P. Krzemiński: Polska ryzykuje swoją niepodległość

16

Jeżeli wybuchnie III wojna światowa, to Polska jako państwo nie zyska nic, a może stracić swoją niepodległość. Do tej pory wmawiano nam, że wysyła się sprzęt na Ukrainę, żeby Polska nie musiała walczyć z Rosją. Od samego początku konfliktu niektórzy publicyści zbijali tę nielogiczną narrację. Teraz okazuje się, że jeśli Ukraina przegra, to Polska będzie musiała przystąpić do wojny z Rosją. W takim tonie wypowiedział się ambasador Polski we Francji i premier Mateusz Morawiecki.

Armie europejskie dysponują świetnymi siłami ekspedycyjnymi. To znaczy, że np. armia francuska dobrze sprawdzi się w jakiejś wojnie karnej w Afryce, gdzie trzeba szybko przerzucić siły reagowania. To nie jest armia stworzona dla długotrwałego konfliktu konwencjonalnego. Rosja nie ma przewagi nad całą Europą, to jest jasne. Nie zmienia to faktu, że skuteczność armii europejskiej w starciu z Rosją może być wątpliwa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zaraz padnie zarzut, że Rosja sobie nie radzi na Ukrainie. W takim razie dlaczego premier Morawiecki mówi o III wojnie światowej? Poza tym jakie są realne perspektywy na odbicie przez Ukrainę Donbasu? Ukraina poświęca ogromną liczbę żołnierzy i środków wojskowych do obrony Bachmutu. Wycofanie się z tego miasta już jest praktycznie niemożliwe.

Skąd w Polakach taka pewność, że jeśli Polska wejdzie do wojny po przegranej Ukrainy, to dobije Rosję, która tak naprawdę ledwo już ciągnie? Przecież Rosja cały czas dysponuje o wiele większym potencjałem wojskowym od Rzeczpospolitej, geografia działa też na jej korzyść. Stany Zjednoczone są ograniczone przez geografię i przerzucenie ogromnej liczby wojsk do zajmowanej Polski będzie bardzo ryzykowne. O ile do takiego przerzutu dojdzie.

To wszystko o czym piszę wydaje się raczej oczywiste, niestety jest nazywane kremlowską propagandą. Propaganda polega na tym, że prawdę łączy się z różnymi zabiegami manipulacyjnymi. Nie zmienia to faktu, że w jakiejś części jest prawdą. Być może nieumiejętnie, ale staram się tę prawdę wyzyskać.

Ale w zasadzie cały czas trzeba zadawać jeszcze jedno pytanie. Dlaczego Polska ma wejść do wojny po stronie Ukrainy? Jakie mamy tam interesy? Niech polscy politycy wyłożą karty na stół i wyjaśnią jakie są przyczyny tego sojuszu wojskowego, bo taki chyba już został zawarty ponad naszymi głowami. Warto zadawać te pytania jeszcze przed ewentualnym globalnym konfliktem, do którego cały czas mam nadzieję, że nie dojdzie.

Jeszcze niedawno tezy głoszące, że Polska chce przystąpić do wojny nazywano rosyjską dezinformacją. W takim razie jak należy rozumieć wypowiedź polskiego ambasadora i premiera? W Europie zachodniej już pojawia się pokaźny sprzeciw wobec dążenia do III wojny światowej. Warszawa może zostać na lodzie.

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: Nie rozpędzajmy się w geopolityce, zamiast tego studiujmy historię

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marek mówi

  Panie Pawle – mamy wejść do wojny bo mamy podpisaną w 2016 roku umowę międzyrządową z UA na temat tzw. wzajemnej pomocy (!) . Proszę przestudiować tą umowę – patrz Monitor Polski nr 50 z 02.12 2019 roku.
  Zastanawiam się dlaczego przez 3 lata ukrywani tą umowę przed społeczeństwem i jakiej to pomocy my, Polacy mielibyśmy oczekiwać od Ukrainy od 2016 roku?

 2. Piotr mówi

  Też nie wiem od kiedy Ukraina jest w NATO. PAD daje jak swoje.

