Katarzyna TS: Reparacje jako wunderwaffe

Niemcy niszczą polski szlaban graniczny/ fot. arch./koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek
28

W czwartek (1.09.2022), w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oświadczył, że na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie ogłoszona decyzja o tym, iż „Polska wystąpi o reparacje wojenne, o odszkodowania za to wszystko, co Niemcy uczynili w Polsce w ciągu lat 1939-1945”. – O takie sprawy trzeba walczyć, czasem przez wiele lat. My nie obiecujemy, że będzie szybki sukces. My tylko mówimy, że jest polskim obowiązkiem, jest likwidacją pewnego braku, pewnej luki w naszej działalności jako suwerennego państwa to, że w końcu zgłaszamy coś, co powinno być zgłoszone dawno – powiedział.

Straty poniesione przez Polskę w wyniku agresji Niemiec przedstawiono w raporcie przygotowanym przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Prace nad raportem trwały od 2017 roku, a kierował nimi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Wysokość strat oszacowano na ponad 6 bilionów złotych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A teraz zobaczmy, co na temat reparacji od Niemiec ma do powiedzenia poseł Platformy Obywatelskiej i były przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna: Nie uważam, żeby przyszły rząd, złożony z ugrupowań demokratycznych, wrócił do sprawy reparacji, ponieważ to, co dzisiaj robi Kaczyński i komisja Mularczyka jest tylko grą dla polityki wewnętrznej. Potrzebujemy odbudowy relacji z Niemcami i walki o to, żeby Niemcy były dla Polski partnerem, a nie wrogiem, czy przeciwnikiem, tak jak chce tego PiS.

Zapytany, czy ta odbudowa relacji ma odbyć się za cenę reparacji, Schetyna odpowiedział: Nie ma tej ceny. Ta cena została zapłacona decyzją Związku Sowieckiego w 1953 roku. Ona została zamknięta. Powinniśmy w takim razie komunikować się z Putinem i z Kremlem i z Moskwą, jeśli chcemy wrócić do tej sytuacji sprzed 53 roku. Jeżeli nie akceptujemy tej decyzji, to to jest adresat naszych roszczeń.

Czy Polska faktycznie zrzekła się roszczeń wobec Niemiec? O tym, jak od strony prawnej wygląda nasza sytuacji, krótko i zwięźle napisał historyk specjalizujący się w stosunkach polsko-niemieckich, prof. Stanisław Żerko. Wnioski są następujące: 23 sierpnia 1953 roku rząd PRL, na którego czele stał I sekretarz KC PZPR Bolesław Bierut, przyjął deklarację o rezygnacji Polski z pobierania wojennych reparacji od Niemiec; w oświadczeniu rządu Bieruta znalazły się sformułowania odnoszące się do Niemiec jako całości; strona polska potwierdziła zrzeczenie się reparacji podczas rokowań poprzedzających wynegocjowanie układu PRL-RFN, podpisanego 7 grudnia 1970 roku; 16 października 1989 roku na forum Sejmu minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski potwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską, że „fatalne zrzeczenie się roszczeń z roku 1953” zachowuje moc prawną. Pełną treść opracowania prof. Żerki wraz z tekstem oświadczenia rządu Bieruta znajdziecie TUTAJ.

Co zatem powinna zrobić Polska? Czy – jak twierdzi Schetyna – adresatem polskich roszczeń powinna być Rosja? Od razu wyjaśniam, że Schetyna opowiada androny. To nie Rosja, ale Niemcy powinny być adresatem polskich żądań. Ale nie poprzez dowodzenie, że rząd Bieruta nie zrzekł się reparacji lub zrobił to wyłącznie w stosunku do NRD. A jak? – W sytuacji, w której droga prawna dochodzenia odszkodowań od Niemiec została zamknięta, pozostaje rozwiązanie polityczne, wypracowane w negocjacjach dwustronnych – zaleca prof. Żerko. I jest to zalecenie rozsądne. Jeśli skoncentrujemy się na dowodzeniu, że zrzeczenie się reparacji nie było zrzeczeniem się reparacji, to cała para pójdzie w gwizdek i prędzej świnia zobaczy niebo niż Polska dostanie pieniądze od Niemiec. W związku z tym pojawia się pytanie kluczowe: czy PiS faktycznie chce uzyskać dla Polski reparacje, czy chodzi o polityczną pałkę do okładania przeciwników?

