Pożegnajcie się z suwerennością! Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciw Polsce ws. wyroków TK kwestionujących nadrzędność prawa unijnego

Komisja Europejska/ fot. pixabay.com
18

W środę (22.12.2021) Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia przeciwko Polsce ze względu na poważne zastrzeżenia dotyczące polskiego Trybunału Konstytucyjnego i jego niedawnego orzecznictwa. Trybunał Konstytucyjny w swoich wyrokach z 14 lipca 2021 roku i 7 października 2021 roku uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE. Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia.

Komisja uważa, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ponadto Komisja ma poważne wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności Trybunału Konstytucyjnego i uważa, że nie stanowi on już niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy, jak przewiduje wymóg zawarty w art. 19 ust. 1 TUE. Jak podkreśliła Komisja w swoim uzasadnionym wniosku z 2017 roku zgodnie z art. 7 ust. 1 TUE oraz jak stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim wyroku z 7 maja 2021 roku, proces powołania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r. nastąpił z naruszeniem podstawowych norm stanowiących integralną część ustroju i funkcjonowania systemu kontroli konstytucyjności w Polsce. Waga tego naruszenia wzbudza w przekonaniu jednostek uzasadnione wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności sędziów wybranych w ten sposób. Świadczą o tym również inne nieprawidłowości i braki, takie jak wybór Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, które budzą poważne zastrzeżenia dotyczące bezstronności sędziów Trybunału rozpatrujących poszczególne sprawy.

Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w kwestiach związanych ze stosowaniem lub wykładnią prawa UE, Komisja uważa jednak, że nie może on już zapewnić skutecznej ochrony sądowej jako niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy, jak przewiduje wymóg zawarty w art. 19 ust. 1 TUE, w dziedzinach objętych prawem Unii.

– Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia. Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa UE – oświadczył unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, komunikując decyzję Brukseli wobec Polski.

Reasumując: Koniec bajek o Europie Ojczyzn i wspólnocie suwerennych państw. Ma być Związek Zjednoczonych Republik Europejskich, które wykonują polecenia Brukseli (czyt. Berlina). Konstytucję możemy sobie schować w buty lub powiesić w kominie.

Źródło informacji: europa.eu

Zobacz też:

Prawo unijne ponad wszystko! Według TSUE sądy krajowe mogą pomijać wyroki trybunałów konstytucyjnych, jeśli naruszają one prawo UE

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. anonim mówi

  No tak ta zasada dotyczy panstw neokolonialnych w oczach szkopow. Oni sami zas nie podlegaja traktatom, bo jak to okreslila zlota pani makrela niemcy maja swoje interesy. W zasadzie nic sie w kwestii Europy nie zmienilo na przestrzeni osatnich tysiaca lat. Germanie zawsze uwazali nas za podludzi, ktorym nalezy ogniem i mieczem przyniesc epos i kulture. Zmienialy sie tylko srodki, raz przyjezdzali na koniach w zbrojach rycerskich, raz czolgami, a ostatnio mercedesami.

 2. Hammurabi mówi

  To dopiero początek presji. Unijni dyrygenci przykładają tą samą miarkę do Polski i Polaków jaką pomierzyli odmóżdżony zachód Europy, eskalując sankcje, połajanki i obcinając finanse. Przydałby się teraz ktoś taki jak Dmowski.
  Niestety, póki co, to nie widać nikogo godnego, który miałby wyłącznie polskie obowiązki i Polskę w sercu.
  Mam nadzieję, że już niedługo unia przekroczy granicę, poza którą będzie bunt nie tylko Polaków ale i innych narodów.
  Obostrzenia, galopada cen, nieuniknione problemy energetyczne wskazują, że kurs na konfrontację Bruksela trzyma i będzie trzymała nadal.
  Jedno jest pewne. Polska wstępowała do unii gospodarczej a wylądowała w organizacji mafijno-politycznej.

