P. Krzemiński: Kto da więcej, ten jest lepszym człowiekiem

Jerzy Owsiak/ fot. facebook
20

Od tygodni obserwuję żałosny spektakl autopromocji Owsiaka w mediach, reklamach, a nawet na aplikacjach bankowych. Wystarczy, że klikniesz w serduszko na swojej aplikacji i zdasz test na człowieczeństwo! Pomożesz dzieciom i zaśniesz z czystym sumieniem.

Mówiłem sobie, jego prawo, niech się promuje, jak tylko zapragnie. Ludzie mogą przekazać swoje środki wedle własnej woli, więc niech sobie zbiera, jak uzna za stosowne. Zmieniłem zdanie kiedy, wczoraj wszedłem do mojego kościoła na mszę. Zauważyłem poprzyklejanie symbole WOŚP do nowych ław kościelnych, które zostały zamówione za dużą sumę, żeby ludzie mogli siedzieć i klęczeć wygodnie. Zdrapywanie ich wymagało staranności, żeby nie został ślad.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kiedy wyszedłem z kościoła, od razu podleciał do mnie wysoki facet z puszeczką, żebym wpłacił na WOŚP. Trudno o większą bezczelność. Pan nie zbierał pod terenem parafii, a wręcz przeciwnie w samej jej centrum. Zastawiałem się dlaczego ksiądz proboszcz zgodził się na coś takiego. Prędko znalazłem odpowiedź. Parafia, która by odmówiła miałaby gwarantowany reportaż TVN. Nie znaczy to, że jako katolik zamierzam milczeć w tej sprawie.

Jest wyjątkowo amoralne, że człowiek, który nie tylko, że nie popiera, ale walczy z nauką kościoła, wspiera wszelkie ruchy o podłożu antykatolickim, zbiera pieniądze pod kościołami w Polsce. Katolicy, którzy krytykują Owsiaka od razu usłyszą: „zachowaj swoją wiarę dla siebie, niech religia nie miesza się do polityki”. Dobrze, ale ja odpowiadam, trzymajcie się z daleka od kościołów i katolików.

Zbierajcie gdzie chcecie, w parkach, na moście, nawet na ulicach od przejeżdżających samochodów. Ale odejdźcie od kościołów. Nie czyni was w niczym lepszym, to że czynicie w swoim mniemaniu działalność dobroczynną, od katolików, którzy wspierają misje humanitarne organizowane przez księży na całym świecie. Nie przekonuje mnie szantaż moralny, jestem ponad to. Nie twierdzę, że aktywiści WOŚP nie czynią dobra. Wykazuję jedynie głęboką niestosowność zbierania pod kościołami pieniędzy, jeżeli się tymi kościołami gardzi, naśmiewa się z polskiego katolicyzmu.

Podsumowując chcę zauważyć, że nie ten kto da więcej, jest lepszym człowiekiem. Lepszym człowiekiem jest ten, który ma bogatego ducha i dzieli się nim z innymi. Tak, kwestie materialne są niezwykle istotne. Ale znajmy porządek rzeczy. Od tego zacznijmy formowanie człowieka moralnego, o którym pisał francuski literat Chateaubriand w „Geniuszu chrześcijaństwa”.

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: Upadek cywilizacji zachodniej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. WIERZĄCY mówi

  Dziękuję autorowi za napisanie tego, co sam wczoraj przeżyłem. Już idąc do KK na drodze zastąpił mi ją facet z puszką,odmówiłem, przy kościele to samo odmówiłem,trzeci raz została mi droga zastąpiona znów przez dziewczynę z puszką, gdy wychodziłem z mszy odmówiłem, zapytałem czy się nie wstydzi, że jej szef wspiera zboczenie LBGT , które KK potępia i aborcje dzieci nienarodzonych, butnie odpowiedziała, że nie nie wstydzi się mnie zaczepiać o datek do puszki. Obrzydliwe natręctwo, obrzydliwa działalność,obrzydliwa postać Owsiaka.

 2. Быдлошевский Л.З. mówi

  Dobre 10 lat temu byłem w kościele w Baligrodzie i stali szumowiny od Owsiaka przy wejściu do kościoła….Powiedziałem im żeby wyszli na zewnątrz… Mowy nawet nie było…W końcu LUDZIE na mnie krzyczeli (niektórzy) żebym zostawił DZIECI w spokoju….No to zostawiłem …I dalej pod drzwiami zbierali…..A teraz to już zaszczepieni z zaszczepionym w tańcu chocholim zatańczą razem …- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 3. adam mówi

  Nigdy Owsiakowi nie dawałem . Płace podatki . Budżet państwa rocznie na fundusz zdrowia przeznacza 120 mld zł. Owsiak przez 30 lat dał 1 mld zł. Mimo tego są tacy co drą ryja ze jesli nie dasz to nie powinien cie szpital leczyc. A ja twierdze ze Owsiak z tego co zebrał dał wielkie g……….