 3. KRESOWIANIN mówi

  Żaden Polak nie będzie walczył za tych, których dziadowie mordowali Polaków na Kresach Wschodnich, zapomnij pan panie morawiecki i inni, którzy w tym procederze bierzecie udział. Nie wiem co tam pod stołem podpisaliście , ale BÓG nas ochroni przed waszymi szatańskimi działaniami. Tak wierzę, że tym razem Polska ocaleje, nie uda wam się skąpać nas Polaków we krwi. Nic z tego marawiecki, chcesz walczyć to zakładaj mundur i na front za swoją ukrainę.

 4. Быдлошевский Л.З. mówi

  Na bacologii wyleciałem po tygodniu bo Guru mnie z hujami i kutasami pouczył że Ukraińców nie było 1947 wypędzonych tylko Bojkowie i Łemkowie i Ukraińców nie było. Klasyczna Ustawka i Propaganda. Nie polecam !!!

  ❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗❗💓💓💓

 5. Marcin Malik mówi

  Rosja przegra tą wojnę dlatego że USA ma w tym ogromny interes. USA zarobi miliardy na starej broni i jeszcze osłabi Rosję. Ukraina ma coraz to nowocześniejszą broń a Rosja traci swoją starą broń i nie może produkować nowej na potrzebną skalę. Chiny pomogą Rosji, ale jeszcze bardziej ją zadłużając. Rosja będzie ekonomicznie zniszczona. Ich armia konwencjonalna nadaje się do parad na Placu Czerwonym.

  Ta wojna upokorzyła Rosję jak światowe mocarstwo.

  Napaść Rosji na Polskę to fikcja. Rosja nie może się przebić przez małą część wschodniej Ukrainy. Gdzie im do Polski, a bomby atomowej nie zrzucą.

  Tak, była Rzeź Wołyńska, ale były też 3 rozbiory i 50 lat komunizmu przez Rosję. Pieprzyć ich wszystkich.

 6. Marek mówi

  Aleś się pan zaciął na te Rosję.

 7. Mateusz mówi

  Marcin Malik, skoro Rosja jest taka słabiutka, ma wojsko paradowe, a w wogóle zaraz zbankrutuje, to o co ta cała histeria. Niech Europa i USA wezmą chusteczkę, wysmarczą nosek i pozwolą Rosji się zawalić.

 8. KATOLIK mówi

  Z kryzysu ukraińskiego, amerykańskie deep state czerpie natychmiastową korzyść, na kilku frontach. Po pierwsze, europejskie państwa członkowskie NATO wysyłają na Ukrainę uzbrojenie i amunicję, w większości z istniejących arsenałów, a tym samym w razie konfliktu odejmują je z wyposażenia obrony narodowej. Prowadzi to do nowych zamówień do fabryk broni i kolosalnych obrotów, nie mówiąc już o kontyngentach najemników.

  Po drugie, wraz z kryzysem wynikającym z sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, uzależnienie gazowe Europy przeszło w ręce USA: Europa zerwała stosunki handlowe z Moskwą, które gwarantowały jej tanie dostawy gazu, aby uzależnić się od Ameryki po dziesięciokrotnie wyższych cenach.

 9. KATOLIK mówi

  Transkrypcja wywiadu z monsignorem Carlo Maria Viganò, przeprowadzonego przez Armando Mannocchię dla programu Piazza Libertà.

  ***

  Eminencjo, jaka jest Jego opinia na temat międzynarodowej sytuacji politycznej? Czy nie wydaje się mu, że zmienia się narracja dotycząca Ukrainy?

  Obecny kryzys międzynarodowy został sprowokowany przez amerykańskie głębokie państwo w celu zniszczenia tkanki społecznej i gospodarczej państw europejskich. Owa destrukcja gospodarcza zaczęła się od farsy pandemicznej i lockdownów, ale postanowiono zrobić ją jeszcze bardziej niszczącą poprzez sankcje na Federację Rosyjską ze strony Unii Europejskiej, po reakcji Rosji na prowokacje natowskie i prześladowanie mniejszości rosyjskojęzycznej – od roku 2014 – wraz z naruszeniem protokołów mińskich – dokonane przez marionetkowy reżim Zelenskiego. Sprawy poszły zgodnie z planem, jak widzieliśmy, a narracja głównego nurtu natychmiast dostosowała się.

