Polska odmawia zakupu kolejnych dawek szczepionek przeciw Covid-19. Niedzielski: „Nie było żadnej elastyczności ze strony producentów”

fot. pixabay
12

We wtorek (19.04.2022) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24, że Polska odmówiła przyjmowania kolejnych dawek i płacenia za szczepionki przeciw Covid-19. Niedzielski wyjaśnił, że producenci nie chcieli zgodzić się na odroczenie dostaw, chociaż Polska jest w trudnej sytuacji ze względu na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Minister powiedział, że dotychczas Polska oddała innym krajom lub sprzedała blisko 30 milionów dawek szczepionki.

– Wystąpiliśmy zarówno do Komisji Europejskiej, jak i do głównych (…) producentów szczepionek, żeby te dostawy, które były planowane w tak dużej liczbie w najbliższych kwartałach, po prostu rozłożyć bardziej w czasie, żeby dać sobie większą elastyczność, swobodę tych kontraktów, które mamy zawarte – poinformował Niedzielski. – Niestety, tutaj spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów. Nie było takiej sytuacji, żebyśmy mogli poważnie zmienić warunki tego kontraktu, a ten kontrakt był podpisywany w sytuacji kryzysowej. Można było powiedzieć, że nie mamy aż takiej swobody podejmowania decyzji w tym kontrakcie – powiedział szef MZ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odnosząc się do stwierdzenia, że kontrakt „związał nam w dużej mierze ręce”, Niedzielski przyznał, że „są poważne obciążenia finansowe”. – My szczególnie – mówię tutaj o Polsce – mamy w tej chwili napięcia finansowe związane z napływem uchodźców, więc też czujemy, że w skali Unii mamy pewne prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą dawały nam chociażby większą elastyczność w takich kontraktach, będą dla nas projektowane i będzie pewna swoboda – zaznaczył minister.

Pytany, czy decyzja Polski w sprawie szczepionek oznacza wypowiedzenie kontraktu, Niedzielski powiedział, że „ten kontrakt ma specyficzną konstrukcję”. – On jest między Komisją a producentami, że rzeczywiście nie ma takiego wprost wypowiedzenia, bo my nie jesteśmy bezpośrednio stroną. To jest taka deklaracja, która mówi o dalszej naszej linii postępowania – wyjaśnił minister.

Pytany o stanowisko Polski ws. szczepionek kowidowych rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że „kraje członkowskie są związane zobowiązaniami wynikającymi z kontraktu”. – Komisja Europejska oczywiście rozumie trudną sytuację, w jakiej znalazła się Polska – powiedział De Keersmaecker. Dodał, że KE będzie starać się ułatwiać rozmowy między polskimi władzami a firmą, „aby znaleźć pragmatyczne rozwiązanie dla tej specyficznej sytuacji, z którą konfrontuje się Polska”.

Źródło informacji i cytatów: tvn.24.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Zrobieni w szczepionkowe bambuko

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. BP mówi

  Warunkiem zakupu KAŻDEJ szczepionki powinno być gwarancja jej nieszkodliwości. W razie NOP-u producent powinien brać odpowiedzialność na siebie i wypłacać odszkodowanie!!!!!

 2. finka mówi

  Powinni ujawnić umowę z Pfizerem jeśli nie ma tam klauzuli o rezygnacji z zakupów w nadzwyczajnej sytuacji, a taką mamy, to decydenci z UE i Polski muszą trafić do kryminału. Licząc w przybliżeniu : zużyli 56 mln. dawek, 30 mln. odprzedali i oddali, 25 mln. zapasy i zamówienie za 6 mld. to MM i Niedzielski zamówili ok. 200 mln. dawek i za to obaj powinni trafić do pierdla. Do tego szpryca nie działa tak, jak producent mówił, bo nie chroni przed transmisją wirusa i zakażaniem, a miała być w 95% skuteczna. Dlaczego zamówili po ponad 5 dawek na obywatela licząc nawet najmłodszych.

 3. Arkadiusz mówi

  @ BP W normalnych warunkach klauzule w umowach odnośnie NOP-ów zostałyby, jeśli nie przyjęte od razu, to chociaż wzięte pod rozwagę. Ale sytuacja nie była normalna. Rząd tkwił w covidowej psychozie przeplatanej dosłownie histerią medialną (którą zresztą sam wywołał). Więc o jakichkolwiek racjonalnych działaniach nie mogło być mowy. A to była „woda na młyn” BIGfarmy, która już wtedy z nie jednego politycznego pieca chleb jadła (wcześniejsze miliardowe odszkodowania). Więc szkodliwe zapisy w umowach dla konsumentów (czyli dla rządu, a w domyśle dla społeczeństwa), nie powinny nikogo dziwić. Jedyna pociech taka, że dowiedzieliśmy się, że rząd wspiera się głupszymi ekonomistami niż ci którymi dysponuje chociażby BIGfarma. Zostaje nam tylko czekać, aż okaże się od kogo oni jeszcze są głupsi…

 4. Ewa-Maria mówi

  Hipokryzja tego psychopaty Niedzielskiego sięga zenitu. Napływ uchodzców ?. Oni sami do Polski nie 'napłyneli’
  To wy ich tutaj ściągnęliście . Teraz dopiero doszli do wniosku że sytuacja jest trudna. Już słychać tu i ówdzie ze
  dwie trzecie Polaków ta sytuacja zaczyna się coraz bardziej nie podobać. W imię czego my sami musimy utrzymywać UPAińców? . Kwestią czasu jest gdy naród się w….i zrobi porządek. Tak się stanie. Żyję już pare dziesiątek lat na tym świecie i nigdy nie słyszałam aby Ukraińcy w czymś nam pomogli. Zaszkodzili tak i to wiele razy. Morawiecki najlepiej niech osiądzie na Ukrainie ponieważ odnoszę takie wrażenie że jest premierem ukraińskim.

