PiS „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” Komisji Europejskiej i Izraela

minister Czaputowicz i premier Morawiecki/ fot. twitter
14

– Projekty PiS dot. zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym oraz Trybunale Konstytucyjnym są wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej; rząd poszukuje i chce kompromisu z KE – nie jesteśmy zamknięci na argumenty – oświadczył w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz i zapewnił, że Polska chce współpracować z KE „na wielu polach”.  – Pewne ustępstwa ze strony polskiej są wytłumaczalne i także Komisja Europejska też będzie miała poczucie, że jednak jej uwagi zostały uwzględnione, bo być może są słuszne, w niektórych wypadkach – mówił minister spraw zagranicznych.

Do Sejmu trafił już projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Projekt PiS przewiduje m.in., że minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu bez opinii kolegium sądu oraz Krajowej Rady Sądownictwa. W projekcie zaproponowano też zrównanie wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów dla kobiet i mężczyzn do 65 lat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Złożony został również projekt nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów. Projekt przewiduje opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK.

Ustępstwa w sprawie reformy sądownictwa to nie wszystko. „Dobra zmiana” wycofuje się z ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro stwierdził w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego, że jeden z przepisów znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest niezgodny z art. 2 polskiej konstytucji. Ziobro uznał za niekonstytucyjny art. 55b znowelizowanej ustawy o IPN, który przewiduje, że „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw”.

W stanowisku prokuratora generalnego czytamy, że „doprowadziło to do powstania unormowania faktycznie dysfunkcjonalnego, mogącego skutkować zaistnieniem rezultatów przeciwnych do zakładanych, a w konsekwencji doprowadzić do podważenia autorytetu Państwa Polskiego, które nie będzie w stanie wyegzekwować ustanowionego przez siebie prawa”.

Nasz komentarz: To jest rejterada i klapa na całej linii. PiS może tłumaczyć swoje posunięcia na tysiąc sposobów, ale jaki jest koń, każdy widzi. Dymisja premier Szydło była pierwszym poważnym sygnałem, że zaczyna się odwrót od twardej polityki i zaczyna rozmiękczanie. Potem konflikt na linii prezydent Duda – minister Macierewicz zakończył się wyczyszczeniem MON z bezkompromisowych antykomunistów. Kolejnym dzwonkiem alarmowym było utworzenie przez ministra Brudzińskiego międzyresortowego zespołu do walki z faszyzmem i przestępstwami z nienawiści, czyli polit-poprawny bełkot w pigułce. Zamrożenie ustawy reprywatyzacyjnej to już kompletna klęska. A teraz minister Czaputowicz oświadcza, że PiS „wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” KE, a minister Ziobro negatywnie opiniuje ustawę stworzoną w jego własnym resorcie. Nic dziwnego, że Nowoczesna domaga się dymisji Ziobry. A ci, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość, żeby Polska „wstała z kolan”, przecierają oczy z coraz większym zdumieniem.

Źródło; pap, dorzeczy.pl

Przeczytaj też:

Koniec żartów! PiS majstruje przy ustawie antywiatrakowej. Grozi nam powrót wiatrakowego horroru

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Jak to na wojnie. Na chwilę obecną Niemcy (przez KE) i eskimosi wygrywają. Przez chwilę mogliśmy mieć nadzieję (rząd Szydło dawał taką), ale…. cóż…. okazaliśmy się słabsi.

 2. Spostrzegawczy mówi

  Jak wszystkie „gadające głowy” nie zjednoczą się, nie wystartują w wyborach ze wspólną listą z programem odzyskania niepodległości Polski z rąk okupantów, nie zmobilizują Polaków do wyborów, nie dopilnują głosowań, a zwłaszcza liczenia głosów, to dalej będą nas rozdziobywać różne kruki i wrony z V-tej antypolskiej kolumny grającej dla niepoznaki na różnych fałszywych nutach i niby ze zróżnicowanych partii. A jest wielka szansa wejścia wkrótce do władz, bo PIS -PIC wizerunkowo zaczyna się sypać. Wszelkie kłamstwa i fałszerstwa mają bowiem krótkie nóżki.

