Oficjalne wyniki wyborów we Francji. Wygrywa Zjednoczenie Narodowe!

Marine Le Pen / Fot. Twitter
1

Zjednoczenie Narodowe, któremu przewodzi Marine Le Pen i Jordana Bardella zostało wielkim zwycięzcą pierwszej tury wyborów parlamentarnych przy rekordowej frekwencji. Zagłosowało na nie aż 12 mln Francuzów. To partia sceptyczna wobec pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją oraz sprzeciwiająca się narzucaniu przez Brukselę polityki migracyjnej i tzw. Zielonego Ładu.

W I turze wyborów parlamentarnych największe poparcie uzyskało ugrupowanie Marine Le Pen, na które zagłosowało 33,15 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Nowy Front Ludowy (27,99 proc.), a trzecie — skupiony wokół Odrodzenia obóz prezydenta Francji Emmanuela Macrona (20,83 proc.).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Teraz Francuzi zagłosują w II turze wyborów, co z uwagi na inną ordynację wyborczą niż w Polsce – co zrozumiałe – dla Polaków jest niejasne i skomplikowane.

System wyborczy we Francji opiera się na jednomandatowych okręgach wyborczych, co oznacza, że w wielu przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury głosowania. W niektórych okręgach do drugiej tury może przejść nawet trzech kandydatów.

W ramach tzw. frontu republikańskiego, czyli sojuszu taktycznego wymierzonego w Zjednoczenie Narodowe (dawniej Front Ludowy) Marine Le Pen z udziału w II turze wyborów wycofało się 210 kandydatów lewicowych i liberalnych. Byli to kandydaci, którzy byli „tymi trzecimi” w swoich okręgach — wycofując się przenosili swoje poparcie na drugiego kandydata, który w danym okręgu rywalizuje z kandydatem Zjednoczenia Narodowego – czytamy w Rzeczpospolitej. – Czemu ma to służyć? – Taka taktyka ma uniemożliwić Zjednoczeniu Narodowemu zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie (289 mandatów), co zmusiłoby Emmanuela Macrona do zaprzysiężenia rządu Jordana Bardelli, przewodniczącego partii Le Pen. 

Przeczytaj także:

Szczyt łajdactwa! “Poruszanie kwestii „rzezi wołyńskiej” jest powodem oburzenia na Ukrainie”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Iwa mówi

    Marie LP tak jak prezydent Argentyny zaraz po wygranej ich parti pojechali spotkać aie w NY z małymi czapeczkami. Kto tam jest ze to takie ważne żeby przyszłe głowy państw tam jeździły ? Czy tam jest światowy rząd????? Juz powiedziała ze będzie walczyła z anty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.