Parlament Europejski zatwierdził mechanizm praworządności. Kompromis Morawieckiego wylądował na śmietniku

Parlament Europejski/ fot. screen
13

W środę (16.12.2020) Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie wprowadzające mechanizm „pieniądze za praworządność”. Na mocy tego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE.

Nowe prawo ma zastosowanie nie tylko w przypadku bezpośredniego niewłaściwego wykorzystania funduszy UE, na przykład w przypadku korupcji lub nadużyć finansowych. Będzie ono miało również zastosowanie do systemowych naruszeń podstawowych wartości, takich jak demokracja czy niezależność sądownictwa, gdy naruszenia te mają wpływ na zarządzanie funduszami UE lub wiążą się z takim ryzykiem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W trakcie negocjacji posłom udało się również uzyskać konkretny przepis, który precyzuje możliwy zakres naruszeń, wymieniając przykłady przypadków, takich jak zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa, niepoprawianie arbitralnych/nieprawnych decyzji oraz ograniczanie środków prawnych.

W rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, porozumienia międzyinstytucjonalnego, Instrumentu UE na rzecz Odbudowy oraz rozporządzenia w sprawie praworządności napisano: zgodnie z art. 15 ust. 1 TUE Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej; uważa w związku z tym, że żadnej deklaracji politycznej Rady Europejskiej nie można uznać za interpretację prawodawstwa, ponieważ wykładnia prawa leży w gestii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Pełna treść rezolucji TUTAJ.

– Konkluzje Rady Europejskiej nic nie zmieniają, zarówno w prawie, jak i stosowaniu mechanizmu praworządności. Jest obawa, że stosowanie mechanizmu zostanie opóźnione. Tak się nie stanie. Regulacje zaczną działać 1 stycznia – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w PE.

Tak oto kompromis wypracowany przez premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawiony jako wielki sukces wylądował na śmietniku. Mechanizm praworządności wchodzi w życie w niezmienionej formie, a konkluzje Rady Europejskiej nie są dokumentem wiążącym prawnie. Od przyszłego roku Komisja Europejska może uruchamiać mechanizm warunkowości wobec państw członkowskich naruszających praworządność, a następnie obcinać lub zamrażać płatności dla tego państwa z budżetu UE.

Źródło informacji: europarl.europa.eu, Twitter

Zobacz też:

„Morawiecki wprowadził w błąd dziennikarzy i opinię publiczną”. Konfederacja o konsekwencjach przyjęcia mechanizmu praworządności [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. wilk mówi

  UE TO ORGANIZACJA PRZESTEPCZA I POLSKA JAK NAJSZYBCIEJ POWINNA Z NIEJ WYSTOPIC

 2. Quidam mówi

  „premier” J P Morgan – Morawiecki zawsze kłamie, bo przecież goi można okradać i okłamywać

 3. Rebih mówi

  Morawiecki i Kaczyński to najgorsze kanalie od czasów… od czasów kogo? Bieruta? Ależ nie, Bierut taką kanalią nie był. Bierut był tylko trybikiem w mechanizmie sprawowania władzy przez ZSRR nad terytoriami zależnymi. Zrównywanie z Morawieckim czy Kaczyńskim obrażałoby Bieruta.

 4. Mamuśka mówi

  Weźcie dajcie komuś czytać te wasze artykuły, bo się uśmiać można. Przywołujecie rezolucję Parlamentu UE ekscytując się, jakoby ona „zniosła kompromis Morawieckiego” bo powiedziała, że opinie Rady Europejskiej nie są prawotwórcze. Tyle, że sama rezolucja Parlamentu Europejskiego jest jeszcze mniej prawotwórcza od ustaleń Rady. Ot, takie tam stanowisko, których Parlament wyrzuca z siebie pierdyliard na wszelkie głupie tematy.