  1. Pan Kracy mówi

   „jak […] nie zjednoczą się, nie wystartują w wyborach…”
   Mały cytat:
   Możesz zarejestrować partię, ale dopiero jak oni ci na to pozwolą. Możesz wystartować w wyborach, ale zawsze znajdą setkę sposobów na to, byś nie wystartował. Możesz brać udział w wyborach, ale nawet wybory w największej demokracji świata wywołują na tyle dużo kontrowersji, by nikt rozsądny nie wierzył w ich uczciwość. Systemy komputerowe zajmujące się liczeniem głosów są często własnością bardzo podejrzanych firm…

   Właściciele tego świata cz. 1
   https://rgrunholz.wordpress.com/2017/12/30/wlasciciele-tego-swiata-cz-1/
   Właściciele tego świata cz. 2
   https://rgrunholz.wordpress.com/2018/01/04/wlasciciele-tego-swiata-cz-2/
   Właściciele tego świata cz. 3
   https://rgrunholz.wordpress.com/2018/01/10/wlasciciele-tego-swiata-cz-3/

   Dalej uważasz, że szansa zmian to grać według ICH reguł? Sądzę, że efekty da tylko krwawa kontrrewolucja; wg ich zasad się nie da, a na ich dobrowolne zrzeczenie się władzy nie można liczyć.

  2. goj mówi

   Masz rację. Lepiej siedzieć na dupie i nic nie robić, bo przecież i tak się nie uda. A najlepiej od razu popełnić samobójstwo – po co czekać na truciznę w szczepionkach i zniewalanie przez żydów.

  3. Pan Kracy mówi

   Nie „siedzieć na dupie”, tylko robić coś, co przyniesie efekt. Mam dość hurra-optymistycznych zrywów „za waszą kosztem naszej”. Można się brandzlować „moralnym zwycięstwem”, tylko jak długo? Słyszę gadkę: my cierpimy, by nasze dzieci miały lepiej. A od tych dzieci: nasi rodzice cierpieli, my też cierpimy, ale za to nasze dzieci… A te dzieci, nasze wnuki: mamy cierpienie we krwi, za to nasze dzieci…
   Dość! Tak to prędzej świat się skończy, niż będą efekty. Dlatego pisałem, jak się wyrwać z tego błędnego koła, a od Ciebie słyszę: walenie głową w mur nie pomaga, widać za słabo, „z byka” go…

  4. Normalny mówi

   Dlaczego w Polsce ma się wyjątkowo nie udać ? Coraz więcej krajów ma swe antysystemowe partie, które dodatkowo coraz bardziej rosną w siłę. Węgry, Niemcy, W. Brytania, Austria, Włochy nie wspominając Islandii. Nie musimy być ostatnimi. Czas na radykalne zmiany na scenie politycznej Polski.

 3. Zbulwersowany mówi

  Żydomasoneria rytu francuskiego wymieniła się tylko stołkami w rządach nad Polakami z żydomasonerią rytu szkockiego. Zarówno wersja hard jak i soft są zgubne dla Polaków.

 4. Pan Kracy mówi

  Zapomniałem dodać: trzeba koniecznie pogratulować rządowi iście cyrkowej sztuki: klęczeć i jednocześnie wychodzić…

 5. RdK mówi

  Pierdolona Drobna zmiana to taki sam przekret jak okragly stòl. Dalismy sie zrobic.

 6. Przebiśnieg mówi

  Polska światową potęgą energetyczną i surowcową a dywersja żydowskiego okupanta. Jak zwykle szalenie interesujący wykład prof. Kozłowskiego. A może tak Szanowna Redakcja, uruchomiłaby nowy dział pt np. : „Gospodarka”, gdzie takie materiały mogłyby być zamieszczane ?

  https://www.youtube.com/watch?v=H_D_-ZA9tLA&feature=youtu.be

 7. Przebiśnieg mówi

  Skok PIS-u na polskie czarne złoto. PIS chce sprzedać za ułamek wartości jedną z najbogatszych w zasoby węgla brunatnego koksującego kopalnię Krupiński, którą kilka miesięcy wcześniej zlikwidował ! Sprawa kryminalna !

  https://www.youtube.com/watch?v=tb0br1qNihc

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.