Polscy studenci skazani na grzywny za „chuligaństwo” na Cmentarzu Orląt. Na razie nie mogą opuścić Ukrainy

race na Cmentarzu Orląt/ fot. screen
11

W piątek odbyła się w lwowskim sądzie rozprawa trzech polskich studentów oskarżonych o „chuligaństwo” na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Dwaj zapalili race (białą i czerwoną), a trzeci ich filmował. „Nie wiedzieli o zakazie palenia rac na Ukrainie. Czy cmentarz jest miejscem na oddawanie w taki sposób czci bohaterom, to temat na inną dyskusję. Oni po prostu kręcili etiudę filmową na uczelnię – studiują dziennikarstwo” – wyjaśniał portalowi Kresy.pl. ks. Jarosław Wąsowicz, który zna zatrzymanych.

Lwowski sąd skazał studentów na grzywny w wysokości 8,5 tys. hrywien dla każdego (ok. 1100 zł). Wyrok nie jest prawomocny. Można się od niego odwołać w ciągu 30 dni. Polakom oddano paszporty, ale nadal nie mogą opuścić Ukrainy i prawdopodobnie będą musieli zostać we Lwowie jeszcze dwa miesiące.

Jak napisał w piątek lwowski portal Zaxid.net, Polakomk zabroniono opuszczania Ukrainy i zobowiązano ich do informowania prokuratora o zmianie miejsca pobytu i meldowania się na policji na każde wezwanie. Informację o zakazie wyjazdu potwierdza też jeden z Polaków, którzy pojechali na Ukrainę, by udzielić wsparcia zatrzymanym. „Wracamy!!! Blisko było ale nie lecimy. W systemie na lotnisku nadal mają blokadę i nie mogą opuszczać terenu Ukrainy. Mimo pomocy dyplomatycznej zostajemy. Jednak już z paszportami” – napisał na Facebooku.

Polakom groziło nawet do 4 lat pozbawienia wolności jednak „sąd wziął pod uwagę, że oskarżeni, którzy są studentami 4. roku, mieli pozytywną opinię na swojej uczelni, szczerze przyznali się do winy i poprosili o wybaczenie, współpracowali w dochodzeniu przestępstwa”.

Według ukraińskiego sądu zapalenie dwóch rac „stwarzało niebezpieczeństwo uszkodzenia grobów w celu znieważenia pamięci zmarłych, demonstrowało znieważający stosunek wobec miejsca pochowań, społecznych i religijnych wartości oraz tradycji”. Podkreślono, że odbywało się to bez powiadomienia odpowiednich organów.

Źródło informacji i cytatów: kresy.pl

Przeczytaj też:

Ukraińska pisarka: Polacy mają zapomnieć o Wołyniu i bronić Ukrainy przed Rosją

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Goj mówi

  Moim zdaniem to było chuligaństwo. Rozumiem oddawanie czci, ale nie z racami na cmentarzu. Gruba przesada! Chcieli sprowokować Ukraińców i dostali karę. W święto zmarłych też biegają z racami po cmentarzach?

  1. Piotr mówi

   A ty śmierdzielu kim jesteś by się wypowiadać co jest godne a co nie na cmentarzu polskich bohaterów. Pewno jesteś jakimś ukraińcem siedzącym w Polsce od 1947 w warmińsko-mazurskiem albo koło Szczecina. Owi kibice -studenci zrobili dużo więcej dla upamiętnienia polskich bohaterów odwiecznie polskiego miasta jakim jest Lwów niż ty brzdąkając przed kalwiaturą jakieś brednie!

   Szczytem cynizmu jest, iż neobandanderowska swołocz zanieczyszczająca polski Lwów śmie skazywać polskich patriotów i wydawać opinie co wolno a co nie na cmentarzu Orląt Lwowskich, gdy ta sama neofaszystowska władza niszczy i pluje na pamięć o Orlętach Lwowskich chociażby zakrywając stojące na cmentarzu lwy czy mówiąc o Orlętach Lwowskich jako o „miejskich szumowinach”. Hańba neobanderowskim pomiotom, cześć Bohaterom. Leopolis Semper Fidelis ! Operetkowe quasipaństewko jak UPAdlina prędzej czy później się rozleci czego im z całego serca życzę

  2. goj mówi

   Nie jestem śmierdzielem. Jestem zwyczajnym człowiekiem. A ty co, pewnie stawiasz kloce na grobach, bo też nikt nie ma prawa ci mówić, że to nie wypada? A czy jestem Ukraińcem? Noszę spolszczone ukraińskie nazwisko, choć jest tak stare, że zaszła w nim patalizacja literki „n” na „ń”. Ale mam też przodków Niemców, Polaków, Białorusinów… taka międzynarodowa mieszanka.

   Nie zmienia to faktu, że można czcić bohaterów bez chuligaństwa, jak cywilizowani ludzie.

 2. Ela mówi

  Oddajcie nam naszych studentöw Dzicz ukrainska

 3. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Wprowadzić restrykcje i sankcje na zbrodniarzy,szowinistów ukraińskich!!!Uwolnić młodych Polskich patriotów banderowska swołoczo,bandyckie ścierwo!!!

 4. Ruch Narodowy mówi

  Oddajcie nam naszych studentów! Oddajcie nam nasze piękne miasto Lwów! Na stepy wracajcie barbarzyńcy spod oun-upa.

 5. Greg mówi

  u nas mozna palic race na cmentarzu?

  1. Ada mówi

   U nas można wszystko… poza oddawania czci prawdziwym patriotom polskim.
   Oczywiście wszystko można innym.

 6. zczczxcz mówi

  UKRAINCY WE WSPOLPRACY Z HITLEREM WYMORDOWALI WE WSZYSTKICH OBOZACH SMIERCI OPROCZ OSWIECIMIA 2 . 4 MILIONY ZYDOW . ZSRR NIGDY NIE PROWADZIL PRZEMYSLOWEGO ZABIJANIA ZYDOW . OCALIL SIE JAKO KILKA NARODOW EUROPEJSKICH .KTORE TEGO NIE ROBILY UKRAINCY ROZPOCZELI SWOJE JAKZE PODOBNE MORDOWANIE OD 2 MAJA 2014 W ODESSIE , I MORDUJA DO DZIS. xxcvcvcv

 7. Marianna mówi

  Nic zlego nie zrobili, oddali czesc na polski sposob. Racami w ludzi nie rzucali ale, gdyby race byly w kolorach banderowskich to tego pewnie nikt by nawet nie zauwazyl a kto wie moze by ich pochwalono „ze, sluszna droga partii UPA poszli”. Pozdrawiam patriotow i Czolem Wielkiej Polsce.

 8. Marianna mówi

  Nic zlego nie zrobili!!! Oddali czesc na polski sposob. W ludzie racami nie rzucali. Pewnie gdyby kolory rac byly czerwono-czarne to by im sie nie oberwalo. Czolem Wielkiej Polsce. Pozdrawiam patriotow, Mariann.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.