Papieskie odznaczenie dla Cywińskiego. Abp Ryś: „Jest człowiekiem męstwa, dialogu i odpowiedzialności”

wręczenie odznaczenia papieskiego Piotrowi Cywińskiemu/ fot. Twitter
4

Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński otrzymał papieskie odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice”. Odznaczenie przekazał mu kard. Kazimierz Nycz, a laudację wygłosił abp Grzegorz Ryś. W uroczystości wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Kard. Nycz podkreślił, że krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” jest wyrazem docenienia licznych zasług Piotra Cywińskiego przez Stolicę Apostolską. Abp Ryś oświadczył, że najistotniejszym motywem do przyznania Cywińskiemu „Pro Ecclesia et Pontifice” jest jego praca na stanowisku dyrektora muzeum, które dzięki niemu stało się „wielką przestrzenią budowania jedności całego rodzaju ludzkiego, a nie petryfikowania dawnych podziałów”. Podkreślił, że dyrektor Cywiński jest człowiekiem „męstwa, dialogu i odpowiedzialności”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cywiński nie proponuje zwiedzania, proponuje natomiast rytuał przejścia o charakterze wręcz paschalnym, głęboko osobistym i angażującym – wyjaśnił abp Ryś. Dodał, że nigdy o sprawcach zbrodni, o niemieckich nazistach, Cywiński nie mówi „oni”, lecz mówi „my”, wyjaśniając, żew dniu wielkiej próby nie zdaliśmy egzaminu, w dobie Zagłady zawiodły bowiem wszystkie filary europejskości – starożytne fundamenty myśli i prawa, chrześcijański ład moralny, cały dorobek humanizmu i oświecenia”.

Rabin Schudrich stwierdził, że Piotra Cywińskiego charakteryzują słowa „uczciwy aż do bólu”. Powiedział też, że łączy on „troskę o prawdę z wielką wrażliwością”.

Odznaczenie „Pro Ecclesia et Pontifice” (Dla Kościoła i Papieża) to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Cywiński został przedstawiony do odznaczenia w dowód uznania jego całej działalności, którą „podejmował z inspiracji chrześcijańskiej”.

Mój komentarz: Papieski krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” to czternaste odznaczenie przyznane Piotrowi Cywińskiemu. W tej imponującej kolekcji znajdują się również: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którymi odznaczył go prezydent Lech Kaczyński. Dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau zacznie niedługo przypominać sowieckiego generała obwieszonego medalami od stóp do głów. A  polskiej flagi na drzewcu nadal nie można wznosić na teren byłego obozu, ofiary podzielone na Żydów i nie-Żydów, rodzina rtm. Pileckiego traktowana jak piąte koło u wozu, a wystawa poświęcona Polakom urąga wszelkim standardom. Za to wystawa poświęcona Żydom to pełen wypas i wizytówka muzeum. Dyrektor Cywiński tak zasłużył się dla Polski i Kościoła, że świat już nie wie, iż w Auschwitz ginęli Polacy. Za to narracja o „polskich obozach zagłady” ma się doskonale.

Źródło informacji i cytatów: ekai.pl

Zobacz też:

J. Międlar: „Rebbe” Cywiński z błogosławieństwem „rebbe” Glińskiego. Na czym polega „dobra zmiana”?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  muzulmanin, katolik, zyd, prawoslawny, ateista

 2. piotr p mówi

  Nycz, Ryś to faryzeusze a Shudrich to plemię żmijowe więc oprawa godna nagrody.

 3. Hammurabi mówi

  Patrząc na poczynania nie tylko tego czegoś, co to na Watykan zostało desantowane zza oceanu ale patrząc szerzej i głębiej w historię, można stwierdzić, że ten figurant jest albo idiotą albo skończonym draniem.
  Jako, że jest piśmienny pozostaje jedynie ta druga opcja.
  I proszę mi tu nie zarzucać, że obrażam „jego świątobliwość”, bo jest zwyczajnym człowiekiem i upadł jak zwyczajny człowiek. Do stóp żydowskich.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.