuszczają się przestępstw. Wyrok zapadł po wniosku Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TK badał, czy Polska ma bezwzględnie przestrzegać nakładanych przez TSUE środków tymczasowych.

PRZECZYTAJ: SN: Bezprawie PRL jako zbrodnia komunistyczna przeciwko ludzkości. Czerwoni sędziowie staną przed sądem! Wściekłość „resortowych dzieci” nie powinna dziwić

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak orzekł TK, przepisy traktatowe w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny z konstytucją RP.

Traktat o UE w zakresie jakim TSUE nakłada środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów jest niezgodny z art. 2, 7, 8 oraz art. 90 Konstytucji i nie jest objęty zasadami bezpośredniego stosowania – ogłosił przewodniczący składu sędziowskiego, Stanisław Piotrowicz.

Sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański w uzasadnieniu wyroku powiedział:
Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów. I dodał: TSUE nie jest jednostką nadrzędną ani sądem wyższej instancji ponad sądami krajowymi i nie jest uprawniony do podejmowania jakichkolwiek aktów władczych wobec sądów krajowych. (…) Polscy sędziowie i polskie sądy działają na podstawie polskiej konstytucji oraz w imieniu RP, a nie w imieniu UE.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Sochański wskazał także:
Ani zawieszanie sądów, ani zawieszanie sędziego nie ma bezpośredniego i adekwatnego związku ze wskazówkami co do wykładni unijnego prawa i daleko wykracza nie tylko poza granice kompetencji przekazanych, ale i poza granice zasad proporcjonalności i subsydiarności – wskazał sędzia Sochański i zaznaczył, że żadnemu narodowi nie można narzucać reguł, w jakich będzie organizował własne państwo. (…) Natomiast zasada zwierzchności narodu wyklucza jakąkolwiek możliwość poddawania podstawowych norm składających się na tożsamość konstytucyjną decyzjom i rozstrzygnięciom takich władz, których obywatele polscy nie wybierają, których nie kontrolują, na których działalność praktycznie nie mają żadnego wpływu.

Źródło cytatów: PAP

Przeczytaj także:

SN: Bezprawie PRL jako zbrodnia komunistyczna przeciwko ludzkości. Czerwoni sędziowie staną przed sądem! Wściekłość „resortowych dzieci” nie powinna dziwić

Ukraińska buta! Dostali szału na widok plakatów o „ukraińskim ludobójstwie”. Piszą o „skandalicznych plakatach”, „posądzaniu o rzeź” i „prowokacji międzynarodowego konfliktu”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. MAREK mówi

  Totalitarna UE spod szyldu komunisty SPINELLEGO to europejski zdegenerowany i zbrodniczy komunistyczny GUŁAG !!!

 2. Resovia mówi

  zamordyzm pisozydokomuny -szaleje!

 3. Resovia mówi

  Wiwat polski narod,ktory w referendum podjal sluszna decyzje o wstapieniu do Unii!!!! Rece precz od suwerena,oszolomy z konfederacji!

 4. Rebih mówi

  @Resovia. Słusznie. Powinniśmy zostać w UE, ale wypowiedzieć Traktat Lizboński, który został przyjęty niezgodnie z Konstytucją i który jest niezgodny z Konstytucją.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.