P. Krzemiński: O katolicyzmie we Francji

Saint-Jacques w Abbeville
3

Szacuje się, że praktykujących katolików we Francji jest około dwóch procent. Francja jest republiką laicką i jej konstytucja całkowicie odcina się od religii katolickiej nie uznając jej ani za wiodącą, ani za godną jakiegoś szczególnego umiejscawiania we francuskiej przestrzeni publicznej.

Korzeni tej antyreligijnej apatii należy się doszukiwać w rewolucji francuskiej, która systemowo mordowała zakonnice i księży, którzy nie chcieli przysięgać na świecką konstytucję. Warto tu wspomnieć masakry wrześniowe. Dały one Kościołowi setki błogosławionych. Do historii przeszli oni jako męczennicy z Paryża, bestialsko pomordowani w imię laickiej demokracji. To na ich ciałach stworzono Republikę Francuską i jej ustrój.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ale przecież katolicyzm francuski miał też wielkie postacie w XX wieku. Arcybiskup Marcel Lefebvre starał się zachować jak najwięcej z Tradycji katolickiej i jego działalność przyniosła owoce. Warto zauważyć, że arcybiskup przez całą swoją młodość był misjonarzem w Afryce. Z pewnością to zachowało jego bezkompromisową postawę.

Ateizmowi we Francji nadał charakteru intelektualnego egzystencjalizm. Powstał on w oparciu o nieszczęście II wojny światowej, ukazywał życie jako karę, tragedię i dramat, który jest niewytłumaczalny. Ikonami tego prądu są Albert Camus i Jean Paul-Sartre. Warto jednak odróżnić ich dziedzictwo, ponieważ refleksja Camusa była czysto filozoficzna, autor dał jej wyraz w znakomitych powieściach i esejach. Jean Paul-Sartre natomiast był wojującym ideologiem na frontach marksizmu, feminizmu i ateizmu. Atakował Camusa za brak radykalizmu.

Egzystencjalizm francuski zabrał Francji Boga, tej Francji, która już po pożodze rewolucji była już całkowicie antykatolicka. Było to wbicie gwoździa do trumny. Teraz w XXI wieku Francja kojarzy się ze wszystkim, tylko nie z tym, że była pierwszą córą Kościoła.

Dlaczego piszę esej o Francji, a nie Polsce, w której katolicyzm przechodzi największy kryzys w tym stuleciu? Po prostu pokazuję Francję jako ostrzeżenie. Tam już prawie nikt nie chodzi do kościoła, nie uczestniczy w procesjach i nie modli się. Ostatnio zapytałem księdza proboszcza dlaczego nie podano statystyk uczestniczenia we mszy, które są przeprowadzane co roku w mojej parafii. Okazało się, że to zaledwie 19%. Z tego co pamiętam podczas pandemii było o dziesięć procent więcej.

Z czego wynika taki zamęt na świecie? Pandemie i wojny zdają się całkowicie destabilizować Stary Kontynent. Błądzi on w ideologiach, dywagacjach ile śmiercionośnej broni wysłać na Ukrainę, zamiast szukać wyłącznie drogi pokoju. Wszystkie te nieszczęścia wynikają z porzucenia katolickiego ducha, który nas umacnia i czyni żelaznym na nieszczęścia tego świata.

Katolicko Francjo powstań z popiołów! Vive La France catholique!

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: O fladze białoruskiej opozycji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. KATOLIK mówi

    Pierwsza córa ŚW KK wymazała Boga ze swojej historii, podeptała BOGA i wyrzuciła na śmietnik. Co osiągnęła tym postępkiem, ano to , że straciła wszelka szansę na zbawienie oraz sens życia.Tym samym nie posiada wewnętrznej siły na przetrwanie w najgorszych momentach życia. Każdy najmniejszy słaby wiatr zdmuchnie ją i zniszczy. Ta dawna córa KK odrzucając BOGA weszła na ścieżkę zła(eutanazja, aborcja, sodomia), uwierzyła, że człowiek jest najważniejszy, tylko on się liczy, podeptała świętości i kroczy droga zgnilizny. Pożar Katedry to było ostrzeżenie od BOGA jaki los ja czeka, ale ta córa niczego nie zauważyła, nie odrzuciła drogi Ohydy Spustoszenia, dlatego ulegnie zagładzie na wzór Sodomy i Gomory.

  2. Paweł mówi

    Polecam doskonałą trylogię niedocenionego polskiego pisarza Teodora Jeske-Choińskiego. „Błyskawice”, „Jakobini” i „Terror”. Autor łączy pasję kronikarza z doskonałymi momentami publicystycznymi, które wzbogacają tekst. Rewolucja Francuska dokonała masakry na narodzie francuskim i uderzyła w samą jego istotę. Doprawdy niebywałe, że do dziś Francuzi nic o zbrodni rewolucji nie wiedzą i czczą zdobycie Bastylii jako święto narodowe. Szkoda, że nie przetłumaczono tych powieści na język francuski 🙁

  3. Быдлошевский Л.З. mówi

    Wendea. Katolicki motłoch w tym przymorskim kraju w okresie tzw. Rewolucji Francuskiej padł w ilości 100 000 katolików. Mam film po francusku który od nich dostałem….Tylko 30 % Kleru katolickiego nie podpisało listy rewolucjonistów reszta psów niewiernych podpisała….Trzeba wiedzieć co podpisali…Katolików wieszali, topili z Barek w rzecze a z wielu robiono rajtki ze skóry z zabitych i smar do wozów…Trzeba ogladniac bestialstwo tzw. Rewolucjonistow mordujących zakonników… 100 000 trupów katolików w Wendei i całej prowincji…Selzenicyn Aleksander miał tam w Wendei przemówienie i mówił o tym holocauście katolików który był protoplasta Rewolucji Październikowej…Ale on był kacapem i nieslowianienem i nie był Polakiem….15 lat po Rewolucji Francuskiej w Niemczech rozgonił WSZYSTKIE zakony a zakonników i Zakonnice do domów wysłał taki ludzki Pan on był…Anna Katharina Emmerich też do domu wysłana została…1000 stronicowe dzieło z jej wizjami czytałem autorstwa Brentano z Berlina a ona z była z Dülmem z Westfalii…Po niemiecku czytałem…Wszystko się sprawdziło i sprawdza…- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.