P. Krzemiński: Upadek cywilizacji zachodniej

Bruegel, Pieter de Oude, "Upadek Ikara" / Fot. Wikipedia.pl
3

Pozwalam sobie na ten pretensjonalny tytuł z ważnego powodu. Sygnałów upadku Zachodu było już w historii wiele. O kryzysie cywilizacji europejskiej pisał już Oswald Spengler w rozprawie „Zmierzch Zachodu”.

Stawiam tezę, że upadek i rozpad najsilniejszej i najpłodniejszej niegdyś cywilizacji widać teraz wyraźniej niż kiedykolwiek. Co nam to ukazuje? Pokazuje to dobitnie konflikt na Ukrainie. Moja teza nie wynika z żadnej rusofilii. Rosja obiektywnie jest wielką cywilizacją, jednak odrębną od tej zachodniej. Może za wyjątkiem czasów Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny Rosja chciała sama tworzyć własną rzeczywistość i zachować pełną suwerenność balansując między Europą a Azją. Rosja ma swoje własne cele i interesy na Ukrainie. Nie widzę sensu ich wykładać w felietonie poświęconym Zachodowi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dlaczego to Ukraina objawia nam słabość Europy? Kontynent z tysiącletnią historią, który zawsze był trawiony państwotwórczymi konfliktami, teraz jak jeden polityczny byt śpiewa ciągle tę samą piosenkę, napisaną w Waszyngtonie. Jak to możliwe, że tak różniące się państwa jak Niemcy, Francja czy Anglia nagle jak jeden mąż uległy histerii, wręcz furii? Nigdy historia nie znała takiego przypadku.

Jak wielokrotnie pisałem każde państwo powinno „śpiewać” po swojemu, włożyć własny wkład w rozwój ludzkości. A jednak Stany Zjednoczone, które ekonomicznie opanowały glob wymagają bezwzględnego posłuszeństwa. Europa stała się mniej niezależna od Burkiny Faso.

Nawet Ameryka Południowa dzielnie opiera się samobójczym namowom USA do wysłania ciężkiego sprzętu na Ukrainę. USA chce w swoją porażkę wciągnąć jak najwięcej państw. Tak, porażkę. Ukraina już nigdy nie odzyska straconych terytoriów. Szykuje się długi, może nawet dziesięcioletni konflikt, który według mnie wygra Rosja, choć dużym kosztem.

Oskarżanie wszystkich, którzy formułują takie tezy, o rusofilię jest śmieszne. Wychowałem się w kulturze zachodniej, znam jej historię i jej zasługi dla świata. Dlatego tym bardziej zależy mi na pokazaniu, że to co kochamy, stało się chłopcem na usługi.

Wszystkie wielkie wydarzenia w dziejach Starego Kontynentu w obliczu sytuacji na Ukrainie zdają się być bez znaczenia. Europa nie decyduje sama o sobie. Niemcy, które rękami i nogami broniły się przed wysłaniem Leopardów Ukrainie, odpuściły po trzech dniach. Kraje Europy zachodniej zdają się zrobić wszystko co chce USA, byle mieć święty spokój. O kondycji Europy wschodniej lepiej nie wspominać, choć jest to uzasadnione bagażem historycznym, należy zauważyć, że w XXI wieku Rosja nie uczyniła żadnej agresji wobec Polski czy krajów bałtyckich. Propagandowy język obu stron, to gra polityczna i oby tak pozostało.

Czy to koniec Europy? Niestety nie przewiduję, żeby nasz kontynent stać było na jeszcze jakąś twórczą działalność, wszystko wskazuje na to, że pałeczkę w przyszłości przejmie Azja. Konflikt ukraiński objawił nam wszystko w pełnej okazałości. Uświadomił nam jakie są zależności i kto kogo trzyma za pysk. Co jeżeli amerykański sen się skończy? Kulturalna i cywilizowana Europa wyląduje z ręką w nocniku…

Przeczytaj także:

P. Krzemiński: Walka o Kościół

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Быдлошевский Л.З. mówi

  Nawet Kościół Katolicki jest całkiem inny niż ja go do 3 klasy pamiętam…W moim kościele w którym byłem chrzczony są i balaski, i wielka ambona i oryginalna chrzcielnica ….tylko księża nie siedzą z boku pod ścianą tylko dupa przed ołtarzem z tabernakulum odwrócone są na pohańbienie ….
  O łacinie to już nie mówię bo po co….
  Limb dopiero Benedykt XVIII specjalnym dekretem usunal po XIII wiekach i dzieci wyabortowane mogły pójść do Nieba a nie do LIMBU….
  O Franciszku i jego bożkom afrykańskim oraz w Asyżu pamiątkę JPII na duchy indiańskie i żydowskie to lepiej zamilczę ….FSSPX chyba tylko zostało wiernym bo w KK Franciszek zabronił Mszy Trydenckiej …..
  O mordowaniu dzieci nienarodzonych w całej Europie to słów już brakuje….
  A jak chcecie zobaczyć berlińska Love Parade i 1 mln oklaskujacych przygłupów to przejedzcie na spolczesna Sodomę i Gomorre…..- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺⚰️⚰️💞💞💞

 2. verizanus mówi

  @ Piszący cyrylicą Jeśli dla kogoś wiedza religijna i wogóle teologiczna zakończyła się na etapie 3 klasy szkoły podstawowej to faktycznie tak to wygląda…

 3. Sławomir mówi

  Dla tego biskup katolicki z Ukrainy?
  Wyreżyserował przelewami na konta rodziny i znajomych 60 mln zł?,-Czy tam dolarów?🤪🤘👊👊
  Totalny upadek,ale kościół ponadprzeciętne dba o to aby pieniądze, że zarzutem składek były w zarządzie kościoła,a nie rząd i Ukrainy??-stąd to miłosierdzie i przepływ gotówki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.