Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PiS zdobywa tyle mandatów, co 4 lata temu, ale opozycja jest poszatkowana

Sejm RP/ fot. twitter
0

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowało, że Zjednoczona Prawica zdobyła poparcie 43,59 proc. głosujących. To oznacza, że do Sejmu wprowadzi 235 posłów i będzie mieć samodzielną większość. Ugrupowanie to zdobyło dokładnie tyle samo mandatów, co 4 lata temu. Stracili jednak większość w Senacie, ale to z punktu widzenia procesu legislacyjnego, dla Jarosława Kaczyńskiego nie będzie problemem.

OBEJRZYJ: Korwin-Mikke dla wRealu24 o powrocie do Sejmu i podziale Konfederacji! Prostuje zmanipulowane wypowiedzi [WIDEO]

Na drugim miejscu z wynikiem 27,40 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Wprowadzi ona do Sejmu 134 posłów. SLD z wynikiem 12,56 proc. głosów zdobyło 49 mandatów. PSL (8,55 proc.) wprowadzi 30 posłów, Konfederacja (6,81 proc.) – 11 posłów. Jednego posła będzie mieć też mniejszość niemiecka.

Zatem sytuacja polityczna jest nieco inna niż przez ostatnie cztery lata. Opozycja jest poszatkowana na Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Zielonych, którzy tworzą Koalicję Obywatelską, Lewica stworzona z komunistycznych aparatów Czarzastego, Zandberga i Wiosny Roberta Biedronia, Polskie Stronnictwo Ludowe z kilkoma posłami od Pawła Kukiza i nim samym oraz Konfederacja w liczbie 11 posłów, którzy mogą być pomocni dla partii Kaczyńskiego w głosowaniach w kwestiach światopoglądowych, zaś sama lewicowa opozycja będzie tracić siły na wewnętrzne przepychanki.

Obejrzyj:

„Naczelniku, gratulacje!”. Jacek Międlar komentuje wyniki wyborów parlamentarnych [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.