Posłowie PiS chcą utrudnić dostęp do akt postępowań!

Fot. Interia.pl
16

– Jeżeli ktoś będzie chciał zajrzeć do akt jakiegokolwiek postępowania, które zostało zakończone – np. dziennikarz – to będzie to uzależnione od arbitralnych decyzji organów ścigania – w rozmowie z Prawo.pl mówi adwokat Anna Kątnik-Mania, wiceprezes Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris. Mowa o najnowszym projekcie ustawy przygotowanym przez posłów PiS, który zakłada zmiany w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego. Posłowie partii rządzącej pod przy okazji dostosowywania przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie zwalczania terroryzmu, zamierzają utrudnić dostęp do akt postępowań.

W rozmowie z portalem Prawo.pl mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska wskazuje, że konsekwencje zmian będą bardzo poważne.
Czy oznacza to, że decyzja o udostępnieniu akt na koniec śledztwa będzie podyktowana uznaniową decyzją prowadzącego postępowanie? Jeśli tak, to strony – oskarżony, czy pokrzywdzony będą musiały się liczyć z tym, że w toku całego nawet wieloletniego postępowania, mogą nie mieć możliwości konfrontacji z materiałem dowodowym. Taką możliwość uzyskają dopiero z dniem przekazania materiału dowodowego wraz z aktem oskarżenia do sądu – mówi.

Aktualnie przepisy umożliwiają dość swobodny wgląd w akta po zakończeniu postępowania przygotowawczego. Zgodnie z przepisami do akt mogą zajrzeć także osoby postronne, w tym dziennikarze lub prawnicy nie będący bezpośrednio związani ze sprawą, ale chcący zaznajomić się z materiałami dowodowymi postępowania. Jednak to może się zmienić. Oficjalnie celem takich zmian ma być ochrona świadków i biegłych.
Jako zagrażające konstytucyjnie gwarantowanym wolnościom i prawom należy ocenić potencjalne ujawnienie w tym trybie okoliczności dotyczących życia prywatnego określonych osób, a także ujawnienie danych osobowych, w tym danych wrażliwych, zawartych w materiałach postępowania, w szczególności w treści protokołów przesłuchań i opinii biegłych – wskazano w uzasadnieniu.

Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie, aby otrzymać dostęp do akt postępowań, trzeba będzie liczyć na łaskę konkretnego prokuratora.
I właściwie, jeżeli ktoś będzie chciał zajrzeć do akt jakiegokolwiek postępowania, które zostało zakończone – np. dziennikarz – to nie będzie mógł korzystać z tych instrumentów, które przewidują dostęp do informacji publicznej, tylko będzie to uzależnione od arbitralnych decyzji organów ścigania. Nie będzie możliwości, aby sąd to następnie skontrolował. W art. 159 k.p.k. na odmowę udostępnienia akt w postępowaniu przygotowawczym przysługuje zażalenie, ale… stronom. Można złożyć taki wniosek, ale prawdopodobieństwo, że taki dostęp będzie możliwy w sprawach, w których organy ścigania nie będą chciały przekazywać informacji nie jest duże – dla portalu Prawo.pl komentuje Kątnik-Mania.

Nie ma żadnych wątpliwości, że jeśli ustawa w takiej formie wejdzie w życie, możemy mówić o kolejnym kroku na drodze budowania państwa, gdzie prawa obywatelskie stopniowo są redukowane.

Źródło informacji i cytatów: Prawo.pl

Przeczytaj także:

Falandyzacja prawa w tzw. Państwie Polskim. „Linczujący śmiechem” [1]

Skandaliczne wypowiedzi prof. Guta: grozi góralom otwierającym biznesy i życzy Pitoniowi śmierci

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Tyfus mówi

  No to pisiaki reformują prawo… Nikt chyba się nie spodziewał ze tak nas podepczą.

  1. Boguslaw mówi

   U satanistow zawcze to zadeklarowane trzeba odczytywac na opak; tutaj:”Bezprawie i Niesprawiedliwosc”!
   Jesli sie nie chce powiedziec: BANDYTYZM!

 2. Rho-Dzeta mówi

  Na naszych oczach powstaje totalitarne Państwo, gdzie status obywatela będzie równy niewolnikowi.

 3. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

  Lewacko-koszerny POPiS = PZPR+SB+WSI, a kruk krukowi oka nie wykole.
  Dlatego za kratami nie siedzi ani jeden morderca i złodziej z PZPR, SB i WSI

  1. Greg mówi

   Dokladnie

 4. Komsomolec Mikke z ZMS-u mówi

  Einsatzgruppe Korwin
  Einsatzkommando braun
  Sonderkommando bosak
  to mordercy,ktorzy nawoluja do nieprzestrzegania zasad rygoru epidemiologicznego,w celu rozprzestrzenia sie komunistycznej,chinskiej zarazy Covid19 w celu depopulizacji Polakow a zydowskich funduszy emerytalnych do zaoszczedzenia kasy na zmarlych w wyniku zrazenia przez zwolennikow tych organizacji polskich emerytow.

