Powrót do business as usual z Rosją? Kanclerz Scholz:„Musimy wrócić do porozumień, które mieliśmy w ostatnich dekadach”

kanclerz Olof Scholz/ fot. Twitter
9

W piątek (2.12.2022) dziennik „The Times” przytoczył wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza, która pokazuje, że pomimo przyznania się niemieckiego ministra sprawiedliwości do błędu w sprawie Nord Stream 2, Niemcy pracują na rzecz powrotu do „business as usual” z Rosją, a nie na rzecz „pokonywania Rosji raz na zawsze”. Oto, co Scholz powiedział podczas Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się w dniach 30 listopada/1 grudnia 2022 roku:

Musimy wrócić do porozumień, które mieliśmy w ostatnich dekadach i które były podstawą ładu pokojowego i bezpieczeństwa w Europie. A dla Rosji oznacza to również, że akceptuje ona, że istnieją otwarte społeczeństwa, demokracje, które podążają zupełnie inną drogą w kwestii tego, jak są rządzone i jak przyciągają ludzi. W końcu nie ma agresji ze strony krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie ma agresji ze strony NATO, a wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa mogłyby być rozwiązane i omówione. Jest do tego wola. Możemy wrócić do porządku pokojowego, który działał, i ponownie go zabezpieczyć, jeśli w Rosji jest wola powrotu do tego porządku pokojowego.

Wsparcie - darowizny

W piątek (2.12.2022) kanclerz Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Była to pierwsza rozmowa telefoniczna Scholza z Putinem od połowy września.

Jak podaje PAP, Scholz miał podkreślić „determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w zapewnieniu jej zdolności obronnych przed rosyjska agresją” oraz zaapelował do Putina o „jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań dyplomatycznych”. Rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że obaj przywódcy „zgodzili się pozostać w kontakcie”.

Portal „Deutsche Welle” poinformował, że w rozmowie z Scholzem Putin potępił militarne wsparcie Zachodu dla Ukrainy jako „destrukcyjne”, a rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie nazwał „koniecznymi i nieuniknionymi” ze względu na „prowokacyjne ataki Kijowa”.

Źródło informacji: The Times, PAP, Deutsche Welle

Zobacz też:

Niemiecki minister przyznaje: „Upieranie się przy Nord Stream 2 było niemieckim wkładem w wybuch wojny”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Niemcy wiedzą, że Ukraina kaputt.

 2. verizanus mówi

  Niemcy wiedzą, że przy pomocy Rosji mogą osłabiać swojego odwiecznego wroga przez którego przegrały dwie wojny. A jak uda się go wogóle z Europy wypchnąć, to wtedy np Szczecin i Wrocław…no cóż…nie tylko na germanizacji pełzającej się skończy…;)

 3. W K mówi

  @Verizanus Coś takiego zapewnią sobie już dzięki Unii Europejskiej i transgranicznym okręgom wyborczym.

 4. verizanus mówi

  @ W K Dopóki US Army stacjonuje w RFN to zawsze jednak….lepiej osłabiać…;)

 5. Misiek13 mówi

  Wszystkie panstwa w kolo nas robia interes na konflikcje ukrainskim,tylko frajerstwo z PISu nie

 6. verizanus mówi

  @ Nie nie Misiek Władze PiSu nie koniecznie na tym źle wyjdą. To frajerstwo polskie, które dopuściło POPiS do władzy i karmi lewactwo może wyjść źle na tym konflikcie. 😉

 7. piotr mówi

  Na całym świecie działa ukryte państwo, rządzą nami satanistyczne, upadłe elity, wymuszając posłuszeństwo siłą armii, policji, służb specjalnych oraz biurokratów, opłacanych przez system fałszywym pieniądzem. Nie czyniliby tego skutecznie gdyby nie telewizja “Obraz Bestii” narzędzie zniewolenia mas, a teraz próbują farmakologicznie, szczepionkami hakować ludzi, całości dopełnia państwowa edukacja, która niczego pożytecznego nie uczy, ale jest doskonałą formą tresury, co masz myśleć i jak.

 8. verizanus mówi

  @ Piotr Po ludzku nie można ich pokonać, ale z Panem Bogiem tak. Jak uczy Pismo Św. (a potwierdzają cuda jakie w swej historii KK- jedyna prawdziwa wiara- zarchiwizował) Niebu nie robi różnicy w jaki sposób wierni Boga (katolicy kontynuacja starożytnego Izraela) pokonają wrogów, o ile BĘDĄ MU WIERNI.

 9. Dumny Polak mówi

  Piotr! Pare soczystych, exact trafnych zdan! Naprawde swietnie ujete!

  Nie zaluje tego, ze Scholz przyznaje wlasne bledy!
  Jest to dowodem jego wielkosci, wreszcie pojac, w jaka slepa uliczke, zostalismy, z racji konfliktu ukrowskiego, WSZYSCY, wrzuceni!
  Z jednej strony, obawiam sie o dalsze losy Scholza, gdyz jego wyznanie moze okazac sie w poprzek oczekiwanego przez “moznych tego swiata”, a z drugiej, o ile wczesniej sie puknie w czolo, tym szybciej i bezbolesniej, ogarnie upadajaca wszedzie, gospodarke!
  Ludzie, skadze mialyby plynac srodki na utrzymanie tej nowej milionowej fali bezrobotnych, obecnych komunistycznych przemian?
  On stawia sie w ten sposob wszechpoteznemu zlu na swiecie!
  Dla mnie jest to facet, ktory nie uwaza ludzkosci za bydlo, przeznaczone na wyrzniecie, albo zniewolenie, tylko jako podmiot istnienia i cel sensownego przywrocenia stabilizacji spolecznej!
  Czas zrzucic bielmo z oczu i szukac pokojowego wyjscia z powstalej sytuacji.
  Tylko tak staniemy wszyscy znowu na wlasnych nogach!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.