 10. zagłoba sum mówi

  Marcin Malik to ofiara propagRandy zydoukrofilskiej, lejącej się z meNdiów 24/7/365. Jeśli chodzi o potencjał ekonomiczny, to sugeruję przyjrzeć sie danym publikowanym nawet przez takie zydowskie portale, jak bloomberg i pomijam tu fakt, ze Rosja MA WSZYSTKIE potrzebne surowce oraz przez co najmniej 8 lat, od zamachu stanu na UPAdlinie przygotowywała się do wojny. Jeśli chodzi o militaria, to Rosja ledwo ruszyła swój potencjał, w odróznieniu od bandytów z NATO, którym juz brakuje amunicji w magazynach a poza tym w kazdej chwili moze odciąć dostawy uzbrojenia i ludzi niszcząc szlaki przesyłowe. Dlaczego tego nie robi? Aby bandytom z NATO zabrakło amunicji. Tak więc Rosja powoli wykrwawia terrorystyczną klikę z Waszyngtonu oraz ich wasali z brukselki, czytaj berlina…

 11. KATOLIK mówi

  Arcybiskup Carlo Vigano, były ambasador Watykanu w Waszyngtonie, w swoich ostatnich komentarzach odzwierciedla chrześcijański bunt przeciwko zachodniej klasie rządzącej:

  Obecny kryzys pokazuje nam upadek skorumpowanego Zachodu… Federacja Rosyjska jest niewątpliwie ostatnim bastionem cywilizacji przeciwko barbarzyństwu i skupia wokół siebie wszystkie narody, które nie zamierzają poddać się kolonizacji NATO, ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wielu funduszy, których celem jest indoktrynacja mas, manipulacja informacjami, tworzenie „kolorowych źródeł” w celu destabilizacji legalnie wybranych rządów oraz sianie chaosu, wojny i cierpienia jako narzędzie królestwa.

  Teoretycy stojący za tym przewrotem mają nazwiska i twarze, poczynając od George’a Sorosa, Klausa Schwaba i Billa Gatesa. To jest królestwo Antychrysta.

  Białe kapelusze w wojsku i agencjach naprawdę przejmują teraz władzę.

 12. Shadow mówi

  @Marek- na jakiej podstawie Polska podpisała jakąkolwiek umowę z upainą?, Ponieważ ingerencja militarna gdziekolwiek musi mieć akceptację całego NATO. Ta umowa dotyczy ,z tego co wiem, wszelakiej pomocy materialnej i politycznej, ale nie dotyczy zaangażowania bezpośredniego w wojnę.

 13. Dumny Polak mówi

  A wiec, KATOLIKU, wyglada na to, ze wszyscy winnismy Panu Putinowi WDZIECZNOSC, bo rowniez i nas , bylby w stanie zachowac przed ZAORANIEM, przez swiatowe sily antychrysta.

  Ogromny paradoks, bo Pana Putina dotad przypisywalem do ostatnich jeszcze wyznawcow tego zlego bolszewickiego komunizmu, ale, jak widac, wiele sie i bardzo szybko zmienia, i nie wolno tkwic w starych schematach myslowych, oraz miec odwage do docenienia spraw nieoczekiwanych!!!
  Jakbym to przeczuwal!
  Dzieki za Twoja, wyjatkowo wazna, informacje,!

 14. Anty mówi

  Szatany Złajdaczone idą szybko na dno. Niestety ze swoimi polińskimi sługami których forsę zasysają błyskawicznie. Dobra wiadomość jest taka że nadchodzi szansa na uwolnienie się od pustynnego plemienia. Ale najpierw trzeba uwolnić się od pisdzielskich patriotów sług banderowskich morderców.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.