 5. George mówi

  Wszystkie plagi egipskie razem wzięte, gdyby dotknęły Polskę i Polaków byłyby przy rządach PiS zaledwie niedogodnością. Pozbawić PiSiaków majątków za działanie na szkodę naszej ojczyzny!!!

 6. Hammurabi mówi

  Wielki przekręt na skalę ogólnoświatową wyjdzie na światło dzienne za kilkadziesiąt lat. Farmaceutyczne hieny poczuły krew i nie ma takiej cywilizowanej siły, która by je mogła od ataku odwieść.
  Jedynie – co z przerażeniem stwierdzam – odstrzał niszczący populację hien może sprawę załatwić definitywnie.
  Pieniądze nie śmierdzą. Tych zaś wielkie koncerny farmaceutyczne maja tyle, że są w stanie kreować zarówno rzeczywistość, jak i przyszłość.
  Mając na swoich usługach WHO, debili z ONZ, uznane tytuły wydawnictw medycznych i większość śmietanki naukowej poszczególnych krajów są w stanie sprzedawać każde łajno w cenie platyny wysadzanej brylantami i jeszcze dostawać nagrody pokojowe. Każdy głos refleksji będzie powodem do uniemożliwienia pracy danego osobnika, szczucia mediów i wrzasku pożytecznych idiotów takich jak ci co to pod prysznic w maseczkach wchodzą do dziś.
  Więcej! „Farmaceuci” są w stanie skutecznie przeprowadzać infekowanie świata wirusami mając opracowane wcześniej skuteczne szczepionki dla wybranych i popłuczyny do sprzedaży reszcie populacji przeznaczonej do unicestwienia. Przypadek z Wuhan w świetle powyższego wcale nie musi być „przypadkiem”, jednak kto jest w stanie to sprawdzić?
  Geniusze farmacji i biznesu już teraz wieszczą nowe zarazy, pandemie i zacierają spocone z emocji łapy.
  Pisałem już i podtrzymuję, że Polska zapłaci z ewentualnymi odsetkami wszelkie kwoty przewidziane w skrajnie niekorzystnych umowach z koncernami. Tłumaczeniem będzie to, że w przypadku nowej pandemii musimy mieć „wiarygodność” finansową.
  To nic, że pieniądze pójdą na zmarnowanie. Obecnie rekomenduje się czwartą dawkę „szczepionki” osobom 80+, co można zrozumieć jako próbę „uwolnienia” środków zusowskich do innych celów. Później przyjdzie pora na 70 i 60+.

 7. zagłoba sum mówi

  Kiedy rozliczenia WINNYCH łajdackiego kontraktu na gnojówkę zwaną dowcipnie „szczepionką” i zamordowania z zimną krwią, przez zamknięcie służby zdrowia pod pozorem sezonowj grypki ponad 200 tysiecy Polaków??? O przekretach ze szmatami na paszcze , respiratorami, kopertami, zniszczeniu gospodarki oraz niezliczonych aferach zamiecionych pod dywan o nazwie „covid” (obecnie „wojna na upadlinie”) nie wspomnę!..

 8. Wojciech mówi

  To są zobowiązania UE a Polska jest wiernym członkiem UE i płacic musi. Tak jak składki, pożyczki i wszystko inne. Nie-rząd właśnie przyznaje że zbankrutowaliśmy.

 9. szemrany PIS mówi

  Po jakiego grzyba ci nieudacznicy podpisują umowę bez wyjścia? To jest tak, jak się w podskokach wszystko wykonuje w nadziei na poklepywanie po plecach. I to zapewne bez czytania. Niech jeszcze podpiszą ten gniot WHO w sprawie zarządzania epidemiami to się nie wygrzebiemy z niewolnictwa po 10 pokolenie. A politycy zwieją przez Zaleszczyki.

 10. Flex mówi

  Takie są skutki gdy rządzą przerażeni ludzie bojący się własnego cienia. By uniknąć odpowiedzialności oglądają się na innych i kopiują jak w stadzie ich działania. Odpowiedzialnych za publiczne pieniądze powinny obowiązywać procedury przetargowe i in. Jeśli następuje ich zaniechanie, powinny być wskazane osoby bezwarunkowo odpowiedzialne za decyzje o tak poważnych skutkach finansowych. Nie działanie w amoku zastraszenia, jak ta księgowa co przelała oszustom na konto mln PLN zastraszona przez nich, że grozi kradzież tych środków z konta w banku.

 11. MAREK mówi

  Polacy chcieli i nadal chcą władzy zdegenerowanych komunistycznych urzędników z UE oraz instytucji „międzynarodowych”, więc ją mają.

  Reprezentanci Polaków w UE budują totalitarną wizję komunisty Spinellego w Europie. Degeneracja moralna i narodowościowa jest faktem a zdrajcy i agenci uzurpują sobie miano autorytetów, kłamiąc, antagonizując i przekupując wyborców. Polacy wybierają do władzy od dziesięcioleci z uporem maniaka te same partie i osoby reprezentujące interesy wrogich Polakom korporacji i państw. Dzięki ignorancji, demoralizacji i bezkarności zdrajców oraz agentów idziemy prostą drogą do samozagłady.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.