Od stycznia trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło

ZUS/ fot. Google
15

Od 1 stycznia 2021 roku trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło. Taką informację przekazuje płatnik składek lub osoba fizyczna, która zleciła wykonanie dzieła. Umowy zawierane od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazywać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Można go złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Formularz należy złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. W zgłoszeniu mają być przekazywane informacje dotyczące zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło będą zobowiązani wszyscy płatnicy składek i osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS jako płatnik składek czy też nie. Z obowiązku zgłaszania umów będą zwolnione te podmioty, które nie są płatnikami składek (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego, itp.).

– Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. – Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło – twierdzi Uścińska.

Umowy o dzieło są zwolnione ze składki na ubezpieczenie społeczne. Czyżby pod płaszczykiem zbierania danych rząd przygotowywał się do ich ozusowania?

Źródło informacji: zus.pl, PAP

 

 

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. lolo mówi

  Uszczelnianie systemu, super! Z resztą PiS obiecał, że wszyscy będą objęci składkami, wiec nowy podatek w drodze. Dymanie na całego.

  1. Tolek mówi

   Żadne „dymanie”, od początku powinno to być zrobione.

  2. krzysztof mówi

   a może tak emerytura obywatelska a nie przytakiwanie twojego umysłu na ten syf.

 2. hi-fi mówi

  niech zyje koalicka kondonpederastii i PSL!!!!
  BRAWO WY,tfuuuuuuuuuuuuuuuuuu

  1. tow.Piotrowicz z PZPR / PiSrael mówi

   A co zrobił PiS, aby wsadzić do więzienia złodziei i morderców z PZPR, SB i WSI? Na liście 100 najbogatszych rezydentów Polski jest wyłącznie komunistyczna bezpieka z SB i WSI oraz jej resortowe pomioty!

   Dlaczego PiS nie uchwalił ustawy DEKOMUNIZACYJNEJ w 2015 roku (miał wówczas przewagę w senacie), która odkomuszyłaby sądy, MSZ, wojsko i policję?

   Dlaczego lewacki PiSrael nie wypowiedział konwencji stambulskiej?

   No, obrzezany 🔯 trollu z PiSraela może raczysz odpowiedzieć na moje pytania. 😉

  2. W K mówi

   Tak, to antypolska żydokomuna.

 3. Boguslaw mówi

  „Od poczatku powinno byc zrobione”, tzn. chcesz powiedziec, ze moi Rodacy winni jeszcze wczesniej byc przez twoich sukinsynow, jeszcze bardziej wyssani i dodatkowo, mimo swojej ciezkiej pracy, zubozeni!?…
  Wiesz dobrze, ze te fundusze uciekaja pozniej do kieszeni tych hazarskich kanalii, ktorzy nigdy nie beda mieli dosyc i ktorzy odbieraja w ten sposob resztki ludzkiej godnosci mojemu Krajowi!?
  Poczekajmy, jak to sie skonczy, pie..ny tolku!
  wy zyjecie tutaj, nie biorac pod uwage, ze ten swiat stworzyl Ktos, kto nie pozwoli, aby sie to wszystko rozlecialo! I ktory tak samo, jak my tutaj, nienawidzi morderstwa, zdrady i rozpaczy ponizonych, pozbawionych wlasnych domow, godnych LUDZI!
  Juz niedlugo zabierzecie sie w wasza wymazona podroz i swiat wreszcie odetchnie pelna piersia!
  Je..na pandemia ogolnoswiatowa! Smierdzaca diablem i z koszernymi pejsami!
  Posmierdzi po was pare dni, a potem rozpoczna sie tance i spiew WOLNOSCI GODNYCH LUDZI!

  1. Kassandra mówi

   Nie panikuj, Bogusław, doucz się. Umowa o dzieło nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym pracownik nie ma prawa do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego czy zdrowotnego. Jednak w przypadku zawarcia umowy o dzieło z pracownikiem, z którym przedsiębiorca ma również podpisaną umowę o pracę, od zawartej umowy o dzieło trzeba będzie odprowadzić wszystkie obowiązkowe składki, tak jak przy umowie o pracę. (źródlo: poradnik przedsiębiorcy).

  2. Boguslaw mówi

   Przepraszam, juz teraz wiem troche wiecej! Mieszkam gdzie indziej, stad ( tym razem), zadzialalem ” intuicyjnie”. Jakby cos bylo w przyszlosci, daj prosze znac!
   Wiem mgliscie, ze skladka ZUS odczuwana jest przez wielu jako ” kamien u nogi dla przedsiebiorczosci”, tym bardziej, ze perspektywy godnej renty w przyszlosci, jest wiecej jak zniechecajaca! Pozdrawiam!

 4. hi-fi mówi

  Gdzie byłeś panie Gwiazdowski gdy za rządów Tuska i jego bandy mafie paliwowe vatowskie reprywatyzacyjne i hazardowe okradały Polaków na setki miliardów złotych ? Dlaczego wtedy siedziałeś cicho.
  A dzis to kandydat kondonpederastii i PSL na RPO!!!

  1. AntyPO✡PiS mówi

   A czy PiS doprowadził do skazania chociaż jednego złodzieja z sowieckiej PZPR, SB i WSI oraz PO-PSL?

   W lewicowym PiS jest wielu postkomunistów z PZPR, podobnie jak w siostrzanej PO i SLD, np. tow.S.Piotrowicz, tow.R.Czarnecki, tow.Jasiński, tow.Czabański czy tow. Saryusz-Wolski (ex-PO)

   Kruk krukowi oka nie wykole, bo POPiS=PZPR+SB+WSI

  2. hi-fi mówi

   tluku,ryj w korycie ponad zycie!!!
   a UBek herer w solidarnosci parszywcu ci nie przeszkadza? a kuron,2 krotnie przyjmowany w szeregi pzpr,a towarzysz geremek? nie osmieszaj sie tym samym belkotem na forum,idioto.
   smieci z kondonpererastii ramie w ramie z obrotowym zslem,tfuuuuuuuuuu

  3. AntyPO✡PiS mówi

   bo smieciu Geremek i Kuron nie żyją. A w PiSraelu wciąż mamy kolegów tow.Geremka i tow.Kuronia, czyli postkomuchów z sowieckiej, zbrodniczej PZPR

 5. hi-fi mówi

  ideowa prawica,ha ha ha ha z postkomunistami i zlodziejami z PSLU. Bury w skowronkach,szmaciarze z kondonpederastii,tfuuuuuuuuuuu

 6. Flex mówi

  OZUSowanie to małe piwo. Komornicze ścierwojady już zacierają łapska do zajmowania, do tej pory nieuchwytnych dochodów z UoDz. Zadłużeni będą zmuszeni wstawiać do umów małżonków lub członków rodziny by uniknąć zajęcia 100% honorarium.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.