Schetyna stwierdził, że Kaczyński gra reparacjami na użytek wewnętrzny. To akurat jest oczywiste i dziwne byłoby, gdyby było inaczej. Schemat jest banalnie prosty: „patrioci” słusznie domagają się reparacji, „targowiczanie” zdradziecko nie chcą reparacji. I mamy samograj. Tym bardziej, że Schetyna wygaduje głupoty o zwracaniu się do Putina. Gdyby powiedział, że Polsce należy się zadośćuczynienie za niemieckie zbrodnie i należy dążyć do politycznego porozumienia Polski i Niemiec w tej sprawie, zachowałby się jak polityk opozycyjny działający na rzecz interesu Polski. Ale to, co powiedział Schetyna jest kolejnym potwierdzeniem oczywistej oczywistości czyli tego, że Platforma jest partią realizującą interesy niemieckie. W interesie Niemiec jest bowiem to, żeby sprawy reparacji w ogóle nie podnosić, ponieważ tym samym przypomina się o niemieckich zbrodniach i niemieckim barbarzyństwie. A przecież Niemcy dążą do tego, żeby pamięć o ich zbrodniach zblakła, a ich barbarzyństwo zostało uznane za „okres błędów i wypaczeń”. Świat ma wierzyć, że Niemcy odpokutowali swoje przewiny i należy pozwolić im wziąć odpowiedzialność za Europę. Do tego nie można dopuścić! I to jest zadanie Polski. Żydzi wzięli od Niemiec kupę hajsu i w zamian zgodzili się ich wybielać. Na ringu pozostaliśmy wyłącznie my. Co z tym fantem zrobimy?

Moim zdaniem najgorsze, co możemy zrobić, to uwikłać się w dowodzenie, że rząd Bieruta nie zrzekł się reparacji. Cała energia pójdzie wtedy w kierunku argumentów prawnych, a skoro od strony prawnej sprawa jest przegrana, to będziemy kopać się z koniem. A zatem sprawa reparacji powinna być rozgrywana na gruncie politycznym. I tu faktycznie reparacje mogą stać się polską wunderwaffe, o ile sprawa zostanie rozegrana w taki sposób, żeby Niemcom bardziej opłacało się pójść na kompromis niż iść w zaparte.

Niestety, patrząc na „sukcesy” PiS obawiam się, że sprawa reparacji zostanie koncertowo uwalona. Machanie szabelką nie wystarczy. Trzeba być konsekwentnym, a nie miotać się od ściany do ściany, co jest tradycyjną praktyką PiS w polityce zagranicznej. Jeśli Kaczyński będzie grzmiał o reparacjach, a Morawiecki będzie podpisywał kolejne dokumenty oddające Polskę pod niemiecki but, to nie będzie żadnej wunderwaffe, tylko opowieści o wunderwaffe. I obawiam się, że tak niestety będzie.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Stosunek Niemców do Polaków jest przychylny i zupełnie przyjazny”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Temat reparacji od Niemiec jest zagraniem PiS na potrzeby polityki polskiej. Podobno Mularczyk wyliczył średnią wartość życia Polaka zamordowanego przez Niemców. Ryzykowne panie Mularczyk jest podawać, ile warte jest pana życie, bo może się znaleźć taki, który pana nie lubi i którego stać, żeby za nie zapłacić.

