Papież Franciszek zmienił Katechizm wprowadzając niedopuszczalność kary śmierci

papież Franciszek/ fot. twitter
8
SKLEP-WPRAWO.PL

Watykan opublikował w czwartek wydaną 11 maja 2018 r. decyzję papieża Franciszka, wprowadzającą do Katechizmu Kościoła Katolickiego stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna. Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają. Cytując ubiegłoroczną wypowiedź papieża Franciszka, nowy tekst tego artykułu głosi, iż „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”.

„Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win” – czytamy w zmodyfikowanej wersji art. 2267.

Jego konkluzja brzmi: „Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

Opublikowany w czwartek i noszący datę 1 sierpnia list prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Luisa Ladarii do biskupów zaznacza, że „nowe sformułowanie artykułu 2267 stanowi wyraz autentycznego rozwoju doktryny, który nie jest sprzeczny z wcześniejszym nauczaniem Magisterium”. Jak zaznaczył kard. Ladaria, modyfikacja artykułu ma „zachęcić do tworzenia warunków, które pozwolą na wyeliminowanie kary śmierci tam, gdzie wciąż ona obowiązuje”.

Źródło: pap

Zobacz też:

Kara śmierci a Biblia, Tradycja i zdrowy rozsądek – J. Międlar

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jurek mówi

  Faktycznie należy modlić się żarliwie o nowe konklawe…

  1. sten mówi

   Chciałem napisać amen – ale po refleksji……Ten kóry został by wybrany przez obecne siły Watykanu za Frankeego będzie jeszcze gorszy od obecnega lucypera bądź tego pewien !

 2. lol mówi

  Tak niekanonicznie wybrana Głowa Kościoła prowadzi wiernych do apostazji!

 3. Andrzej mówi

  No proszę, zbitka słów „lewak-katolik” zaczyna nabierać sensu. Tak oto papież staje się masowym wspólnikiem morderców, przy okazji zaprzecza też Bibli, i dwutysięcznemu nauczaniu kościoła.

 4. Goj mówi

  Nie zgadzam się z argumentacją, ale zgadzam się, że kary śmierci być nie powinno. Zamiast niej gułag.

 5. Gniewomir mówi

  Z szatańskim pozdrowieniem od lewaka masona Bergoglio

 6. Joanna mówi

  “ Papiez lewak “ – ten Franciszek , robi wszystko , aby napelnic/ wypelnic zanczenie tego okreslenia . Coraz wiecej dowodow na to, ze ten czlowiek ( pisze celowo z malej litery !) jest bardzo niebezpieczny dla Ludzkosci . Ale im bardziej “ on “ odciaga Nas od Kosciola, tym gorliwiej modle sie do Matki Boskiej i “ odkopalam “ z szuflady Moj Rozaniec.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.