Papież przyjął rezygnację metropolity Waszyngtonu. Kardynał miał chronić pedofilów

kardynał Donald Wuerl/ fot. youtube
5

Papież Franciszek przyjął w piątek rezygnację metropolity Waszyngtonu kardynała Donalda Wuerla z pełnionego stanowiska. Kardynałowi Wuerlowi zarzuca się ukrywanie przypadków czynów wykorzystywania seksualnego i brak właściwej reakcji na nie, gdy w latach 1988-2006 był biskupem w Pittsburghu w stanie Pensylwania.

Latem br. ukazał się raport na temat skandalu w Pensylwanii, gdzie przez dekady ofiarami wykorzystywania seksualnego padło łącznie około 1000 osób. Księża nie tylko gwałcili chłopców, ale też produkowali pornografię z ich udziałem, którą dystrybuowali w środowisku pedofilów. W raporcie zaznaczono, że Wuerl jako biskup w Pittsburghu wniósł wkład w walkę z wykorzystywaniem seksualnym, ale obarczono go odpowiedzialnością za przywrócenie do posługi sprawcy takich czynów i przesunięcie innego oskarżonego księdza do następnej diecezji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po publikacji raportu z Pensylwanii rzecznik kardynała Wuerla oświadczył, że nie ma on zamiaru składać dymisji. W ciągu kilku dni ponad 60 tys. osób podpisało petycję do papieża o zdymisjonowanie metropolity Waszyngtonu. Ostatecznie kardynał złożył rezygnację z kierowania archidiecezją, a papież ją przyjął.

W sierpniu arcybiskup Carlo Maria Viganò, były nuncjusz apostolski w USA, wydał oświadczenie, w którym oskarżył papieża Franciszka o to, że chronił homoseksualnego kardynała pedofila Theodore McCarrick’a. Arcybiskup wezwał też Franciszka do ustąpienia z urzędu papieskiego. Pod koniec września abp Vigano opublikował kolejny list, w którym potwierdził wcześniejsze zarzuty pod adresem papieża oraz postawił kolejne. „Ponadto krycie McCarricka przez papieża wyraźnie nie było odosobnionym błędem. Ostatnio prasa udokumentowała jeszcze więcej przypadków, pokazując, że papież Franciszek bronił homoseksualnego duchowieństwa, które dopuszczało się poważnych nadużyć seksualnych wobec nieletnich i dorosłych” – napisał abp Vigano.

Źródło informacji: pap

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    ajwaj, tyle się stanęło w tym czasie,wicie rozumicie,mury upadły,Bolek przestał być obieżyświatem wałesaczem,wysadzili se ze dwie wieże w usiech,zniknęli Osamę,wybrali Obamę,,stracili ,,fortunę w kryzysie,strącili Benedykta,Niemcy spłacili Izrael i kwita.Uchwalili kwita 447,ale mimo to ostał się im jeden,co dyma CIA,FBI i lubi dzieci…Takie rzeczy tylko w USA i na Ukrainie

  2. Robert mówi

    Jeszcze Wuerl ciągle płynie,puki Malezyjczyk nie zaginie,na RA darze,kiedy tylko zdecyduje i wpłynie na FALE,komisji Warrena

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.