Prawo unijne ponad wszystko. TSUE uznaje zapisy konstytucyjne za podrzędne wobec prawa UE

fot. pixabay.com
6

We wtorek (18.05.2021) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zasada pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej wymaga, by sąd krajowy odstąpił od stosowania krajowych przepisów niezgodnych z prawem unijnym niezależnie od tego, czy są one rangi ustawowej czy konstytucyjnej. Orzeczenie jest odpowiedzią na pytania prejudycjalne ws. reformy sądownictwa w Rumunii.

Zasada pierwszeństwa prawa Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu rangi konstytucyjnej, pozbawiającemu sąd niższego szczebla prawa do niestosowania, z mocy własnych uprawnień, przepisu krajowego (…) sprzecznego z prawem Unii – napisano w orzeczeniu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem skutki powiązane z zasadą pierwszeństwa prawa Unii wiążą wszystkie organy państwa członkowskiego, czemu nie mogą stanąć na przeszkodzie przepisy wewnętrzne dotyczące określenia właściwości sądów, w tym również przepisy rangi konstytucyjnej – ocenił Trybunał.

Zdaniem TSUE sądy krajowe powinny dokonywać wykładni prawa krajowego w „możliwie największym zakresie” zgodnej z wymogami prawa Unii lub niestosowania, z mocy własnych uprawnień, każdego sprzecznego z nim przepisu prawa krajowego, który „nie może stać się przedmiotem takiej zgodnej wykładni”.

A więc mamy to czarno na białym: prawo unijne ponad wszystko. Co tam konstytucja i stwierdzenie, że jest ona najwyższym prawem. Według TSUE tak nie jest. Konstytucja jest prawem podrzędnym, a zasady ustala się w Brukseli. Taka to właśnie „Europa Ojczyzn”.

Źródło informacji i cytatów: PAP

Zobacz też:

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Zandberg: „To jest pogłębienie integracji europejskiej i bardzo dobrze”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. LoL mówi

  heil unia! hitler nie dożył, ale i tak się cieszy

  1. anonim mówi

   A pionkio z coraz dłuższym nosem kłamie jak z nut i mówi ze to sukces Polski. Czy nadal chcemy żyć pod butem kartelu szwabsko-zabojadowskim?

 2. Smerfetka mówi

  przecie to bylo oczywiste…. tylko Polacy jakos spio

 3. Stanley445 mówi

  VI Rzesza Niemiecka powstała na naszych oczach. To się już stało.

 4. W K mówi

  Smutne, że nikt nie chce albo nie może zniszczyć wojsk Izraela.

 5. Rebih mówi

  To już się stało. Kaczyński dokończył sprzedaży Polski. I niech nikt nie okłamuje się złudną nadzieją, na to, że Polska znalazła się pod „butem francusko-niemieckim”? Ten but jest butem ponadnarodowej lewicy. To dokładnie ten sam but, który poza Polska czy Niemcami rozdeptuje Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone czy Australię.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.