„Polacy to mordercy Żydów”. Iluminacja na Pałacu Prezydenckim i list gratulacyjny PAD do Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk na Pałacu Prezydenckim/ fot. screen
21

We wtorek (10.12.2019) Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie literacką Nagrodę Nobla. Z tej okazji na Pałacu Prezydenckim została wyświetlona iluminacja z wizerunkiem noblistki, a prezydent Andrzej Duda wystosował do niej list gratulacyjny. „Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie” – czytamy w liście.

list PAD do Olgi Tokarczuk/ fot. Twitter
list PAD do Olgi Tokarczuk/ fot. Twitter

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mój komentarz: Rozumiem, że prezydent Duda, jako człowiek kulturalny i dobrze wychowany, czuje się w obowiązku pogratulować Oldze Tokarczuk. Napisał list gratulacyjny i wystarczy. Ale iluminacja na Pałacu Prezydenckim to już przesada. Czy PAD nie czuje, że jest coś bardzo niestosownego w takim fetowaniu osoby, która nazwała Polaków „mordercami Żydów” i „właścicielami niewolników”? Czy Nagroda Nobla czyni z Tokarczuk osobę godną iluminacji na fasadzie siedziby polskiego prezydenta? Moim zdaniem, absolutnie NIE! Hołdy składane pisarce, która – z głupoty lub ze złej woli – opluwa Polaków, jest świadectwem, że to plucie nie przeszkadza prezydentowi Dudzie. Mnie przeszkadza, a cyrk z iluminacją na Pałacu Prezydenckim odbieram z ogromnym niesmakiem. Nie po raz pierwszy prezydent Duda nie umiał zachować się jak trzeba.

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Sutryk „zaleca” czytanie Tokarczuk we wrocławskich szkołach. ZOBACZ SZKOLNY KOMUNIKAT

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa mówi

  Zglupial ten prezydent do reszty. Ale wybory niebawem

 2. Pelikany out! mówi

  Co za upadek Dudusia. Przykro patrzeć na tego ukromopa i wijącego się w lizaniu Dudy, Morawiewa i reszty pis.

  1. piotr mówi

   Polski antysemityzm w laudacji na część Tokarczuk.

 3. zz top mówi

  parch w swojej niemoralnosci POsunie sie do kazdego swinstwa

 4. Robert B. mówi

  Pani Katarzyno, a Pani jest tak do końca pewna, że Duda i Tokarczuk są po dwóch stronach barykady? Ja zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości co do antagonizmu PiS vs. PO…

 5. ROMAN mówi

  Czy PAD nie czuje? Nie czuje…
  Gdyby Greta została okrzyknięta papieżem, też by była iluminacja, taki stan umysłu i ducha…

 6. Ragnarök mówi

  Nie rozumiem. Przecież nacja, którą reprezentują pan Duda, jego żona, teść oraz wymieniona tu Olga T.
  chyba nigdy, od ponad 800 lat nie była przyjazna Polakom. Więc skąd to zdziwienie?

 7. ee536u33n877,,o8998p69p66p6[l mówi

  Nazwała Polaków „mordercami Żydów” i „właścicielami niewolników”?-to za to te gratulacje?+ za to że,się w Polsce,urodziła,wykształciła-mieszka.

 8. jacek mówi

  co się dziwić osobie która lata w jarmułce na głowie? ten człowiek już kompletnie stracił poczucie rzeczywistości, zastanawiam się często kogo on w ogóle reprezentuje, bo chyba nie nas?

 9. szekl mówi

  To już nie jest Polska, to Judeland

 10. ROMAN mówi

  a oczekiwanie, w 2019, że PAD zachowa się jak trzeba , jest porażką…
  PAD nie miał nigdy w planach zachować się jak trzeba, to nam się wydawało, ba, byliśmy przekonani, że tak jest…

 11. Hammurabi mówi

  Jest mi zwyczajnie smutno. Mam żal do pana Dudy. Żal i niechęć. Wstyd mi przed samym sobą, że oddałem na niego mój głos i namówiłem rodzinę by mu zaufali. Jest kolejnym ogniwem w łańcuchu osób dla których istnieją wszelkie „obowiązki” jednak brak pośród nich obowiązku polskiego.
  Zbyt wiele jest w Polsce przejawów antypolonizmu i to najzupełniej bezkarnego, zbyt wiele bicia cudzymi kułakami w NASZE piersi i wołania: vestrum erit flagitium!!!!

 12. Bodzio mówi

  Pani jest małą zakompleksioną antysemitką, a Olga Tokarczuk wielką polską pisarką. Nic dodać ni ująć. Pluj se Pani tym jadem, aż Panią zaleje

  1. Hammurabi mówi

   Bronić Pani Katarzyny nie muszę, bo doskonale sobie poradzi sama. Mam jednak pytanie czy udało Ci się przeczytać ze zrozumieniem coś z produkcji tej „wielkiej” pisarki, czy płyniesz z głównym nurtem, niczym ekstrement w szambie?

  2. Tadeusz mówi

   A co to jest antysemityzm? Tak cos czuje, ze ja tez moge byc antysemita, aczkolwiek nie jestem tego pewien

 13. Bodzio mówi

  Fajne forum, z którego malą, zakompleksiona antysemitka usuwa niewygodne dla niej posty. Olga Tokarczuk wielką polską pisarką jest i basta, a Pani autorka zjadliwego paszkwilu miernotą
  Szczęść Boże!

  1. ROMAN mówi

   a w którym to miejscu, że zjadliwy, że paszkwil, że miernota…

 14. Jan mówi

  Szef Komitetu Noblowskiego wygłaszając laudację powiedział m.in., że pisarka odkrywa w polskiej historii wątki kolonializmu i antysemityzmu. No i wszystko jasne. Wykorzystali nieszczęsną Olgę, żeby w światłach reflektorów kolejny raz plunąć nam w twarz.

 15. ROMAN mówi

  jak to leciało w laudacji, że niby pod groźbą śmierci, a MSZ nie zapytałby ambasadora Szwecji o co to chodzi…

 16. BARBARA mówi

  Laudacja starego Szweda dla Tokarczuk jak w pigułce oddaje treść książek Tokarczuk w której to zawarł twórczość autorki jako prawdę objawioną,a więc historię antysemityzmu,który narodził się w Polsce,kraju w którym już w 17 wieku miały swoje źródła…faszyzm i komunizm.Jak by tego było mało powiedział,że laureatka pisze swoje książki w antysemickiej Polsce z…narażeniem życia. Czy Polacy muszą czcić uznanych za granicą autorów,którzy szkalują wszystko co polskie,patriotyczne i chrześcijańskie…? Nie tylko nie muszą,ale i nie powinni.Ta historia powtarza sie cyklicznie. Kiedy Szymborska odbierała swojego Nobla.powinien go dostać Herbert. Ale Michnik na spółkę z Miłoszem tak długo interweniowali w Komitecie w Sztokholmie przedstawiając Herberta jako człowieka umysłowo chorego,że w końcu nagrodę przyznano piewczyni Stalina i komunizmu…a Lewacy mają swoje igrzyska,a my powinniśmy znieść to ze spokojem…nie takie trzęsienia ziemi już przeżywaliśmy…

 17. Marek mówi

  Tokarczuk tworzy historie, szkoda że takie nieprawdziwe! Szkaluje Polaków!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.