PILNE! Prezes NIK złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński/ fot. screen
6

We wtorek (1.06.2021) prezes NIK Marian Banaś poinformował, że złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego. W oświadczeniu Banaś napisał, że zawiadomienie zostało złożone w związku z „ostatnią medialną aktywnością” Kaczyńskiego i dotyczy przestępstw z artykułu 226 par. 3 kk (publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej), art. 224 par. 2 kk (stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej) oraz art. 212 par. 1 w zw. z art. 212 par. 2 kk (pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania o takie  postępowanie  lub właściwości, które mogą poniżyć osobę w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności).

Co Jarosław Kaczyński mówił w mediach na temat prezesa NIK? W wywiadzie dla „Wprost” powiedział, że „Marian Banaś sam ma kilka śledztw i to nie dotyczących kopert, tylko jego samego”. W wywiadzie dla „Sieci” stwierdził, że „jest wielkim błędem naszego systemu prawnego, że człowiek, wobec którego toczą się poważne śledztwa, może być prezesem Najwyższej Izby Kontroli”. – To jest stanowisko dla ludzi, którzy są poza jakimkolwiek podejrzeniem, całkowicie czystych. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek kłopoty w tej sferze, jeśli jest mocno skoncentrowany na sprawach materialnych, to nie powinien być prezesem NIK – podkreślił Kaczyński.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Formułując swoje wypowiedzi pan Jarosław Kaczyński działał jako v-ce Prezes Rady Ministrów, który powinien szczególnie cenić sobie zasadę domniemania niewinności określoną w Konstytucji, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych, Kodeksie postępowania karnego oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z dnia 9 marca 2016 roku, a także baczyć na to, że prokuratura w okresie blisko dwóch lat nie sformułowała żadnych zarzutów – napisał Banaś w oświadczeniu.

Zaznaczył, że jako szef NIK nie może „dopuścić do sytuacji, w których przedstawiciel jednej z instytucji podlegających kontroli w sposób bezprawny wywiera wpływ na czynności organu kontroli ustanowionego przepisami Konstytucji, a także pomawia konkretną osobę o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć go w oczach opinii publicznej oraz podległych pracowników”.

Banaś wskazał, że ze względu na „skalę naruszeń niezbędnym stało się podjęcie stanowczych działań w celu obrony niezależności Najwyższej Izby Kontroli, przy pełnej świadomości uwarunkowań politycznych i prawnych zależności organu, do którego Prezes Najwyższej Izby Kontroli zwrócił się o udzielenie ochrony prawnej”.

Źródło informacji i cytatów: PAP, Wprost, Sieci

Zobacz też:

PILNE! Prezes NIK kieruje do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Morawieckiego, Dworczyka, Sasina i Kamińskiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Banaś ma kręgosłup i własną godność. Kaczyński takich nienawidzi. Dlatego ogłosił polowanie na Banasia. Być może to właśnie Kaczyński stoi za reportażem TVN. Wcale nie byłbym zdziwiony.

 2. Zbigniew mówi

  Kaczynski lata po roznych pralniach mozgow, bo ma pelne gacie.

  Jak wyszlo na jaw, ze buduje wiezowiec to ich media twierdzily, ze dobrze bo to jest biznesmen pelna geba.

  Teraz podadza chyba ze jest medialnym biznesmenem.

  Taki biznesmen, ze ma wiezowiec a sprawy zalatwia jak ubek, wiec chyba ten wiezowiec tez pochodzi od ubekow.

 3. Ewa-Maria mówi

  Nie należało 'tykać’ Mariana. Czy nie aby PiS namaścił go na szefa NIK. Teraz macie problem jak ze wszystkim. A będzie jeszcze gorzej. Sami sobie na to zapracowaliście za sprawą Morawieckiego, Niedzielskiego i wszystkich
  przydupasów ,którzy Polaków sprowadzili do roli niewolników. Zapamiętane to będzie przy urnach wyborczych. Zostaniecie rozliczeni ze wszystkiego.

 4. anonim mówi

  Bardzo dobrze, że znalazł się w końcu odważny, który pokazał gest Kozakiewicza tem komuszemu guru udajacemu prawicowego patriotę czyli kliksztajnowi. Staremu kurduplowi już tak wali w dekiej że jego ziomkowie nie podchodzą do niego jak wilczki do samca Alfa, że gotów jest wdeptać w ziemię faceta za wszelką cenę. Hodowca kotów i pedzio nie może ścierpieć, że ktoś go oszukał.

 5. Kazimierz Żak mówi

  Cały zakres , na dwa lata do więzienia bez zawieszenia.

 6. MAREK mówi

  JK okazał się przestępcą , zdrajcą i kłamcą , nic już tego nie zmieni . Jako każdy lewak socjalista liczy że jest bezkarny . Kiedy wreszcie do Polskich Patriotów i Katolików dotrze że JK jako lewak z premedytacją wraz z komunistami robił wszystko aby nie powstała w Polsce prawicowa patriotyczna partia polityczna .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.