„Powielanie krzywdzących stereotypów”. RPO krytykuje kampanię „Nie świruj, idź na wybory”

Adam Bodnar/ fot. screen
0

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wydał oświadczenie ws. kampanii „Nie świruj, idź na wybory”. W spotach, w których występują artyści popierający Koalicję Obywatelską, odgrywane są scenki „świrowania” w formie żenującego naigrywania się z osób cierpiących na choroby psychiczne.

ZOBACZ: Żenada! Artyści wspierający opozycję w szokującym spocie „Nie świruj, idź na wybory” [WIDEO]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Rzecznik Praw Obywatelskich, jako konstytucyjny organ ochrony praw człowieka wyraża poparcie dla inicjatyw, których celem jest zachęcenie obywatelek i obywateli do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Takie inicjatywy służą niewątpliwie budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niemniej jednak Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie” – pisze w oświadczeniu Bodnar. Wskazuje też, że „powielanie krzywdzących stereotypów narosłych wokół osób z niepełnosprawnością psychiczną skutkuje spychaniem ich na margines życia społecznego”.

Ciekawe, jak na oświadczenie Adama Bodnara zareagują te wszystkie gwiazdy i gwiazdeczki „świrujące” w ramach kampanii wyborczej. Zapewne będą bardzo zdziwieni, że ich ulubiony rzecznik nie zapiał z zachwytu. Co prawda, oświadczenie Bodnara jest bardzo powściągliwe. Gdyby zwolennicy PiS lub Konfederacji zrobili taką kampanię, to RPO z pewnością grzmiałby o wiele bardziej, a może nawet uruchomiłby jakąś komisję z ONZ, żeby nakrzyczała na „faszystów”.

Źródło informacji: rpo.gov.pl

Zobacz też:

ONZ domaga się delegalizacji Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Członkostwo w tych organizacjach ma być traktowane jak przestępstwo

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.