Prawie 13 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania dla Tomasza Komendy skazanego za przestępstwo, którego nie popełnił

Tomasz Komenda/ fot. screen
12

W poniedziałek (8.02.2021) Sąd Okręgowy w Opolu przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu. W 2004 roku Komenda został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-latki pomimo dających mu alibi świadków, którzy spędzili z nim noc sylwestrową, gdy doszło do przestępstwa.

W 2018 roku Sąd Najwyższy uchylił skazujące wyroki Sądu Apelacyjnego z 2004 roku i Sądu Okręgowego z 2003 roku i uniewinnił mężczyznę. W ocenie SN przedstawione przez prokuratora nowe fakty i dowody w sposób jednoznaczny wykluczają sprawstwo Tomasza Komendy. Pełna treść wyroku TUTAJ.

– Skończył się mój koszmar. Ludzie, którzy mnie zamknęli, nie mają serca. Żadne pieniądze nie wynagrodzą tych 18 lat – powiedział Tomasz Komenda dziennikarzom po opuszczeniu budynku opolskiego sądu.

Przyjmując wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia sąd uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Wyrok nie jest prawomocny. Komenda domagał się 18 milionów złotych zadośćuczynienia. Nie wie jeszcze, czy będzie odwoływał się od wyroku.

Do gwałtu i zabójstwa 15-latki doszło w noc sylwestrową 1996/1997 w Miłoszycach. We wrześniu 2020 roku sąd we Wrocławiu skazał za to zabójstwo Ireneusza M. oraz Norberta B. na 25 lat więzienia.

Źródło informacji: rmf24.pl, sn.pl

Zobacz też:

„Najbardziej bałem się jak chciano mnie zgwałcić”. Tomasza Komendy opowiada o horrorze w więzieniu

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Polak mówi

  Brawo sąd i wyrok! Szkoda że bandyci w mundurach i togach którzy wpakowali niewinnego człowieka do mamra za to nie zapłacą!

  1. Grzegorz mówi

   Zgodzę się na Twoje brawo ale najpierw dożywocie dla sędziego, prokuratora i “śledczych milicjantów”. Dość płacenia za wybryki jaśnie państwa!

  2. fajera mówi

   Odszkodowanie od PAŃSTWA czyli od podatników a co z odszkodowaniem od tych, którzy się do tego przyczynili??? A może by tak teraz państwo wystąpiło do nich o zwrot tej kwoty?

  3. AntyPO✡PiS mówi

   Sędzią i prokurator, którzy niesłusznie skazali Komendę powinni zostać pozbawieni majątku i trafić za kraty na min. 18 lat!
   Jak długo jeszcze będziemy tolerować czerwoną, postkomunistyczną kastę sędziów i prokuratorów?!? Zapewne tak długo, jak długo będzie w Polsce rządzić postkomunistyczne lewactwo z „Magdalenki” od tow.Kiszczaka, czyli POPiS i SLD.

 2. Wiedzon mówi

  Mało … Na początku dawałem 13-15 mln, po wyroku w spr. pani wykorzystywanej w dzieciństwie przez księdza, uznałem że kwota powinna opiewać na 20 -23 mln. Natomiast obecnie uważam że Pan Tomasz powinien otrzymać ok. 27 – 30 MILIONÓW ZŁOTYCH odszkodowania , ze szczególnym uwzględnieniem obciążenia takich budżetów instytucji jak policja , prokuratura, Sąd oraz Instytucje kancelarii adwokackich .Na dzień 2021.02.08.
  Dokładnie … najbardziej niesprawiedliwe jest TO … że SPRAWCY … jego tragedii nie odczują ŻADNYCH konsekwencji !.. co więcej Prokuratorzy i Sędziowie nawet chełpią sie tym wyrokiem i z DUMĄ ? OSWIADCZAJĄ że takiej zbrodni dokonali by poraz drugi ?

 3. Lu mówi

  W koncu! Tylko dlaczego te pieniadze nie ida z majatkow sedzi i prokuratorow, ktorzy wpakowali niewinnego czlowieka za kraty, mimo swiadkow i alibi, tylko od podatnikow. Sami powinni teraz gnic w wiezieniu jak bandyci, ktorymi sa! Przynajmniej powinni stracic mozliwosc wykonywania zawodu! Gdzie jest prawo i gdzie sprawiedliwosc! Od setek lat juz nie ma w Polsce…

 4. Adas mówi

  Kaczynski Lech byl wtedy ministrem sprawiedliwosci. Za jego kadencji w ministerstwie byl niezly burdel. Dobrze ze umarl bo pewnie dzis musialby sie do odszkodowania dolozyc

  1. LoL mówi

   zimny leszek z przedpokoju? usunąć to howno z Wawela
   kraj gdzie cwel cwela cwelem pogania – Patolska

 5. Pinuta mówi

  Jest tutaj jakiś prawnik? Proponuję, abyśmy oddolnie zainicjowali akcję pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej i moralnej ludzi, dzięki którym będziemy teraz za ich nieodpowiedzialną robotę płacić. Gdzie są teraz i czym się zajmują sędzia, prokurator i inni odpowiedzialni za wyrok skazujący Pana Tomasza Komendy.
  Ci ludzie powinni BEZWZGLĘDNIE zniknąć raz na zawsze z systemu sądowego!

  1. LoL mówi

   najlepiej pod ziemią, a nie z systemu sądowego. zresztą na miejscu Komendy resztę życia spędziłbym na eliminacji tych śmieci. proste. może nawet potrwałoby to 18 lat. oko za oko

 6. Ewa-Maria mówi

  Ponoć siedem instancji brało udział w tym procesie.Ta cała banda która skazała Komendę powinna być obciążona kosztami zadośćuczynienia.Cały czas działa ‘dajcie człowieka a znajdziemy na niego paragraf’.Jak było tak jest nadal,nic się nie zmieniło.Kasta ponad prawem.

 7. LoL mówi

  pytam się kto za to teraz zapłaci? MY WSZYSCY! a powinien ten śmieć m.a.t.k.o.j/e/b/c/a stasiu ozimina i reszta cfeli z ferajny

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.