P. Krzemiński: Nadzieja na pojednanie

Fot. Geralt / Pixabay.com
12

21 stycznia 2023 roku pod Krzyżem Traugutta w Warszawie zebrała się liczna manifestacja pod hasłem „to nie nasza wojna”. Cały plac był przesiąknięty biało-czerwonymi barwami. Nie było ani jednej flagi ukraińskiej, rosyjskiej, ani białoruskiej.

Na miejscu stawiła się cała masa ludzi, pomimo że media konsekwentnie o przemarszu milczały. Na oko szacuję, że od Krzyża Traugutta do Kolumny Zygmunta w marszu przeszło tysiąc osób.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Spotkałem na nim niezwykle sympatyczną i ciekawą osobę, z którą rozmawiałem swobodnie przez dwie godziny. Okazało się, że mój rówieśnik uciekł z Kijowa do Polski i mieszka u nas już pięć lat. Powodem jego emigracji nie był rosyjski imperializm, a postawa władz w Kijowie. Jak sam wyznał, Ukraina po 2014 roku była zupełnie innym państwem niż wcześniej. Teraz stała mu się obca. Obchody upamiętniające Banderę są na początku dziennym. Nie było mu łatwo o tym wszystkim mówić, ponieważ jak sam wyznał, panuje duża różnica zdań między nim a jego przyjaciółmi, a nawet rodziną. Tym bardziej budził mój szacunek.

Mój rozmówca powiedział, że jest wyznawcą prawosławia moskiewskiego. Na Ukrainie panuje ogromna nietolerancja wobec tego wyznania. Przypomniał słowa Poroszenki, byłego prezydenta Ukrainy, który jego religię nazwał „prawosławną suką”. Wobec takiej nietolerancji nie dziwią najazdy SBU na cerkwie moskiewskie i prześladowanie duchownych, którzy są uważani za szpiegów z powodu… posiadania rosyjskojęzycznej literatury.

Istnieje znacząca różnica między dostrzeganiem szowinizmu ukraińskiego przez Polaków a dostrzeganiem go przez Ukraińców. Nam jest łatwiej dostrzec pewne jego oznaki. Jeżeli jednak nawet Ukrainiec dostrzega tak głęboką nietolerancję i wybiera Polskę, w której chce zostać już na stałe, to o czymś to świadczy. Od dłuższego czasu z Ukrainą dzieje się coś bardzo niedobrego i wojna nie zmienia tej obserwacji.

Im szybciej władze Ukrainy dojrzeją do tolerancji i odrzucą szowinistyczną retorykę, tym szybciej nastanie pokój. Tym lepiej wyjdzie na tym ukraińska dusza, a może i ta rosyjska ulegnie przemianie. Może warto choć na chwilę wyrazić marzenie i życzyć wszystkim pojednania, w tych chorych z nienawiści czasach!

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: O fladze białoruskiej opozycji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  Prawdę powiedział ….Przeczytałem 700 stronicowa książkę wydana w 2014 roku o UPA i “Akcji Wisła” zakończona wywozem 100 000 z rzeszowskiego i 50 000 z Lubelszczyzny w maju i czerwcu 1947 roku….
  2 lata po wojnie !!! 2 Maja 2014 r Banderowcy w Odessie w Domie Związków Zawodowych zamordowali 48 Rosjan ….Bezbronnych…A w 2018 r. w Jabłonnej koło Baligrodu w lutym (!!!) Usunęli Pomnik gen. Świerczewskiego….A w kwietniu 1947 r. Za Baligrodem zginął on, oficer i żołnierz…Banderowcy go zabili…Po katolicku go pochowali przynajmniej tyle ….- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 2. Michu. mówi

  Rusofilia aż bije z tego felietonu. Zgoda w jednym, Ukraińcy powinni odchodzić od bannery mu, bo to był bandyta a nie bohater. Jednak gadanie o rzekomo prześladowania Ch popach, sorry ta cała sprzedajna cerkiew to ruska agentura. Zwierzchnik prawosławia Cyryl to podnóżek Putina. pomagamy Ukrainie, ale inne kraje muszą się zaangażować, bo inaczej ruski mir będzie wisiał nad nami. Ukraina jest w gruzach i wojna toczy się na Ukrainie. Ruski wywołała wojnę, muszą ją przegrać, żeby zło nie tryumfowało. Ten Ukrainiec, któremu słusznie nie podoba się bannery że powinien walczyć za Ojczyznę, gdy jest niszczona.

 3. Быдлошевский Л.З. mówi

  Po wywiezieniu 150 000 Banderowcow w maju/czerwcu 1947 roku w Akcji ‘Wisla” z Bieszczad i Lubelszczyzny na tzw. ” Ziemie Odzyskane” ( po wojnie Władysław Gomółka zarządzal tymi ziemiami) zostawili po sobie Cerkwie. Jakie cerkwie ? Od 1596 roku Ukraińcy na mocy układu w Brest-litowsk z Polska uznali papieża i tak jest do dzisiaj.
  Kosciol Grekokatolicki czyli Ukraiński uznaje Papieża i jest od od ponad 400 lat częścią katolicyzmu….Moga się ich księża żenić ( od 400 lat) co też ochoczo i czynią…Więc kościoły- cerkwie w Bieszczadach to prawie w 100 % ukrainsko-katolickie są…Poczytajcie w Wikipedii resztę….