 5. Zbigniew mówi

  Niezmiernie cieszy mnie, ze redakcja wprawo.pl spowazniala i dlatego chcialbym przedstawic pewna sprawe covidowa i przy okazji pokazac jaki portal ma zasieg informacyjny, a jest naprawde wielki i niedoceniany przez tworcow portalu tak jak reaktywnosc mediow, nie tylko w Europie.

  Latwiejsze jest krytykowanie wszystkiego, takie odruchowe granie na emocjach, ale uczestniczenie w tej reaktywnosci najwazniejszych europejskich mediow daje wieksze zyski dla rozwoju.

  Dla mnie najwazniejszy jest opiniotworczy Handelsblatt Energie Brefing – moze ktos wymysli, ze nie warto nimi sie zajmowac, ze nie warto uczestniczyc w ich reaktywnosci ale gdyby oni tak wymyslili i nie czytali najwazniejszych portali opiniotworczych dla konsumentow energii, to by ich nie bylo – odwrotnie jest dla portalu pana Jacka.

  Prosze zwrocic uwage. ze jednakowa CENA energii powoduje, iz jej KOSZT dla skromniejszych gospodarstw domowych lub firm wymagajacych duzej ilosci zsumowanej z malych odbiorcow (np klimatyzacja galerii handlowych) jest proporcjonalnie wyzszy, dlatego srodowiska takie jakie reprezentuja czytelnicy portalu wprawo.pl sa najwazniejsi jako konsumenci energii – to razem jest wieksze zuzycie dostaw niz w przemysle.

  Dlatego goraco namawiam na obserwacje zasiegu reaktywnosci portalu w prawo.pl!

  Wciaz sa jakies nowe masowe sprawy, ktore trzeba jakos rozwiazywac za pomoca funkcji matematycznej znanej kazdemu uczniowi a nie za pomoca prostego rownania.

  Teraz mamy covidowa sprawe.

  Wstrzymanie gospodarki, gromadzenia sie moze zniszczyc medycyne a jest obciazeniem, dlatego, ze nie wprowadzono calego nowego sektora ubezpieczen.
  To jest wprost proporcjonalne: szkody finansowe sa rowne potencjalowi zyskow w nowych ubezpieczeniach.

  Dlatego, tak jest dramatycznie, ze szkody w tym ludzkie i kosztowe medycyny powodowane przez grype byly asymilowane przez zasoby ubezpieczen medycznych i przez firmy. Powstala pewna luka w ubezpieczeniach. dziura o zasiegu szkod covidowych, paralizu rzadow i gospodarki.

  Takie proporcje, ze 15 % pracownikow w ciagu roku ulega wypadkom a straty sa czesto na kilkaset tysiecy € i czesto trwale a na covid choruje zaledwie ponizej 1 %.

  Faktycznie wszyscy pytaja sie o co tutaj chodzi, ze zatrzymuje sie gospodarke, niszczy budzet panstwa?

  To jest pytanie, dlaczego sprawami zabezpieczen przed covidem zajmuja sie rzady, politycy a nie firmy zarzadzajace ubezpieczeniami?

  Zalozmy, ze premier zajmuje sie wypadkami w komunikacji samochodowej a nie firmy zarzadzajace ubezpieczeniami – byloby ciekawie no nie?

  /To jest tylko wniosek wyplywajacy z koniecznosci perfekcji wykonania zwyklych prac, jaka musza miec Polacy aby przebic sie do czolowki gospodarczej – tych spraw jest duzo, tyle ile dobrych opini o Polskich pracownikach i firmach. Jednak dla zagranicy pracuje wiecej naszych niz dla Polski bezposrednio i musza byc perfekcyjni. Musza i sa.

  Praca nad portalem jest jedna z tych prac dla zagranicy, o nas i dla nas, jako znacznie wiekszej czesci gospodarki Europy niz widac w proporcjach ludnosci.

  Gdy uda sie znaczaco, skokowo podniesc ta perfekcyjnosc, wiec chyba w organizacji, to znowu w UE eksploduje koniunktura, znowu wielka i wspaniala, gdyz bez obciazen komunistycznego totalitaryzmu, jak w Chinach, ktore dlatego zgina, gdyz komunizm wymusza agresje …………

  To juz bylo…….

