Polska wystosowała notę dyplomatyczną do Niemiec ws. reparacji wojennych. Szefowa niemieckiego MSZ: „Kwestia reparacji jest kwestią zamkniętą”

minister Annalena Baerbock i minister Zbigniew Rau/ fot. Twitter/MSZ
15

W poniedziałek (3.10.2022) szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną skierowaną do MSZ Republiki Federalnej Niemiec. Przedmiotem noty są kwestie związane z odszkodowaniami za szkody poniesione przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

We wtorek (4.10.2022) przebywająca z wizytą w Warszawie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła, że „kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą”. – Dobrą wiadomością jest to, że mamy wspólną przyszłość. UE jest naszym instrumentem rozwoju wspólnej przyszłości i możliwością rozwiązywania problemów naszych obywateli w obu krajach – stwierdziła szefowa niemieckiego MSZ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji będzie ewoluować w wyniku dialogu – powiedział minister Rau. Zgodził się z szefową niemieckiego MSZ co do wspólnej odpowiedzialności za jedność w przyszłej Europie, ale podkreślił, że „bez wątpienia ponosimy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych”

–  Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii będzie, w wyniku dialogu, ewoluować. Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech i w Polsce nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności – dodał Rau.

Źródło informacji i cytatów: PAP

Zobacz też:

Katarzyna TS: Reparacje jako wunderwaffe

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Im dłużej ktoś będzie żył, tym więcej usłyszy takich wypowiedzi niemieckiego MSZ.

 2. Irosław mówi

  Najpierw rozliczyć złodziei, którzy rozkradli NASZ Polaków narodowy majątek po 1989 roku, a i dalej grabią w najlepsze. Patrz: przejmowanie zasobów ziemi Polski

 3. ubawiony mówi

  Jak smieli wystosowac jakas note!!!? Zdrada! nie po to Grisza Braun do Niemiec jedzi z AfD sie zadawac a nawet przez plotki w Berlinie skakac aby teraz komuna pobozna zadac od niemcow jakies pieniadze! wstyd! HANBA!
  Mikke sie zajaka jak szechter.

 4. ubawiony mówi

  @Iroslaw
  sadzisz ze Grisza Braun podejmie sie tematu grabiezy mienia narodowego przez styropian razem z komuchami?
  Jemu latwiej bunkrow szukac zydow po polskich lasach ganiac a nie pierdolami sie zajmowac. \on to jasnie Pan Posel tera jest. bez kija nie podchodz.

 5. Rebih mówi

  Jak to? Niemka nie wyciągnęła pomocnej dłoni do tonącego rządu PiS? Jacyż ci Niemcy perfidni!

 6. MAREK mówi

  To zasłona dymna, obecne kapo w Polsce już wie że 01.01.2023 wprowadzą władzę totalitarną na terytorium Polski. Ustawa jeszcze nie weszła do Sejmu, a nasi nadzorcy już znają datę wprowadzenia totalitarnej ustawy, o której mało kto słyszał.
  Projekt z dnia 31 sierpnia 2022 r.
  etap: uzgodnienia, opiniowanie, konsultacje publiczne
  USTAWA
  o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej1)
  Wśród 107 stron znajdziemy coś takiego.
  Art. 43. 1. Ograniczenia, o których mowa w art. 42, mogą polegać na:
  1) zawieszeniu działalności gospodarczej określonych przedsiębiorców;
  2) nakazie lub zakazie prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju;
  3) nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia;
  4) całkowitej lub częściowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  5) zakazie okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju;
  6) nakazie stosowania cen ustalonych na towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów;
  7) obowiązku poddania się badaniom lekarskim, leczeniu oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów, niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych oraz skutków skażeń chemicznych i promieniotwórczych;
  8) obowiązku poddania się kwarantannie;
  9) obowiązku stosowania środków ochrony roślin lub innych środków zapobiegawczych niezbędnych do zwalczania organizmów szkodliwych dla ludzi, zwierząt lub roślin;
  10) obowiązku stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska;
  11) obowiązku stosowania środków lub zabiegów niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt;
  12) obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
  13) dokonaniu przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków lub innych obiektów budowlanych albo ich części;
  14) nakazie ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
  15) nakazie lub zakazie przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  16) zakazie organizowania lub przeprowadzania imprez masowych;
  17) nakazie lub zakazie określonego sposobu przemieszczania się;
  18) wykorzystaniu, bez zgody właściciela lub innej osoby uprawnionej, nieruchomości i rzeczy ruchomych;
  19) zakazie prowadzenia strajku w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach;
  20) ograniczeniu lub odstąpieniu od określonych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jednakże niepowodującym bezpośredniego narażenia życia lub zdrowia pracownika;
  21) wykonywaniu świadczeń osobistych i rzeczowych określonych w art. 44 ust 1.
  2. Ograniczenia, o których mowa w art. 42 ust. 2, w stosunku do osób zatrudnionych
  u pracodawcy, wobec którego został wydany nakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju, mogą polegać na:
  1) zmianie systemu, wymiaru i rozkładu czasu pracy, w  tym wydłużeniu okresu rozliczeniowego do dwunastu miesięcy, na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510), zwanej dalej „Kodeksem pracy”;
  2) obowiązku pracy w niedziele, święta i dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, w tym wydłużeniu okresu rozliczeniowego do dwunastu miesięcy, na zasadach określonych w Kodeksie pracy;
  3) powierzeniu pracownikowi wykonywania pracy innego rodzaju niż wynikający z nawiązanego stosunku pracy; w takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
  3. Ograniczenia, o których mowa w ust. 2, nie mogą być stosowane wobec pracowników młodocianych, osób niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży i matek karmiących.