 3. Zbigniew mówi

  To jest Urzednicza Unia a jest w powaznym administracyjnym kryzysie. Taki duzy ZUS z ktorym sa i beda zawsze podobne problemy.

  Dla tego rzadu nie chca dac a chca brac jak najwiecej.

  Dla Tuska nie dadza i nie bedzie afery – tak jak bylo z Kopacz, dostawala milardy miliardow a potem znow miliardy az mogla sobie fundnac jazde pendolina a dupsko wozi do dzisiaj, chociaz boli.

  „Polacy musza byc biedni, bo nie ma komu zbierac szparagow”

  Ciekawe, ktore dawanie wybiora?

 4. Zbigniew mówi

  Afera jest dlatego, ze chca wszystko a Tusk ze swoja ferajna wszystko odda, urzednikom UE – beda mieli za co balowac i Polakom zafunduje emerytury od 67 roku zycia – tez dawanie.

  Przynaleznosc do UE to samo dawanie – koncentrat dawania w puszce z napisem: Koncentrat glupoty wyborcow.
  Drobnym druczkiem: Wyrazamy zgode na spiewanie wigilii w 3 jezykach, w zamarznietych okopach (blokowiskach).

  Jak myslicie – kto ma zaplacic za Zielona Rewolucje – w rzeczywistosci wytrysk korupcji urzedniczej.

  Dlaczego taka potezna urzednicza machina, jak UE znajduje tylko rozwiazania silowe oferujac federacyjna dobroc wszelaka?

  To kiedys sie nazywalo na ulicy: Kup pan cegle.

 5. zgred malkontent mówi

  Kiedy wreszcie Polacy zrozumieja, ze z tej Unii nalezy SPIER..LAC w podskokach, bo to jedyne >rozsadne ekonomicznie i politycznie> wyjscie. Tkwienie w Unii jest na reke zarowno zytowskiemu nierzadowi jak zytowskiej pseudo>opozycji, bo oni wspolnie czy osobno, chca tu zrobic polin a z Polakow niewolnikow. Nie dopuscmy do tego. Jedyna nadzieja w Konfederacji.

 6. Zbigniew mówi

  – Wpierw byla blokada na import wegla z Polski, potem wojna celna, nastepnie zadanie „korytarza”, zadanie od polonii wsparcia niby przeciw sowiet union, wykorzystanie polskojezycznych robotnikow do prowokacji na granicy, ze niby Polacy napadli na Niemcy, gdzies w tym pakt Ribentrop-Mokotow,

  Ciekawe w jakim punktcie tego scenariusza jestesmy teraz ?

  – Rownolegle rozwijala sie polska nauka, edukacja, przemysl, transport, banki, rolnictwo i uzbrojenie.

  Ten scenariusz rozwija sie jakby w rytm rozwoju Polski?

  – 3 ciagiem do katastrofy byla sytuacja w USA z chorym prezydentem na czele Nowego Ladu – po niby kryzysie developerzy przejmowali tereny rolne a bylych rolnikow na plantacjach pilnowali uzbrojeni straznicy, panowie zycia niewolnikow juz z samego USA.

  Z tego wynika pewien falsz, ze jest za duzo ludzi i konieczna jest depopulacja.

  Brakuje taniej sily roboczej – Koncernom BIG Tech brakuje taniej sily roboczej ! Wzorem dla nas jest Wielka Migracja w USA, gdy glownie ludnosc pochodzenia afrykanskiego, byli niewolnicy przenosili sie do wielkiego przemyslu.

  Ich nadzieje na edukacje, chocby dzieci, skonczyly sie w suterynach, opuszczonych budynkach i chorobami z przemyslu.