 2. Dumny Polak mówi

  Z tego, co sie dowiedzialem, przychodzi czas rozliczen dla kazdego z nas, z naszymi skrytymi zamyslami, zdolnoscia wybaczania innym i czynami, o ktorych wybaczenie, sami bedziemy musieli zabiegac!
  Caly swiat ulegnie pod tym wzgledem ” oczyszczeniu ” , takze i te narody, ktore swiatu zalazly za skore, beda zmuszone do poniesienia odpowiedzialnosci za swoje barbarzynstwa!
  Mowi sie, ze wlasciwie proces ten trwa juz na dobre!
  Mowi sie tam np. o wycofaniu Rosji az na tereny Syberii i calkowitym, badz, czesciowym ” zniknieciu” calych panstw, jak Skandynawia, Holandie, czesc Wloch i Stanow, poprzez zalanie 200 metrowymi falami morza, kolosalnymi ruchami tektonicznymi, wybuchami jadrowymi, itp.
  Kazdy czlowiek / narod jest zawczasu ostrzegany, ze ma jeszcze moznosc odkupic swoje winy i wyrownac powstale krzywdy, zanim do tego dojdzie…
  W tym akcie ratowania samego siebie, stoi na drodze cynizm i arogancja tych, ktorzy sie narabowali, namordowali i teraz chowaja sobie glowy w piasek.
  Wiem, ze niedlugo i Niemcy zaplaca, w tym procesie, badzo mocno, tym bardziej, ze i obecnie prowadza w nikczemnosci, rozbijanie wiary chrzescijanskiej, do perwersji i deprawacji, ktorego Stworca nie chce wiecej juz tolerowac!
  Nawiasem mowiac, istnieje kolosalna roznica duchowa miedzy chrzescijanami wychowanymi w duchu katolickim i protestanckim!.
  A wiec, Niemcy, we wspomnianym procesie oczyszczania, zapowiedzianym przez Stworce, maja w ostatnich wiekach, wyjatkowo ” kiepskie karty „.
  Jakby nie ta wspomniana arogancja Niemiec, poprzez takie platnosci, mogliby jeszcze swoja pozycje ” uratowac”
  Zobaczcie, oni wciaz jeszcze nie maja dosyc!
  Nie dosc, ze wykpili sie, ( jak dotychczas), z tych bilionowych reparacji, chca nas znowu, swoja ukryta perfidia, znowu zagarnac i zniewolic, a taki bandytyzm nie bedzie juz przez Stworce, szczegolnie we wspomnianych czasach oczyszczenia, tolerowany!
  Wyglada na to, to my, jako Polacy, bedziemy musieli nam nalezne reparacje otrzymac bezposrednio od naszego Duzego, Slodniego Taty, ktory bardzo, bardzo, w najblizszej przyszlosci, chcialby zostac Krolem naszych polskich serc!

 3. verizanus mówi

  Jakby nie było wyegzekwować od obojętnie kogo jakieś roszczenia można tylko wtedy jak się tego kogoś pokona. W tej chwili cokolwiek na Niemcach mogą wymusić tylko USA, przynajmniej dopóki na terenie Niemiec znajdują się ich bazy wojskowe. Polska NA POWAŻNIE i tak się tematem nie zajmie bo niemiecka agentura tę sprawę uwali (przecież nie po to polski podatnik składa się na niemiecką agenturę aby realizowała polskie interesy).

 4. ubawiony mówi

  Niemcy jako podstawowy argument przywołują oświadczenie z 23 sierpnia 1953 r., kiedy to rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod naciskiem Związku Sowieckiego ogłosił, że jednostronnie zrzeknie się prawa do reparacji wojennych od NRD z dniem 1 stycznia 1954 r., z wyjątkiem reparacji za nazistowski ucisk i okrucieństwa. Tymczasem prof. Bogdan Musiał – dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego – wykazuje, że nie jest to dla Berlina żadna sensowna argumentacja. „Niemcy mają podpisane dwustronne umowy reparacyjne ze wszystkimi krajami europejskimi, które w jakiś sposób zostały dotknięte niemieckimi działaniami wojennymi czy też okupacją. Jedynym krajem, który nie ma takiego potwierdzenia jest Polska – czyli państwo, które było najbardziej dotknięte niemiecką okupacją, zarówno pod względem strat demograficznych, jak i zniszczeń. To jest ten paradoks” – zauważył naukowiec. Dodał, że we wspomnianym „oświadczeniu była mowa, że zostanie wyznaczona delegacja, która ureguluje te kwestie reparacyjne, ale nigdy tego nie uczyniła. Nie wiadomo z jakich przyczyn. A więc sprawa jest z polskiego punktu widzenia ciągle otwarta” a „Niemcy nie mają dokumentu, w którym Polska zrzekłaby się reparacji. Swoją argumentację opierają od początku na rzekomym zrzeczeniu się. Niemcy teraz muszą przedstawić nam protokół o zrzeczeniu się reparacji, który Polska podpisałaby ze Związkiem Sowieckim. Tego nie ma!”.
  z sieci.

 5. verizanus mówi

  @ Ubawiony Niemcy mają podpisane dwustronne umowy reparacyjne ze wszystkimi w miarę POWAŻNYMI krajami europejskimi, które w jakiś sposób zostały dotknięte niemieckimi działaniami wojennymi czy też okupacją.

 6. ubawiony mówi

  PO za rok obejmie wladze to i reparacje i wasz portal odejda w niebyt.

 7. verizanus mówi

  @ Ubawiony Polscy patrioci mają nadzieję, że chociaż Szczecin i Wrocław przy Polsce zostaną, a folksdojcze, że im pozwolą być poddanymi przynajmniej drugiej kategorii. Choćby za zasługi przy likwidacji patriotycznych portali 😉

 8. Adrian mówi

  @Ubawiony masz marzenia! PO obejmie władze hahaha, chyba w burdelu.

