SKLEP-WPRAWO.PL

Polska nie zamknie kopalni Turów. Oświadczenie KPRM: „Decyzje TSUE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich”

kopalnia Turów/ fot. Wikipedia
4

W związku z poniedziałkowym (20.09.2021) postanowieniem TSUE, nakładającym na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia w kopalni Turów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała oświadczenie, w którym stwierdza, że kopalnia nie zostanie zamknięta, ponieważ byłoby to zagrożeniem dla stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego i miałoby negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej. W oświadczeniu podkreślono, że Polska dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.

Pełna treść oświadczenia pt. „Rząd zabezpiecza interesy energetyczne milionów Polaków”

Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia codziennego. Polski rząd dąży do polubownego zakończenia sporu z Republiką Czeską i respektuje interesy lokalnej społeczności. Dzisiejsze postanowienie stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy.

Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru.

Elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii. Jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego dla milionów osób. Dostarcza energię elektryczną do szpitali, szkół, gospodarstw domowych, czy przedsiębiorstw. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów rodzin oraz obywateli Polski. Elektrownia w Turowie dostarcza też ciepło dla Miasta i Gminy Bogatynia, gdzie brak jest alternatywnych źródeł ogrzewania.

Kara finansowa, o której mówi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym. Podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy.

Polska dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów. Najlepszym na to dowodem są trwające rozmowy ze stroną czeską mające na celu uzgodnienie w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie. Odbywały się one również dzisiaj.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

Źródło informacji: gov.pl

Zobacz też:

PILNE! TSUE nakłada na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. dzialacz PO mówi

  Z Holownia sie dogadamy,z pisem i konfederacja sie rozprawimy a kopalnie i tak zamkniemy!
  ZAKLAD?

 3. Zbigniew mówi

  Musza czyms uzasadnic, ze Tusk bedzie zwyciezca w wyborach – takie przygotowanie puczu, nic wiecej.

  Sprawdzic to mozna wprowadzajac przeglad rzetelnosci wyborow, dodatkowe zabezpieczenia, przejrzystosc, kamery w punktach wyborczych.
  Nastepna sprawa – powrot do zaniechanej ustawy IPN o karaniu za falszywe oskarzenia Polski.

  Dalej powrot do sprawy ochrony Puszczy Bialowieskiej przed kornikiem.

  Jakis komisarz z KE, jakas sedzina.

  Putin ma wplywy i chca spetac Polske dla swoich koncernow a Polski parlament jest niezdatny do chrony dorobku – natychmiastowe wybory!

 4. anonim mówi

  Agentura szwabska nie może zdzierżyć, że szeroko otwarty kurek z kasą z Polski został wyrażnie przymknięty. Nie to, że jak uważam że PartiainteresuSyjonistycznego to jacyś wybawcy Polski-NIE. To tacy sami szubrawcy jak poprzednicy z bandy okrągłego stołu. Dziś do słowa musieliby dojść Polacy o kręgosłupie moralnym jaki mieli w 20 latach ubiegłego wieku i jako Suweren przepędzić siłą na 7 wiatrów wrogą agenturę wpływu – piątą kolumnę zaborców. Całe wywrotowe lewactwo i ich pożytecznych idiotów należałoby usunąć siłą z urzędów, administracji, przemysłu, szkolnictwa oraz dziennikarstwa i kultury. W taki sam sposób jak to zrobili Wielkopolanie w Poznaniu w 1918 r. – przyjść z kjarabinem do urzędu a potem krótkie uhltimatum i wypieprzać ze stołka.

 5. Anna mówi

  PO razem z pozostałą hołotą tzw. opozycją lewacką to zdrajcy i zaprzańcy. Ale PiS draństwem przebił wszystkich. W białych rękawiczkach realizuje to samo co zrobiłaby w/w banda. Oszukali Polskich Patriotów i katolików.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.