  Nadmienie, ze Morawiecki nie nadaje sie na premiera, gdyz idee spoldzielczosci zamienil na jakies chempionaty zabijajac spoldzielczosc i nadal Polakom brakuje 13 mln mieszkan a nie 3 obiecanych. premier zajmuje sie „ruchem drogowym” zamiast tym co mozemy sami zrobic i dac zarobic firmom z Centrum Przemyslowego Europy. To co bylo szczesciem za rzadow pani Szydlo (powtorka zasad samowystarczalnosci i suwerennosci Gomolki – tak wlasnie Gomolki po 1956 ) Morawiecki tak jak Tusk uzyl do propagandy i teraz zostal bez otoczenia polskich pomyslow – tak jak Trump.

  Covid powoduje utrate stanowisk pracy a ubezpieczenia przeciw covidowi koszty zamiania na zyski tej wlasnie grupy spolecznej, ktora traci prace.

  Prosze, wezcie ten temat na zywo, korzystajac z pomocy intelektualistow, prawnikow i sprawdzie swoj zasieg.

  Oczywisci, ze nie opisuje tego calkowicie, bo nie bede zabieral wam pracy i zajecia tak jak za pani Szydlo.

  Przywracajac premierostwo pani Szydlo i jej zespolu Morawiecki i Duda moga pokazac swoja Europejska klase tak jak Kaczynski.

  Znowu w parlamencie UE bedzie full razem z miejscami stojacymi a nie pusto i wietrznie.

  Dodam, ze sam przeciez dosal ta urzednicza wladze, gdyz trzeba bylo zmienic negocjatorw – takie sa zasday gry.

  1. Zbigniew mówi

   W gospodarce.pl – portal rzadowej Gazety Bankowej.
   Wprawo.pl
   Handelsblatt.de opiniotworczy Niemiec i otoczenia.

   Takie pozycjonowanie wydawaloby sie spora przesada liczac naklady finansowe, wielkosc organizacji i zasieg na rynku mediow.

   Jednak odwrotnie wprawo.pl reprezentuje problemy najwiekszej grupy korzystajacych z energii w dodatku o najwyzszym indywidualnym koszcie korzystania z dostaw energii, paliw i urzadzen mechatroniki ………… .

   Nie 7 % najbogatszych lecz te 60 % gospodarstw domowych liczacych kazde € decyduje o mozliwosciach wprowadzenia wodoru do codziennego uzytku.

   Jeszcze raz – Bald.tv

   I tak wciaz w kolko, az te zwiazki zaleznosci stana sie normalnoscia.

  2. Zbigniew mówi

   Nie moge, tak jak kiedys pisac sobie wszystkiego, wedle pomyslunku, gdyz sprawa perfekcji w zarzadzaniu energia, juz nie jest sprawa techniczna ale sztuka wykonania a wiec zarzadzania.

   Perfekcja w zarzadzaniu mechatronika w czym REAKTYWNOSC mediow jest narzedziem – dodam dlatego nie moze byc pomijana ………………. .

   Co moge napisac?

   Media typu Handelsblatt i glownie redaktorzy HEB pomijaja sprawe rozwoju zasad gospodarowania wg idei i filozofii dzialania spoldzielczosci, gdyz proste zasady sa dostepne w muzeach i mysla, ze nie warto do nich wracac.

   W Polsce ta idea zastosowana przez Gomolke i ulepszona przez Gierka jest widziana w np budownictwie mieszkaniowym, komunalnym, jako sprzeczna z zasadami doslownie rabunku przez nowych miliarderow, banki i zachodnie firmy produkujace materialy budowlane. O tym nie wolno pisac nawet wgospodarce.pl.

   Powstala wiec znaczna dziura informacyjna pomiedzy przeszloscia i przyszloscia w sprawach kosztow wprowadzenia cywilizacji wodorowej.

   HEB powinien wiecej uwagi poswiecac takim sprawom spoldzielczosci w Polsce a wiec opisywanych w portalu pana Jacka.
   Redakcja w.prawo.pl powinna jednak zale, ze jest niby nieslyszalna zamienic na uwagi przydatne HSB.
   W tym moze posredniczyc w.gospodarce.pl.

   Tak jak w sprawach covidu, konflikty sa sztuczne a przejscie na nowe zasilanie energia daje tak duzy zysk w konkurencyjnosci kontynentalnej, ze wiele spraw wroci na wlasciwe tory rozwiazan.

   Dlaczego od projektu Nord Stream CDU traci popularnosc?

  3. Zbigniew mówi

   Co jeszcze moge wpisac:

   Sprawy polskie widziane sa w perspektywie ilosci ludnosci 6 kraju w Europie.

   Prawda jest jednak taka – taki droby szczegol – ze Polska jest krajem Emigracyjnym a porownywany jest do krajow imigracyjnych (Niemcy i Francja oficjalnie).

   Realne proporcje ludnosci aktywnej zawodowo i uczacej sie sa wiec znacznie inne i z grubsza Polska nie jest jakims dokladnym wyliczeniem, jakims 6 krajem, ale jest w grupie najwiekszych krajow Europy.