  – 4 ciag do katastrofy Technicznej – technicznej a nie ideologicznej:
  W RFN na 1 renciste pracowalo 8 a w 2050 bedzie tylko 2 pracownikow. Oficjalna statystyka – juz nie jest 20 mln emerytow, lecz 26 mln w bardzo krotkim czasie taki wzrost, wiec fikcja jest ten Big Tech i jego osiagniecia techniczne, nieprawda jest, ze to bedzie w 2050, gdyz trzeba liczyc dynamike wzrostu ilosci ludzi na socjalu a nie sam wzrost.

  UE tworzy swoim scenariusz obludy, zaklamania a tworza prosta, podrecznikowa KATASTROFE TECHNICZNA.

  Eksplozja energii zawartej w tych ciagach nastapi po ich zejsciu w jeden punkt.

  Przedtem byla napasc na Polske….. .

  Prawdopodobnie 4 raz bedziemy pisac te scenariusze, aby jakos ratowac kraj i ludzi.

  – 5 ciagiem bylaby chyba korupcja w urzedniczych wladzach UE (Tusk jest dobrym przykladem?) Korupcja podobna do nazistowskiej.

  G20 zebralo sie i wreszcie jest kanclerz.
  Jest, wiec wladza swiatowa.!?

  Jednak ta wladza nie likwiduje zadnego ciagu do katastrofy, jedynie opoznia eksplozje.

  Jest pewna bezwladnosc administracyjna, urzednicza w korzystaniu ze scenariusza (np Javrowa ).

  Motorem napedowym tych ciagow wydaje sie byc realnosc niemoznosci uzyskania rownosci w dostepie do dobrobytu np utrzymania 26 mln emerytow przez kilkanascie mln pracujacych – 2 pracujacych na 1 emeryta, ze dopiero w 2050 jest kamuflazem stosowanym przez urzednikow, oklamujacych samych siebie i realizujacych scenariusz odwrotny do potrzebnego.

  Czy tania sila robocza nie bedzie taka sama jak w czasie okupacji?
  Przeciez miraz, ze cala Polska bedzie pracowac skutecznie dla Europy z wlasna korzyscia chyba juz zniknal a pozostal jeno obraz Tuska.

 7. Zbigniew mówi

  Szefem Euroazji bedzie Putin, dlatego UE ma tylko urzednikow – taki aparat gminny.

 8. Zbigniew mówi

  Mila byc fajna komorka, miala sie rozmnazac przez podzial, tworzac nastepne a rozwinela sie chorobowo w raka.

  To co moga zdobyc w Europie Wschodniej i dzielic sie z bolszewia z krajow Rosji jest substancja rakotworcza.

 9. Tomasz mówi

  UE może nas co najwyżej w du.. pocałować i to jak pozwolimy!

 10. Zbigniew mówi

  Nie wiem co o tym sadzic, ale wladze EU i Niemiecki rzad nie sa az tacy glupi aby robic odwrotnie od tego co zamierzaja – jezeli zamierzaja szkodzic Polsce i Europie z koszmarnymi konsekwencjami, to robia akurat odwrotnie:

  Przeciez zamiast wkladu do kasy UE z racji czlonkostwa mozna oplacac za udzial we Wspolnym Rynku na takich zasadach jak Szwajcarja – tez placa.

  EU nie ma pieniedzy a z tego powodu nie mozna wstrzymac handlu ani uslug – bez sensu.

  Mozliwe, ze EU czeka na nasze wplaty i z tego czesc da jako dotacje ( ? ).
  Mozliwe, ze EU jednak nie ma zdolnosci kredytowej i agresywnie to maskuja. (EU ma zarzad komisaryczny z G20, dlatego na tym zebraniu zadecydowali o wyborze kanclerza Niemiec.

  Czy dla nas moze byc jakas lepsza sytuacja?