 9. ubawiony mówi

  Czlowieku,PO-Holownia-PSL-SLD ile to jest?
  PiS na konfederacje nie liczy i vice wersa.
  Oj bedzie burdel.

 10. ubawiony mówi

  Z tego co czytalem,KLD za niemieckie DM powstal,Trzaskowski za pieniadze,niemieckie spedy urzadza,ale aby Polak cos z reparacji dostal,to ani sie waz.Tacy jak ci dwaj no i wroclawski zulik Schetyna na to nie pozwola.

 11. ubawiony mówi

  Ciekawe,czy Posel Braun pokusi sie o wycene mienia rozgrabionego po 1989 roku przez zydokomune moskiewska i styropianowa?

 12. verizanus mówi

  @ Ubawiony Ciekawa uwaga. W zasadzie od 1944 do 1989 też by należało.

 13. ubawiony mówi

  W latach 1944-89 nie bylo PiS,to w kogo uderza? A tak,po 1989 roku radzil PiS to nakradli,uwlaszczyli sie na majatku narodowym,na kasie z FOZZ-u,na forsie z afery paliwowej,rublowej,trojkacie Buchacza. Pan Posel Braun,jako prawdziwy Polak,katolik,patriota, jak nikt,wypali zlodziejstwo goracym zelazem w poboznej lewicy-PiS.

 14. verizanus mówi

  @ Ubawiony Nie było POPiS i Lewicy, ale byli inni. Kto się NAPRAWDĘ uwłaszczył na majątku narodowym to właśnie dokładnie trza sprawdzić i wyliczyć, a potem….;). A poza tym jakby policzyć ile kolaboranci Sowietów naniszczyli to może by nawet dorównali temu co zrobili Niemcy.

 15. ubawiony mówi

  Kto ma oczy i 2 zwoje mozgowie wiecej od kury,zada sobie pytanie skad golodupcy z solidarnosci wzieli na gazete na TIR-y,komuchom na zaklady i banki przemycil przez granice Miller z Moskwy.
  Niedawno byla rocznica smierci dziennikarza Zietary,jakos Posel Braun i Konfederacja nie spiesza z komisja sejmowa do zbadania przyczyny smierci.
  Kurde,szkoda ze ja po powstaniu tego portalu zaczalem go odwiedzac,. Zadnej roznicy pomiedzy szechter jude zeitung,w polityce niezaleznej pl nie widze.

 16. verizanus mówi

  @ Ubawiony Krótko mówiąc. Wszystko warto sprawdzić i podliczyć. A jak się nie da to wyraźnie powiedzieć DLACZEGO się nie da 😉

 17. ubawiony mówi

  Posel Braun,jego widze w tym przedsiewzieciu no i moze autorka tego artykulu. Chetnie bym sie od tych osob dowiedzial.dlaczego sie nie da.

 18. ubawiony mówi

  Zawieszam na razie pastwienie sie nad dziennikarzami,publicystami,jak zwal tak zwal tego portalu i Poslem Braunem,zadajac pytanie,a mianowicie,dlaczego to co podpisal Bolek Walesa wielkim dlugopisem 31 sierpnia,roku pamietnego jest kopia tego dokumentu a oryginalu nie ma. Powodzenia!.

 19. ubawiony mówi

  Wiktor Herer. SOLIDARNOSC!!!!

 20. Michu. mówi

  Nie ma Pani racji, nie zachował się żaden dokument z rzekomego zrzeczenia się przez Polskę reparacji. Nawet gdyby takowy był, to akty podpisane pod przymusem, a w tym okresie byliśmy totalnie zniewoleni przez ZSRR, są nieważne. także wolna Polska ma prawo i moralny obowiązek ubiegać się o reparacje. Powinna uczynić to już dawno. Lepiej późno niż wcale. Popieram dążenia PiSu. Ponadto volksdeutsche z opozycji są coraz brutalniejsi, wynika to z ich siły w UE. Jest jeszcze czas do wyborów, nie wiem jak zagłosuję, ale wiem że rządy tych szubrawców z PO byłyby tragedią. Pani chyba nie jest tak naiwna i nie sądzi, że Niemcy polubownie nam coś dadzą….trzeba walczyć nawet gdy szansa jest niewielka.

 21. ubawiony mówi

  Niedawno czytalem wpis Komsomolca Mikke,iz mlodzi elektorat Konfederacji wiedze czerpia z internetu. Nie z ksiazek tylko z internetu!!!! Wybory ma w d…e a jak pojde to na PO. Niech sie dzieje co chce. Dla jaj.

