Otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Gaz popłynie do Polski od 1 października

premier Mateusz Morawiecki, premier Danii Mette Frederiksen i prezydent Andrzej Duda/ fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
8

We wtorek (27.09.2022) prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i premier Danii Mette Frederiksen wzięli udział w uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe w Budnie koło Goleniowa. Gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym popłynie do Polski od 1 października.

Zdolności przesyłowe Baltic Pipe sięgają 10 mld metrów sześciennych gazu. Inwestycja kosztowała ponad 1,6 md euro. Gazociąg to wspólna inwestycja Polski i Danii. Przedsięwzięcie zrealizowali operatorzy gazociągów Gaz-System i Energinet. Baltic Pipe otrzymał ok. 267 mln euro dofinansowania ze środków UE.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Długość części podmorskiej gazociągu wynosi ok. 275 kilometrów. Odcinek w Danii składa się z ponad 200 kilometrów nitki gazociągu oraz nowej stacji kompresorowej. Na Morzu Północnym gazociąg Baltic Pipe łączy się z gazowym systemem przesyłowym Norwegii poprzez norweski gazociąg Europipe II.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że otwierany dziś gazociąg był „polskim marzeniem przez dziesięciolecia”. – Baltic Pipe pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji – powiedział PAD.

– Kończy się era dominacji rosyjskiej w sferze gazu. Era, która była znaczona szantażem, groźbami i wymuszeniami. Dzisiaj rozpoczynamy nową epokę: epokę suwerenności energetycznej, wolności energetycznej i zwiększonego bezpieczeństwa – stwierdził premier Morawiecki.

– Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by Rosja nie mogła wykorzystywać energii jako instrumentu władzy – powiedziała premier Danii i podkreśliła konieczność przyspieszenia zielonej transformacji. Frederiksen przypomniała, że Polska i Dania współdziałają w zakresie m.in. elektrowni wiatrowych. – To poprawi nasze bezpieczeństwo energetyczne, zapewni zielone miejsca pracy wielu osobom, pozwoli nam walczyć ze zmianami klimatycznymi – stwierdziła premier Frederiksen.

– W obecnej sytuacji energetycznej musimy doprowadzić do partnerów w Europie możliwie największą ilość gazu. Spółki gazowe na norweskim Szelfie Kontynentalnym pracują codziennie przy maksymalnych zdolnościach. W roku 2022 na szelfie zwiększono produkcję o 8 proc. i robimy wszystko co w naszej mocy, by upewnić się że produkcja pozostanie na tak wysokim poziomie – oświadczył minister energii i ropy Norwegii Terje Aasland.

Źródło informacji i cytatów: Kancelaria Premiera/Twitter, rmf24.pl

Zobacz też:

Wyciek gazu z rurociągów Nord Stream 1 i 2. Pojawiły się spekulacje o sabotażu

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Nie mogli tych ruskich rurociągów przebić innego dnia? Lepiej by to wyglądało. Mniej prowokacyjnie….
  Aahhhh,nie mogli. Przecież prowokacja jest celem.

 2. ubawiony mówi

  A gdzie „moj komentarz?”

 3. Ewa-Maria mówi

  Nie trza było kłapać jęzorem po próżnicy.

 4. W K mówi

  Gaz popłynie przez Baltic Pipe albo nie popłynie. Dużo zależy od tego, kiedy Moskal wysadzi któryś z rurociągów Unii Europejskiej.

 5. Pewex mówi

  moskal, albo predzej twój kijowiec…

 6. Maniek mówi

  Nie kijowiec tylko baderowiec.

 7. Maksymilian mówi

  Przeciwnikiem budowy Baltic Pipe był (granatem od pługa oderwany Waldemar Pawlak. Już po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w wywiadzie dla Rzeczpospolitej stwierdził, że inwestycja jest bezzasadna… Przeciwny był Leszek Miller, który doprowadził do zerwania umowy z Duńczykami. Później trzeba było sprawy odkręcać bo Duńczycy się obrazili. I tak to trzeba robić, handlować z Europą i kupować w Europie, żyć w zgodzie z sąsiadami i Węgrom nie sprzedawać najlepszych polskich spółek bo wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle. Ale Obajt i Hoffmann musieli wziąć swoje prowizje. Caracale od Francuzów też miały przyzwoity offset, ale Macierewicz zerwał kontrakt tylko dlatego, że przygotował go Siemoniak i PO. Dziś pan Antoni odebrał Order Orła Białego. Dzieci się o nim będą w szkole uczyły. Jak to dobrze, że nie mam dzieci…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.