 11. Flex mówi

  „Posłuchajcie ludzie smutnej opowieści, jak „stół (okr.)” sprzedał Polskę Unii, za miliard czterdzieści” (parafraza piosenki K. Badury z „Kiepskich”). II WŚ się nie skończyła i trwa ciągle, tylko jej formy mutują. Wehrmacht zastąpiła drukowana we Frankfurcie waluta EUR, Armię czerwoną gaz i ropa. Tygrysy i pantery regulacje prawne UE, T-34 kolumny i tyraliery migrantów oraz terroryzm. Wojna w rozumieniu krwawego, niszczycielskiego konfliktu to ostateczność niosąca zbyt duże koszty i ryzyko. Ogranicza się do przypadków ewentualnego „skopania d. pyskatym i krnąbrnym słabszym. Cele wojny, czyli podporządkowanie krajów i narodów osiąga się więc miękko, przy pomocy polityki, pieniędzy i narzucania regulacji prawnych. Tak więc kraj słabszy, biedniejszy i rządzony przez sprzedajnych karierowiczy, i uległych polityków do d. ma kiepskie perspektywy. Jak miłościwe nam panujący PIS po kolejnych „opluciach” przez UE i jej instytucje będzie jak mantrę powtarzał, że o polexicie mowy nie ma i nie będzie, niech dalej nadstawia d. z nadzieją, że nie będzie bolało!

 12. Zbigniew mówi

  jak nie daja dotacji, to jaki jest argument bezwzglednej przynaleznosci do tej urzedniczej zgrai z tvn?

 13. Zbigniew mówi

  Przeciez ich kryzys jest dla nas najlepsza droga do suwerennosci!

  Zadziwia mnie, ze jak potezny lotr nie daje pieniedzy, ktore nam sie naleza, jak psu zupa, za sama swobode jaka maja w Polsce, to wszyscy klada sie plackiem i zebrza o suwerennosc – przeciez robicie kabaret.

  Nie placa za rabunek, to niech „nie daja i nie biora”, wiec to jest lagodne przejscie do swobody w Europejskim Obszarze Gospodarczym !

  Czym sie tak straszycie, ze przyslali Tuska, przeciez ten osobnik jest dowodem na to, ze nie dadza zadnych dotacji a zrabuja reszte, wiec przejscie na EOG pozbawi ich znacznych zyskow, tym samym beda walczyc do konca wszystkimi silami, ale jak nie daja tych niby dotacji, to sa slabi jak niewyplacalny dluznik.

  Sami pchaja silowe argumenty abysmy odzyskali suwerennosc i wladze w polskie rece a wsrod wyborcow jest straszna rozpacz, ze tracimy suwerennosc.

  Jakas wojna na noze, ciezka walka a jest to tylko reorganizacja gospodarki Europy – i co moga zrobic, nie dadza naleznych pieniedzy, to mamy swobode.

  Co moze zrobic dluznik wierzycielowi??

 14. W K mówi

  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla całej Redakcji i jej sympatyków oraz szczęśliwego roku 2022.

 15. Zbigniew mówi

  (Dla WK, redakcji i sympatykow tego portalu)

  Wesolych Swiat – pomimo wszystko.

  O Szczesliwy Nowy Rok moze byc raczej trudno.

  Dzisiaj mysle, ze „Niemcy” znowu sa wystawiane na wojne, dlatego „wybory wygral” Biden.

  Takie paskudnie proste jak dzuma lub cholera, ze mocodawcy Bidena chca sie posluzyc „Niemcy i przyjaciele” w usadzeniu Putina, faktycznie dalszemu rozbiciu na Kraje bylej Kolonialnej Rosji, ZSSR i teraz Federacji Rosyjskiej.

  I Niemcy ten przedwojenny scenariusz realizuja a Leyer jest wykonawca.
  W KE ma przedluzenie funkcji z niemieckiego rzadu. Rumunia dostala miejsce w UE, w Nato i ma bron atomowa, dzieki Leyer, jak byla ministrem. Teraz Wermacht (Bundeswehra z czarnymi krzyzami i tradycjami), ma do dyspozycji juz faktycznie Litwe a wiec i Estonie

  Wynika z tego, ze maja tyle do powiedzenia co my, moga sobie pogadac i tyle.