 7. Ewa-Maria mówi

  Do wypłaty reparacji jest bardzo długa , wyboista droga. Wyglądem będzie przypominało bitwę pod Grunwaldem a i tak nie wiadomo czy wyjdziemy jako zwyciężcy czy pokonani. Mnie nurtuje dlaczego akurat teraz ten problem podniesiony jest?

 8. Maksio mówi

  Kwestie reparacji trzeba było właśnie teraz ogłosić! Dzień Reformacji, Dzień Kobiet, Tag der Deutschen Einheit, każdy dzień jest lepszy niż 1 września… Ale Jarek Kaczyński jest po prostu za stary žeby to zrozumieć. A cała jego partyjne armia myšli tak jak on… I w dupie jesteśmy…

 9. Jarek mówi

  I „ubawiony pis-owski idioto byłeś już u Jarka żeby mu wylizać ? Zamknij swoją komunistyczna mordę bo nikt tu nie chce cię czytać !

 10. Maksymilian mówi

  Jarek: nie ma sensu sie wqurwiać na hejterów. Olać „Ubawionego” i jego sfore… Annalena Baerbock to najlapsza minister spraw zagranicznych Niemiec od lat. Z Polskiej strony nie ma godnego parnera i takowego na PiS-ie go nie wide. Same gnojki. A Sikorski jest z innej planety „планета”.

 11. Sławek mówi

  masz racje przydupasie, Baerbock jest prawdopodobnie najlepszą minister Niemiec od lat. Ale co z tego? Sikor na dzień dzisiejszy to wróg ludu, Polski! a JAROSŁAW mówi tylko po polsku i po kaczyńsku.,,, Sikor niech spierdala z tym Tuskiem bo to som wrogowie

 12. Historyk mówi

  Niemcy to zapłacą. Ale nie ofiarom ich okupacji, bo ci już nie żyją. Teraz zgadnijcie , kto tą forsę sobie przywłaszczy?

 13. Lorens mówi

  „– Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji będzie ewoluować w wyniku dialogu – powiedział minister Rau”. Czy nasz mąż stanu ma na myśli inflację? Jeśli tak to w tym momencie Niemcy są nam winni 7 bln zł, a pod koniec roku ta kwota może przekroczyć 8 bln. Jeśli Mularczyk dogada się z prezesem Narodowego Banku Polskiego Glapińskim co do szybszego wzrostu inflacji, to na początku przyszłego roku Niemcy będą nam winni 9, 10 albo nawet 11 bln zł.

 14. Dumny Polak mówi

  Kochani!
  Za swoje nieodpokutowane barbazynstwo i bestialstwo, z najwiekszym prawdopodobienstwem, Niemcy, jako takie, wkrotce PRZESTANA ISTNIEC!
  Pozostanie zaledwie garsc godnych i potrafiacych okazac respekt, Niemcow, ktorzy beda musieli sie z tej przyszlej, jalowej, kompletnie zniszczonej, ziemi, wyniesc!
  ISTNIEJE jeszcze inna INSTANCJA, ktora, mimo swojej poblazliwosci, pojmuje sprawiedliwosc, w inny, NIE CYNICZNY, SPOSOB!.
  My wszyscy, jako ludzie, dopoki zyjemy, mamy mozliwosc, odkupic nasze grzechy!
  Jesli natomiast, w cyniczny sposob, probujemy za zycia, oszukac glos naszej duszy, odpowiedzialnosc musi przyjsc pozniej.
  Jesli uznajemy, ze ten swiat jednak zostal stworzony przez Kogos, a nie przeobrazil sie sam, to TEN KTOS, przywola nas na sam koniec do siebie i zapyta o to wszystko…
  Nagle stajac sie, z koniecznosci, uczciwymi, sami zdecydujemy, gdzie przyjdzie nam spedzic cala nasza wiecznosc!
  Polska odrodzi sie sama, bez pomocy tych barbarzyncow, ktorych i tak wnet ” jasny szlag trafi”!
  Patrzmy, aby tutaj sobie teraz wzajemnie pomagac i zachowac nasza wspaniala godnosc, za ktora nasz DUZY TATA, nas tak uwielbia!
  Przegonmy tez tych polskojezycznych, komunistycznyco-szatanskich zdrajcow, ktorzy nam te godnosc, od wiekow odbieraja!
  Wypowiedzmy posluszenstwo naszym cynicznym, zdradzieckim mordom!
  ODMOWMY WSZYSCY PLACENIA CZEGOKOLWIEK, zajmijmy sie zapewnieniem przetrwania zycia naszych rodzin, jesli ten niszczycielski rzad, nie spelnia swoich podstawowych zadan!
  PRAWO DO PRZEZYCIA JEST NASZYM NAJWAZNIEJSZYM PRAWEM CZLOWIEKA!
  A oni wszyscy – niech sie bujaja!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.