 4. KATOLIK mówi

  KIM JEST TA KREATURA JERZY OWSIAK wyjaśnia poniższy link Zarówno Jurek Owsiak, jak i Hanna Gronkiewicz-Waltz pozwali Pielę, lecz sądy umorzyły postępowania. Wtedy autorka animacji wystąpiła do sądu przeciwko Owsiakowi – zarzuciła mu zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych. Chodziło o to, że w wypowiedziach medialnych określił animację jako „mistrzostwo szczucia i pogardy”. Zarzucił też Pieli antysemityzm i zasugerował, że nienawiść, którą jego zdaniem propagowała animacja, mogła przyczynić się do śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zabity właśnie podczas finału WOŚP w 2019 r., niedługo po emisji „Dobranocki” z Owsiakiem. https://www.rp.pl/dobra-osobiste/art37303291-owsiak-przegral-z-autorka-plastusiow-z-tvp-info-bede-walczyl

 5. verizanus mówi

  Ciekawe czy jakiśkolwiek Polak mógłby np zastrzec, że jak płaci podatki na służbę zdrowia to ma ona leczyć tylko Polaków i wogóle ma to co wpłaca iść na LEKARZY i SPRZĘT a nie na URZĘDNIKÓW ministerstwa ;).

 6. Wladca mówi

  Joseph Göbbels tez zbieral na pomoc ubogim dzieciom w Zimie (WHW).Moze on swiety?

 7. verizanus mówi

  @ Władca To zależy dla kogo 😉

 8. Быдлошевский Л.З. mówi

  „Winter Hilfswerk” – dla nieznających niemieckiego …- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 9. wit mówi

  A ja w tym dniu wpłaciłem na eMisjętv , na Ordo Iuris, na Wołyń Pamiętamy, na Konfederacje Korony Polskiej i na wPrawo – i tak to sie robi, o!

 10. Marysia mówi

  BTW sprzętu z WOŚP.
  Bardzo drogi serwis, nie mówiąc o naprawqch. Firmy wykonujące takie usługi głównie poza granicami Polski. Zazwyczaj sprzęty kosmiczne na potrzeby lokalnych szpitali, z instrukcjami bez języka polskiego (umówmy się, język techniczny znacznie różni się od powszechnego. Dodatkowo nie każdy ma obowiązek w ogóle znać język obcy). Wg moich źródeł, duża część sprzętów niszczeje w magazynach. Dyrektorzy wstydzą się przekazać innym placówkom, bo O. wprost powiedzieć, że potrzeby szpitalne są znacznie inne to już całkiem faux pas

 11. verizanus mówi

  @ Marysia Nie zawsze cel zbiórki deklarowany jest tożsamy z rzeczywistym. Dobry rynek zbytu nie jest zły 😉

 12. Maksio mówi

  Myśle, że lepszy Owsiak niż nic. Moim zdaniem jego Fundacja powinna pomagać jednak konkretnym osobom w leczeniu schorzeń, które nie są refundowane. Gdyby do tego nagłaśniać konkretne przypadki, być może uzyskano by w Ministerstwie Zdrowia konkretne zmiany systemowe. Może. Kupowanie sprzętów i dawanie je szpitalom w leasing jest niepoważne. Szpital staje się de facto zakładnikiem Orkiestry. Jeśli chodzi o zbieranie pieniędzy pod Kościołem to rozumiem dlaczego katolicy mają coś przeciwko. Co niedziela muszą dawać na tacę, a to na Misje, a to na Seminarium i KUL, a to na Chrzest, Komunię, a to na budowę klimatyzacji, kaplicy, krzyża, parkingu. Muszą się składać na ogrzewanie i funkcjonowanie plebanii, bo ksiądz z prywatnych nigdy nie płaci, choć przecież zarabia jako nauczyciel. Geniusz chrześcijaństwa jest po prostu zmęczony tymi kościelnymi podatkami i dlatego jest przeciwny zbieractwu do puszek Orkiestry…

 13. Hammurabi mówi

  „Złoty Melon” rodzinna spółka, w której Fundacja WOŚP posiada 100% udziałów. Spółka ma za zadanie optymalizację kosztów, wyszukiwanie i pozyskiwanie dodatkowych źródeł przychodów, które są przekazywane do Fundacji w postaci dywidendy. Dzięki temu, że Fundacja WOŚP założyła spółkę Złoty Melon z o.o. – korzysta ze zwolnień podatkowych. Więcej dziwnym trafem jest „niekontrolowalna” przez właściwe urzędy:
  1. W dniu 3 kwietnia 2014 roku Sąd Rejonowy w Złotoryi wydał zarządzenie, w którym zażądał od WOŚP i „Złotego Melona” przekazania kopii dokumentacji odzwierciedlającej „wszelkie operacje finansowe” w trójkącie: „Mrówka Cała”, „Złoty Melon” i WOŚP.