  Reszta jest sprawami jakby wewnetrznymi scenariusza powtorzenia tego sprzed II Swiatowej.

  Po co, „mamy sami zrobic” – Trumpa”, jezeli „mozna posluzyc sie glupia Europa” – Bidena ?

  Nie jest zakladane, ze bedzie EuroAzja, ale znowu Stalingrad. Tak, jak z NS2.

  W tym scenariuszu, „Niemcy i przyjaciele” znowu musza byc doprowadzone do biedy i desperacji ludnosci; inflacja juz jest, jako kolejny ciag do naszej Europejskiej Katastrofy Technicznej. (Od tej strony widac ten scenariusz i widac kolejne ciagi i chyba ta dziwna Zielona Rewolucja, Nowy Lad …….. ONZ Agenda 2000 depopulacji, Zrownowazony Rozwoj, wszystkie nazwy z idei Morawieckiego – Zydzi tez juz sa na wlasciwym miejscu i tez juz pakuja tobolki – moze nie, to jest bajka, wymysl ?? ale jakos tak pasuje do zdarzen.

  KATASTROFIE TECHNICZNEJ (takze wypadkom z udzialem ludzi) zapobiega sie w ten sposob, ze przewiduje sie mozliwa eksplozje.

  Potem ocenia sie CIAGI roznej energii, ktore moga do tego doprowadzic w jakims punkcie – jakim?

  Eksplozje mozna teoretycznie usadowic w jakims znanym punkcie z poprzednich katastrof np: proby skonstruowania samolotu naddzwiekowego konczyly sie w momencie przekraczania bariery dzwieku.

  To wymyslanie, przewidywanie katastrofy i zapobieganie nazwane zostalo PROCEDURAMI.
  EKSPLOZJA ENERGI NAGROMADZONEJ W KOLEJNYCH CIAGACH w jakims punkcie np wydostawanie sie gazu weglowodorowego do pomieszczenia musi przy stezeniu 15% wywolac eksplozje – sila tej eksplozji zalezna jest od wytrzymalosci scian pomieszczenia, moze nastapic kumulacja energii.

  To sa proste sytuacje i okreslaja je proste REGULAMINY, ktore sa problemem pana Ziobry.

  Pozornie sa problemem wladz UE i pan Zbyszek ma nadzieje je wykorzystac jako prawo, traktaty i takie tam ble ble ble.

  Pan Zbyszek musi przyjac wreszcie do uzytku, ze CZAS NIE ISTNIEJE – czegos takiego nie ma.

  To, ze liczymy lata, ilosc obrotow Ziemi nie powoduje, ze Katastrofa Europy po kolejnych wojnach ma jakies znaczne przerwy: gromadza sie ciagi jakies tam i eksplozja i kolejna eksplozja……………

  Pan Zbyszek jakiemus tam urzedniczynie pokazywal zdjecia zniszczonej Warszawy (do dzisiaj nie wiadomo dlaczego calkowicie spalonej. Rozmawiajac z ludzmi z LWP bez udzialu mediow a wiec normalnie, pewne jest, ze gdyby powstanie bylo skuteczne, to bolszewickie wojska odpoczywalyby w miescie a nie w krzakach – jak ktos nie rozroznia to jego glupota, jego wlasnosc).

  W TVN odebrano to jako okazywanie spalonej czesci Europy i rozpoczelo sie wycie ………………. .

  Urzednicy Europy w tym imigranci 3 generacji nie maja zielonego pojecia co to jest Staliningrad, spaony Frankfurt, Drezno. To sa ofiary ich TVN, tego samego rodowodu.

  Zdjecia Timermannsa z jego wyborcami, jego zapleczem to radosna Afryka, Azja ……………….. .

