PILNE! Aborcja eugeniczna niezgodna z Konstytucją RP. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

11

W czwartek (22.10.2020) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu aborcja jest niezgodna z Konstytucją RP.

– Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji – brzmi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Gdy kilka miesięcy temu zbieraliśmy podpisy pod kolejnym z rzędu wnioskiem grupy posłów do TK wielu mówiło, że to nie ma sensu. Dziś widzimy że presja ma sens. Czasami presja musi trwać latami, ale zawsze ma sens. Krok po kroku przywracamy w Polsce naturalny porządek społeczny! – napisał na Twitterze poseł Krzysztof Bosak. Przypomniał też, że Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem parlamentarnym, którego 100% posłów podpisało się pod wnioskiem do trybunału.

Bosak wskazał, że orzeczenie TK o niezgodności z Konstytucją RP oznacza utratę mocy prawnej przez przepisy dopuszczające aborcje eugeniczną. – Dalsze zabijanie dzieci na podstawie przesłanki eugenicznej staje się więc automatycznie niemożliwe – napisał Bosak.

Pierwszy wniosek w sprawie aborcji eugenicznej trafił do Trybunału Konstytucyjnego trzy lata temu. Ze względu na koniec kadencji Sejmu i wygaśnięcie ważności wniosku, został on złożony ponownie w 2019 roku. Podpisali się pod nim wszyscy posłowie Konfederacji oraz część posłów PiS i PSL-Kukiz’15.

Źródło informacji: PAP, Twitter

Zobacz też:

Margot znowu w akcji. Blokada furgonetki pro-life w centrum Warszawy [WIDEO]

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zyd z konfederacji mówi

  aha presja,nie prawo a presja. no niczym SS.

 2. Zawiodłem się mówi

  Powinni tego wogóle nie ruszać, było dobrze. Są ważniejsze sprawy do poruszania. Konfederacja niestety chyba specjalnie zawiodła.

  1. Włościanka mówi

   To typowy temat zastępczy! Jest zakaz to z pewnością jest i podziemie aborcyjne i tańsza od niego turystyka aborcyjna. Kobiety są odpowiedzialne; żyjąc w skrajnej nędzy nie skażą na to samo swego dziecka! Tylko godne zarobki mogą zmniejszyć smutną statystykę.

 3. Pamiec i troska mówi

  Bosak,bedzie presja Zandberga na delegalizacje Konfederacji. oj bedziesz kwiczal,oj bedziesz.

 4. Profesor mówi

  Co oznacza też, że kobiety będą musiały urodzić w sytuacji dzieci z bezmózgowiem, rozszczepem kręgosłupa, brakiem jakichś innych organów, czyli dzieci, które i tak w męczarniach umrą, jak dziecko ze sprawy Chazana. Jasne, takich aborcji jest mniej niż dzieci z Zespołem Downa, ale bądźmy świadomi że taki jest również skutek tego orzeczenia. Tymczasem, ludzi nie poddaje się uporczywej terapii przysparzając im cierpień, nie mówiąc o cierpieniach matki w tym przypadku.

  Jakie będą skutki praktyczne? Niewiele dzieci z Zespołem Downa to raczej uratuje, kobiety będą wyjeżdżać zagranicę, a stopień wkurzenia po tym wyroku będzie znaczny. Wg różnych badań (nie jednej sondażowni) w 2019, po tzw. Czarnych Marszach, poziom poparcia dla aborcji na życzenie był najwyższy od początku lat 90-tych (50-60%). Latami spadał, większość społeczeństwa stawała się coraz bardziej pro life, a przez to, że pojawił się radykalny projekt to radykalne hasła lewicy z kolei przejęła duża część kobiet. I co to oznacza – ano, że zmiana ustawy stanie się hasłem niemal wszystkich sił politycznych na lewo od PiS, bo da to poparcie. Jak się zmieni władza, a zmieni się, to myślicie, że zmieniając ustawę nowa władza zatrzyma się jedynie przy przywróceniu poprzednich przepisów? Serio?

  Obok szczytnych haseł pro life warto jednak czasami włączyć rozsądek.

 5. Alek mówi

  Chwala Bogu! Kawalek Polski zostal wyrwany spod macek pandemonium. Moze Bog okaze nam swe milosierdzie.

 6. Alek mówi

  Chwala Bogu! Kawalek Polski wyrwany spod macek pandemonium. Bog jest milosierny!

 7. Ayax mówi

  Najgorsze jest to, ze w tym kraju konstytucja urosła do miana szmaty, nikt jej nie przestrzega, każdy ma ja w d…niech ktoś pójdzie do Sądu i powoła się na konstytucję to go wyśmieją.

  1. anty-parch mówi

   zmieniono reguly gry aby zydowska konstytucje parcha kwasniewskiego przyjac. nie bylo wiekszosci konstytucyjnej. czego was tam w Konfederacji ucza?

 8. Shadow mówi

  Szkoda , że zwolenników aborcji ich własne matki nie wyskrobały. Dziś nie było by problemu z mordercami ,uważającymi się za przyzwoitych ludzi.

 9. Qbson mówi

  Może teraz podpadnę Wam za to co napisze , ale …. problemem nie jest fakt, że nie można zrobić aborcji …. ale to że obecna aparatura medyczno-techniczna pozwala podtrzymywać życie tak naprawdę w nieskończoność. I teraz coś brutalnego napiszę … każdy kij ma dwa końce …więc jak jest prawo do życia to i powinno być prawo do śmierci . Wiem brzmi to okropnie, ale np opcja typu że po urodzeniu dziecko bez specjalnych extra działań medycznych powinno utrzymać się przy życiu np 24 albo 48h. i po tym czasie przystępujemy do pełnej opieki medycznej. Wiem jest to wyjątkowo ohydne i brutalne to co napisałem . Sam mam Ciocię która w latach 70-tych urodziła dziecko z rozczepionym kręgosłupem … dziecko po 3h zmarło . Po 1.5 roku od tego zdarzenia urodziła pięknego zdrowego chłopca W dzisiejszych czasach takie dziecko pewnie żyło ( utrzymywane przy życiu) było by dużo dłużej …. ale nie sądzę żeby Ciocia zdecydowała się wtedy na drugie dziecko !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.