  2. 16 kwietnia 2014 roku, po zarządzeniu Sądu Lidia Niedźwiedzka-Owsiak biegnie do urzędu i zawiesza działalność „Mrówki Całej”.

  3. 24 kwietnia 2014 roku, po zarządzeniu Sądu, Jerzy Owsiak zakłada swoją firmę „Jasna Sprawa”.

  4. 1 maja 2014 roku firma Jerzego Owsiak „Jasna Sprawa” rozpoczyna działalność gospodarczą.

  5. 12 maja 2014 roku do Sądu trafia kilkanaście nieistotnych i wewnętrznie sprzecznych świstków, z czego spora część została wyprodukowana w Excelu.

  6. 17 czerwca 2014 roku Sąd uznając dokumenty za niewiarygodne, wydaje nowe zarządzenia, w których żąda od fundacji WOŚP i „Złotego Melona” dostarczenia kopii ksiąg rachunkowych.

  7. 5 września 2014 roku pełnomocnik Owsiaka i WOŚP, po wielu tygodniach kluczenia, przysyła do Sądu pismo, w którym oświadcza, że fundacja i „Złoty Melon” nie wykonają prawomocnych zarządzeń, które dotyczyły kopii ksiąg rachunkowych.

  A mówią, że tylko śmierć i podatki…

 14. Быдлошевский Л.З. mówi

  Czworo dzieci mam i NIGDY nie dali grosza na Kwestarza W Czerwonych Portkach … …NIGDY…Podobnie jak rodzice…To kwestia honoru w rodzinie…- 🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💞💞💞

 15. verizanus mówi

  Maksio Przeciętny katolik tyle musi oddawać POD PRZYMUSEM do US, że może czasem o wiele mniej dawać na swoją parafię niżby CHCIAŁ DOBROWOLNIE. Pod przymusem tyle zabierają mu na służbę zdrowia, że jak już opłaci się (godziwie ma się rozumieć) urzędników ministerstwa, to nawet wartość czasu antenowego na WOŚP nie jest wstanie sprawić by służba zdrowia normalnie działała.

 16. Arrax mówi

  Verizanus: Są w Polsce księża (znam jednego, w Rzymie studiował), którzy namawiają swoich parafian do datków na KUL, na Misje, ale sami ze swoich prywatnych, nie dali ani grosza. To jest szczyt hipokryzji. Ja daję na tace głównie myśląc o utrzymaniu kościoła jako budynku. Ale denerwują mnie te ciągłe nagabywania z ambony, szczególnie wiejscy proboszczowie są pazerni na pieniądze. To jest Grzech Główny całej instytucji kościelnej, począwszy od wikarego, a skończywszy na biskupach. A przecież mają pieniądze na swoje utrzymanie bo zarabiają w szkole i ludzie płacą za udzielenie KAŻDEGO SAKRAMENTU i za kolędę. Ale oni są pazerni no i muszą się liczyć z tym, że Watykan też doi. Biedny jest ten polski parafianin, ale głodny będzie, a księdzu odda. Podkarpacie i wschodnia Polska, czyli elektorat PiS przoduje w tym obłędzie. Ksiądz jest Panem Bogiem w konfesjonale… 😄

 17. Быдлошевский Л.З. mówi

  „Podkarpacie i wschodnią Polska czyli elektorat PiS przoduje w tym obłędzie….” – jesteś wyjątkowo ograniczonym debilem…Tak.Debilem…mgr fil. rosyjskiej ur. 1959 rok …- 🇺🇦⚰️🇺🇦🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💓💓💓

 18. verizanus mówi

  @ Arrax Cała sprawa polega na tym, że kto CHCE to na to wszystko da kto nie chce to komornik do niego nie przyjdzie. I na tym polega RÓŻNICA między KK a innymi instytucjami. Mogą być wśród duchownych ludzie z różnymi wadami i pazerni i z tzw. rzymską chorobą 😉 i inni. Ale chodzi o sam sposób pozyskiwania kasy. Co innego jak np pazerny dostaje coś bo mu dają DOBROWOLNIE a co innego pazerny jak zabiera innym POD PRZYMUSEM.

 19. Shadow mówi

  Durnych Polaków propaganda tak urobiła, że wzbogacają człowieka i jego otoczenie, które funkcjonuje dzięki komuszym służbom, dzisiaj te same kręgi wspierają tego cwaniaka. Lekceważy decyzje sądów i kombinuje na całego. Jakieś 10 lat temu czytałam raport, czy prawdziwy nie wiem. Napisali tam, że WOŚP na swoje potrzeby przeznacza ok. 95% zebranych pieniędzy, natomiast CARITAS odwrotnie,ok. 5% na potrzeby i koszty, a ok. 95% na potrzebujących.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.