 4. SOWA mówi

  Widać , że nie znasz tematu, bzdury piszesz, wojnę wywołało NATO na rozkaz hegemona, włożyli znaczne środki , aby obalić demokratycznie wybrany rząd na ukrainie, szkolili banderowców, wywoływali zamieszki, siekierami zabili w Odessa 50 urzędników, spalili ich ,potem w pomieszczeniach biura, jak wyskakiwali z okien to ich dobijali. Filmy z tej rzezi dostępne w sieci. Hegemonowi nie przeszkadza banderowski , nazistowski rząd dopóki im służy, dobrze Papież Franciszek powiedział, wojna wybuchła bo NATO szczekało pod granicami Rosji. Ci naziści nie chcą pokoju , chcą wojny na cały świat, chcą dalej handlować dziećmi i robić badania biologicznej broni na ukrainie, sprawiedliwi Ukraińcy ich nie obchodzą, chyba , że jako mięso armatnie. Poświęcą wszystko ci banderowcy co jest dobre i prawe, dobry artykuł młody napisał, uciekają prawi, bo nie mogą pogodzić się z nazistowską opresją w ich własnym kraju, zagarniętym przez wyznających kult bandyty, mordercy Polaków .

 5. Jan mówi

  Byłem wczoraj na Marszu pt. To nie nasza wojna , bardzo fajna atmosfera , ludzie mimo zlej pogody szli i skandowali, Rząd Dudy na front, śpiewali to nie nasza wojna, widziałem staruszkę o dwóch kulach, która szła mimo zimna i kalectwa. Super organizacja, jakiś prowokator wyjął banderowską flagę , od razu kilku chłopa do niego doskoczyło i go filmowali, tłum zaczął skandować, Precz z banderą, Precz z banderą, wszyscy potępiali kult mordercy bandery. Widziałem, że ludzie przystawali na przystankach, machali nam rękami, nikt nie chce wojny o nazistowską ukrainę, wszyscy tam mówili, rząd nas sprzedał, chce abyśmy walczyli i przelewali krew za nie nasze interesy, za interesy USA. NIE , nie będziemy walczyli za mrzonki Dyby i Morawieckiego, który w Davos się skompromitował. Nie Duda jedzie na ukrainy ze swoim rządem i walczy za przyjaciela zeleńskiego , my zostajemy w domu.

 6. OLEK JAN mówi

  Dopóki Ukraińcy nie zrozumieją, że zostali wykorzystani i okradzeni przez interesy wielkich tego świata, że mają nazistowski rząd, to wojna będzie trwała, muszą sami go obalić i wybrać rząd , który chce pokoju i chce prawdy, inaczej ta ziemia i Naród ulegnie całkowitej zagładzie. Pompują tam ogromne ilości broni, wyniszczają naród Ukraiński, zadłużają na dekady, szkolą do dalszej wojny. USA potrzebuje tej wojny, zarabia na niej , sprzedaje broń, zawłaszcza poprzez korporacje, żyzną ukraińską ziemią, ale żaden amerykański żołnierz nie ginie, u nich wojny nie ma, ale zawsze amerykanie wtrącają się w sprawy innych narodów. My Polacy mówimy TO NIE NASZA WOJNA, TO WOJNA USA I ROSJI .

 7. W K mówi

  Gdy Ukraińcy opuszczą Lwów, będzie tam pięknie znów.

 8. verizanus mówi

  @ Michu (ten nowy) Cerkiew ukraińska jest tak samo niezależna jak rosyjska. Ukrainofilia aż bije z tego wpisu. Z tego co wiadomo, to rosyjska mniejszość na wschodzie Ukrainy nie miała łatwego życia.

 9. Radek Wicherek mówi

  SOWA: Ja bym uzupełnił, że Stanom nie tylko nie przeszkadza banderowski ekstremizm, ale wręcz był i jest potrzebny, ponieważ bez grup o tak skrajnych i radykalnych poglądach Majdan nie poszedłby tak gładko, o ile w ogóle by się powiódł. A teraz, kiedy Ukrole mają największe imperium za sobą, czują się niezwyciężeni, a ich arogancja jest jeszcze większa.

 10. 1256 mówi

  Bardzo dobry artykuł – Tak – też obserwuję to zjawisko = olbrzymia częsc ludzi wyjechała tez z Powodu prześladowań Kijowskiego reżimu. I nie ma sie co dziwic bo narracja co do wszystkich (nie Ukrainców) albo nie fanatyków jest bardzo radykalna. Poza tym dobrze ze zwrócono uwagę na problem masowego prześladowania religijnego. Oczywiście w Polsce tez wielu banderowskich kolaborantów zwących się “patriotami” którzy tez z chęcią by pomogli “rezać” innych jak widac w niektórych wpisach. Problem jest taki – że dzisiejsza Ukraina z obecnym rzadem, ideologią, bohaterami i to pod ochroną USA to powazne zagrożenie dla Regionu. Nie zapomnijcie też o częstych pogróżkach w stronę Wegrów na Zakarpaciu – oni sa następni.

 11. cccpsucks mówi

  @michu – zamknij twarz, upadlińska onuco. widać że g wiesz o życiu – nie ma podziału ba czarne i białe, są tylko różne odcienie szarości

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.