   Szczegoly nalezy wyliczac raczej wg branz przemyslowych i w wielu widac, ze nalezymy tez do czolowki swiatowej.

   W sprawach energii mamy najwiekszy potencjal paliwowy i w zarzadzaniu energia za pomoca urzedzen a wiec w mechatronice mamy najwiekszy potencjal pracowniczy.

   Stosunek ilosci ludnosci imigracyjnej z krajow, gdzie mechatronika jest raczej importowana do emigracyjnej, Polskiej skad wiedza jest raczej eksportowana w najwazniejszej cywilizacyjnie sprawie energii wodoru powoduje, ze mamy wiekszy potencjal niz liczbowo wieksze narody np Hiszpania.

   W mechatronice decyduje wiedza spoleczna a w tym udowodnilismy, ze cos niecos potrafimy i liczenie Polskich glow na wprost bez uwzglednienia jakosci, zdolnosci samodoskonalenia jest bledne.

   To mozna nazwac nawet falszywa skromnoscia i liczenie zasiegu portalu wprawo.pl zaczac od nowa, caly czas a nie tylko od swieta

  4. Zbigniew mówi

   Jako dowod.

   Glownym przeslaniem dzialalnosci pana Jacka i redakcji jest, ze totalitaryzm wymusza na zewnatrz agresje a ta staje sie mordercza i to jest wlasnie pokazaniem najslabszej strony Chin: musza byc agresywni i wszystko straca.

   Moze dla kogos to nie ma znaczenia, ale wyjatki to sa potencjalne ofiary totalitaryzmu.

   Trump nie zainteresowal glowne media potencjalem rownowago dostaw energii do Europy a interesowal napasciami na NS2, jakby przeciw sobie.

   No i sam sobie zlikwidowal zabezpieczenia.

   Jezeli doceni Europe, to odzyska wladze.

 6. Zbigniew mówi

  Dlaczego firmy budujace NS2 nie wspieraja dywersyfikacji dostaw, uzupelnienia z USA za pomoca polskich instalacji, jezeli w ten sposob maja mozliwosc zbijania ceny dostaw z Rosji?
  Dlaczego sami sobie monopolizuja rynek dostaw i wchodza w konflkty z firmami z USA?

  Nawet jezeli Niemcy wykupili czesc zloz w Rosji to te dzialania jednak sa co najmniej dziwne i trudno znalezsc w tym ich korzysci gospodarcze, ekologiczne raczej sa to efekty kryzysu demograficznego i chodzi o wykorzystanie polskiego rynku pracowniczego monopolizujac dostawy – katastrofa demograficzna ma wiec dalszy ciag, wiele ciagow do nastepnej katastrofy – wodorowej

  1. Boguslaw mówi

   No, tos sobie ulzyl, Zbigniew! Nie masz w domu nikogo, kto by zechcial sluchac, co ci sie w glowie urodzilo?
   Tylko, czy kogos do tego zachecil, zeby to wszystko przeczytal!
   O co ci w ogole w tych tekstach chodzi, jesli w ogole mialoby byc na temat!?

  2. Zbigniew mówi

   W czym masz problem bidoku – miejsca ci zabraklo?

 7. ela mówi

  Dlaczego nic nie robicie!!!! mam 63 lata i świadomość do czego dąży pejsaty pisuar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

 8. ANDRZEJ S LOBROW mówi

  Jeśli tak, to strony – oskarżony, czy pokrzywdzony będą musiały się liczyć z tym, że w toku całego nawet wieloletniego postępowania, mogą nie mieć możliwości konfrontacji z materiałem dowodowym. Taką możliwość uzyskają dopiero z dniem przekazania materiału dowodowego wraz z aktem oskarżenia do sądu – mówi…………..PO Pierwsze, strona oskarżona może mieć wgląd do akt po zakończeeniu śledztwa wyłącznie przez swojego adwokata. Tak samo strona pokrzywdzona może mieć i ma prawo wglądu do akt po zakończeniu sledztwa bez udziału adwokata, to jest prawidłowa praktyka z sprawach kryminalnych.
  Natomiast jeżeli okaże się że prokurator dopuścił się fałszu w sprawie na nie kożyść pokrzywdzonego, sprawa powraca do prokuratury ponownie na podstawie Wniosku pokrzywdzonego z zarzutami wobec prokuratora, zaś ten powinien być poddany karze przez inny organ ścigania w zależności ile już prokurator dopuścił się bezpodstawnego postępowania idt. Zaś oskarżony ma możliwość wglądu do akt tylko przez swojego obrońcę, któ→rego musi otrzymać nawet z urzędu. Po zakończeniu procesu akta nie mają prawa być tajne. Mogą być, jak chodzi o sprawy słuzbowe jak szpiegostwo itd.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.