  Afrykanskim technikom pokazalem kilka zdjec, filmow z powojennej Europy, reszte zrobila ZDF – szok i przerazenie.

  Technicznie w ramach okreslonych procedur mozna w Brukselce, imigranckim miescie zorganizowac taka edukacyjna wystawe, kilka artykulow niby jako historyczne.

  EUROAZJI NIGDY NIE BEDZIE – beda tylko kolejne zniszczenia, depopulacja i lata po eksplozji glupoty Europejskich politykow, skorumpowanych totalnie jak juz wiadomo powszechnie.

  W PROCEDURACH wazne jest rozroznienie stanu w czasie eksplozji, gdy ewakuacja jest juz niemozliwa i stanu ZAGROZENIA, ktore okreslone procedurami pozwalaja uniknac zejscia sie ciagow energii.

  Sam obecnosc Layer i jej dzialalnosc………..

  No tak, ale jak okreslic Eksplozje glupoty, zbrodni, nedzy we wspolczesnych warunkach?

  Moze tak:
  – Ile substancji mieszkaniowej, uslugowej, przemyslowej pozostanie z tych dazen do mitycznej EURoazji?
  – Ile bedzie kalek?
  – Zdobycie zywnosci bedzie wymagalo ogromnego codziennego trudu a ogrzewanie ruin, prad, podgrzewanie posilkow …………….

  Czy Layer swoim dzieciom zagwarantuje, ze tak nie bedzie a bedzie zysk z Euroazji, tak jakby handel z nimi byl niedostepny? Z czego ma byc ten zysk – z niewolnictwa w warunkach wojennych?

  Kazdy wlos z glowy jaki jeszcze posiada powinien byc juz w muzeum, gdyz moze byc tak, ze ich ilosc potem nie wystarczy na przeliczenie milionow utraconych ludzi z powodu powojennych warunkow – k…….. liczac w samych Niemczech
  Niech spojrzy swoim rodakom w oczy i powie, ze na razie tych wlosow wystarczy.

  No tak, ale taka wystawa o prawdzie jak na milionie konikow gonili do Stalingradu a potem kobiety byly pomiedzy odpoczywajacymi wojskami, zdobywcami – o jakiejs mitycznej EuroAzji………………. a polscy, francuscy niewolnicy naprawiajacy szyny kolejowe popekane na mrozie.
  Moze juz trzeba szyc bryczesy dla przyszlych zolnierzy, bo mityczna Euroazja jest tego ponoc warta………….

  Dodam, ze procedury bezpieczenstwa wymyslono i wdrozono dopiero, gdy na platformie na morzu spalono 380 ludzi, gdyz przerwac doplyw gazu do palacej sie platformy wymagaloby przerwanie dostaw na lad a i tak juz byly klopoty finansowe.

  Wesolych Swiat.

 16. Zbigniew mówi

  No i jest wesolo:

  NS2 dla Putina jest projektem tylko politycznym.
  Dla Niemiec jest projektem gospodarczym, gdyz za budowe placi Putin. (sprzedal palac w Boliwii).

  No i jak Putinek zada splaty kosztow budowy, to Niemcy mu mowia, ze taki projekt mozna sobie o kant dupy rozbic.
  A Putin na to, ze to jest wasz projekt gospodarczy sama kanclerz powtarzala to wielokrotnie a wiec kto ma placic? Kto ma splacic kredyty? Kilkanascie miliardow $, wyborcy Putinka, moze jego zony lub rosyjscy Zydzi?

  I nie moga uzgodnic ile kosztuje projekt polityczny budowy niepotrzebnych rurociagow.

  Zaplaci Ukraina, politycznie i gospodarczo.

  „Wilk syty i owca cala”

  A Banderowcy w rodzaju Sutryka zdobeda przyjazn i wspolczucie w biedzie za pomoca metalowych pretow zakonczonych kulka, przebijajaca czaszke lub szybe samochodu przestepcy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.