 22. verizanus mówi

  @ Ubawiony. Jak ktoś nie jest umocowany wśród obywateli pierwszej kategorii, to jak się będzie działo co chce to faktycznie będzie się śmiał. Oj będzie się śmiał, zwłaszcza jak jakaś część nie załapie się na folkslistę tylko pojedzie na roboty w ramach łapanki (mam na mysli jakiś nowoczesny, postępowy tego odpowiednik) 😉

 23. verizanus mówi

  @ Michu. (ten z kropką) Pytanie tylko czy PiS nie spali tematu, bo to że nic nie ugra to raczej pewne.

 24. Y mówi

  Wprawo.pl stał się tak upolitycznionym portalem, że nie da się tego czytać ani przeglądać. Agitacja, agitacja i agitacja. Niedobrze się od tego robi . Niewiele rzetelności i prawdy. Trzymacie Polaków w dalszym ciągu w niewiedzy i ślepocie, totalnej ciemnocie i krótkowzroczności . Wstyd , po prostu wstyd co z tego portalu się zrobiło. Wygląda on jak totalnie przejęte przez obcą agenture ściek typu republika TV czy wRealu24 .. czy inne gadzinowe ścieki głównego nurtu. Po prostu jestem zażenowany, zniesmaczony… i tylko żebranie o pieniądze jak u Marcina Roli, wszędzie bannery o pieniądze… dej dej dej … ale co wy ludzie dajecie w zamian Polakom?? Spójrzcie na to co robicie z troche innej strony.

  To co najwartościowsze , to wzięliście udostępniliście za dodatkową opłatą jakbyście byli Chazarami łasymi na kase! Pewnie nimi jesteście. Jedną z kluczowych cech tej sekty plemiennej jest właśnie pazerność i wiecznie nienasycenie materialnymi rzeczami.

  Serwer musisz opłacić?? Niech ci G.Braun lub cała Konfederacja opłaci z diety poselskiej, skoro ich tak promujecie. Robicie to z idei czy odpłatnie?? Oto jest pytanie! Światli Polacy wiedzą kim jest Konfederacja i co się za nią kryje. Żadna to alternatywa. Żaden wybór i żadna nowa jakość.

 25. ubawiony mówi

  Pan Posel Braun,Konfederacja,walczy dzielnie o to aby nie byc bantustanem pod zarzadem zydowsko-amerykanskim. Ale co robia aby nie byc bantustanem pod zarzadem niemieckim?
  W tym temacie jakos aktywnosci nie przejawiaja. Moge sie mylic,poniewaz nie za bardzo sledze poczynania Konfederacji. Dla mnie osobiscie to malpiarnia,tak ja postrzegam. Cala te klase polityczna polityczna,ktora sie tylko tuczy na Polakach(wille,luksusowe samochody,poustawiane rodziny,kolesiostwo,biurokracja,) wyslac w kosmos.

 26. Maksio mówi

  Reparacje nam sie należa JAK ŚLEPEJ KOBYLE OWIES! 😁. Za wojnę naturalnie, a po wyborach za straty jakie Polska doznała w wyniku rządów PiS-u (ziobrowska „reforma sądownictwa” czyli milion dziennie, oraz środki z KPO). Jeśli wierzyć Kaczyńskiemu, że będzie trzymał ostry kurs na zwarcie z Unią Europejską, myślę, że szybciej otrzymamy odszkodowanie za 2 wojnę światową niż za „wybory Sasina” czy „Izbę Dyscyplinarną Ziobry”.

 27. verizanus mówi

  @ Y W zasadzie w dużej mierze można ich zrozumieć. TVP reżimowa i tak dostaje kasę, bo organy państwowe zabierają siłą. Inne mają możnych mocodawców. A np wprawo czy wrealu24 skąd mają mieć. Inna rzecz, że opcje mogą być różne (na tym polega pluralizm i demokracja) nie każdemu wszystko musi się podobać. Jeden będzie wolał Polsat inny TVP, jeszcze inny wrealu24, a jeszcze ktoś inny np Media Narodowe. Jedni będą mieli kasę i tak i tak a inni od tych co im się dana opcja podoba.

 28. edekzzawody mówi

  Moze to jest karkolomne ale nie jest to przypadek.Polska sama nic u Niemcow nie wskora,ale z pomoca diaspory zydowskiej w USA to juz inna sprawa.W swietle ustawy 447 srodowiska zydowskie nie zrezygnuja z pieniedzy z tytulu mienia bezspadkowego swoich rodakow z Polski.Dla nich platnik jest obojetny teraz jest okazja aby znowu dostac pieniadze z Niemiec.I przy okazji my cos dostaniemy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.