Polska gospodarka już straciła 80 mld zł! To rezultat restrykcji związanych z koronawirusem

fot. pixabay
2

Na skutek rządowych zakazów, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, polska gospodarka skurczyła się od 16 marca o ok. 80 mld zł, czyli 3,5 proc. rocznego produktu krajowego brutto. Obecnie tracimy 2 mld zł dziennie – informują organizacje przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan i Federacja Przedsiębiorców Polskich. Najwięcej tracą usługi i przemysł – straty wyniosły odpowiednio 30 i 24 mld zł. Handel to 20 mld zł strat, a budownictwo – prawie 6 mld zł.

Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich i Konfederacja Lewiatan wskazujemy, że nadeszła najwyższa pora na podjęcie działań w kierunku wdrażania planu odmrażania gospodarki. Koszty obecnej metody walki z koronawirusem – choć konieczne do poniesienia w początkowej fazie epidemii – na dłuższą metę będą rujnujące dla naszego kraju. Aby je zobrazować, uruchomiliśmy wspólnie licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19” – informują organizacje przedsiębiorców. Licznik jest na bieżąco  aktualizowany TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szacunki przedstawione w formie licznika bezpośrednich strat polskiej gospodarki związanych z występowaniem COVID-19 oparte są na ocenie wpływu sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących restrykcji prawnych na możliwość sprzedaży towarów, świadczenia usług lub prowadzenia produkcji przez podmioty gospodarcze (strona podażowa) oraz determinowanymi przez powyższe czynniki schematami konsumpcji (strona popytowa) w 20 sekcjach PKD.

Dla uproszczenia prezentacji wyniki zostały finalnie zagregowane do 4 sektorów. Udział każdego z sektorów w tworzeniu PKB został określony w oparciu o dane GUS pochodzące z bazy Eurostatu dotyczące wartości dodanej brutto w tych sekcjach w ostatnim okresie, za który dostępne są pełne dane, tj. 2018 roku.

Źródło informacji: straty-covid.pl, businessinsider.com.pl

Zobacz też:

Polacy boją się zgłaszać do szpitali. Lekarze apelują: „Nie bagatelizujcie chorób serca. Lęk przed koronawirusem może mieć groźne konsekwencje”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. W K mówi

    Rząd nie przedstawił informacji, ile kosztuje uratowanie życia 1 pacjenta w Polsce. Ciekawe dlaczego?

  2. Marcus mówi

    Pisiory są krypto globalistami, dążą do wywłaszczenia nas z posiadanego majątku. To co się realizuję na naszych oczach jest częścią wielkiego planu dotyczącego całego świata. Czy Morawiecki realizuję Polskie Interesy, czy realizuje projekt polityczno-ekonomiczny dążący do zniesienia własności prywatnej. Obecnie jesteśmy świadkami niszczenia polskich firm, poprzez doprowadzenie ich do bankructwa na podstawie wydumanego zagrożenia. To wszystko jest zmanipulowane przez media i WHO, o której to organizacji mówi się, że jej władze powinno się aresztować. Widać, że zmierzają do zniesienia własności prywatnej. Kiedy uznają , że już czas najwyższy, gdy zniszczą całą gospodarkę światową, wmówią nam, że system się nie sprawdził. W jego miejsce chcą nam zafundować komunizm z dochodem gwarantowanym, kredytem zaufania będący systemem oceny niewolników. Wszystko wskazuję na to, że chcą nam zafundować niezłego Orwella. Od dwóch lat mówi o tym Krzysztof Karoń. Za nim się obejrzymy, przymusowo nas zaszczepią, pozbawią gotówki, wprowadzą tożsamość cyfrową.Tylko od nas zależy czy poddamy się tej ideologii czy ją odrzucimy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.