  1. LOL mówi

   a ty kretynko doszłaś w końcu do tego jak zmienić ip? gratuluję ilorazu, tępy trolu
   i przestań o sobie pisać mamuśka, z macierzyństwem i prokreacją miałaś tyle wspólnego co pierwszy lepszy kamień. nerkowy

  2. Mamuśka mówi

   Znowu pudło, mój ty mało bystry vigerycie. Nie zmieniałam żadnego IP. Ech, misiu o małym rozumku….

   P.S. Tylko pls ty nie zmieniaj swojego nicka, bo on akurat z tobą ma bardzo wiele wspólnego – dokładnie tak reaguję, kiedy widzę twoje mądre wpisy:).

  3. LOL mówi

   lepsze to niż uczucie obrzydzenia kiedy zmuszasz się do popatrzenia w lustro…

  4. Mamuśka mówi

   Znasz pewnie z autopsji. Przykro mi. Na szczęście nie wszyscy tak mają.

  5. NKT mówi

   Tu teź jesteś? Won. Twoje komentarze są żałosne i najlepiej je omijać po przeczytaniu podpisu.

  6. Mamuśka mówi

   Bardzo fajnie mnie, pajacu, omijasz i ignorujesz:)

 5. ANDRZEJ S LOBROW mówi

  Wszyscy co do jednego bolszewika z każdej klasy partyjnej boją się praworządności, tu nie chodzi tylko o zboczeńców ale o wszystko co się nazywa PRAWO oraz KONSTYTUCJA Polska i EURO.

  Należało powstrzymać kartofla Lecha przed podpisaniem Traktatu LIzbońskiego w 2007 roku, teraz trzeba respektować praworządność bo inaczej nie będzie na PAPU.

 6. Flex mówi

  „Grupa rekonstrukcyjna sanacji” wierzy dogoworom z eurokołchozem jak 80 lat temu ich idole w” niezawodne sojusze” z Anglią i Francją. Nie wiem co w tej ekipie dominuje, naiwność czy głupota? Te chochole tańce i radosne zadłużanie kraju skończą się nagłym zatrzymaniem środków z UE i wymuszeniem na rządzie oszczędności w programach socjalnych. Bez 500+ i 13stek „kochający wyborcy” kopną w d. Kaczyńskiego z PMM i świtą. A za „naprawę” gospodarki znów weźmie się jakieś antypolskie bydle z planem balcerowicza bis, które zrobi kilkudziesięcioprocentowe odsetki od kredytów i wyprzeda lub odda na 447 to co jeszcze nie zostało rozkradzione i wyprzedane. Tak skończyła Grecja pod radosnymi rządami Papandreu i jego partii PASok. Tak skończy Polska pod rządami Kaczyńskiego i jego partii PISok! W tym rządzie kupa historyków z PMM na czele, ale nikt z tej historii nie potrafi lub nie chce wyciągać logicznych wniosków bo nie pasują do aktualnych dogmatów i linii partii. Kiedyś w prostych słowach na forum futures bankiera inteligentny koleś streścił jak ścierwa z finansjery rozwaliły Grecję. Wysokie ratingi i wycena obligacji, coraz tańsze i łatwiejsze zadłużanie, ogromny socjal, w końcu bezproduktywne utopienie miliardów w olimpiadzie. A potem gwałtowne cięcie ratingów przez agencje na pasku morgana i goldmana, wycena obligacji do gleby, a oprocentowanie nowych pożyczek na poziomie chwilówek i bankructwo. Potem nie musiał jak wojną wkraczać wehrmacht , bo Grecy oddali „dobrowolnie” za bezcen to co mieli wartościowego. To samo czeka Polskę jak się nie opamiętamy. Niemcy już 75 lat cierpliwie czekają na nasze „ziemie odzyskane” wciąż brakujące im ze względu na zasoby geologiczne (węgiel i rudy metali) do gospodarczej układanki!

 7. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

  Brawo socjaliści z PiSraela! Powinniście być dumni zwaszego doradcy lewaka Tuska, Pinokia Morawieckiego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.