„Ocaleni! Wołanie o pamięć!” Obchody Krwawej Niedzieli w Jelczu-Laskowice

1

Przed nami 81-sza rocznica ukraińskiego ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców, m.in. z OUN i UPA, na Polakach z terenów Wołynia i Małopolski Wschodniej. W całej Polsce odbywać się będą różnego rodzaju uroczystości i upamiętnienia polskich ofiar.

Tak też będzie w Jelczu-Laskowicach w woj. dolnośląskiem. Gdzie działa lokalne Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów upamiętniające Konspiracyjną Harcerską Jednostkę Sokołów, która działała na terenie powiatu oławskiego w latach 1950-1952.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stowarzyszenie zajmuje się wolontariatem, pielęgnowaniem polskości oraz rozwojem wiadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Ochrona materialnych i niematerialnych dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, działalnością na rzecz kombatantów oraz osób represjonowanych. Upamiętnia ważne wydarzenia i osoby w historii narodu Polskiego.

10 lipca w sali kameralnej Miejsko Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach o godzinie 18:00 nastąpi odsłonięcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu pt. „Ocaleni-wołają o pamięć” autorstwa dr Michała Siekierki oraz Jerzego Rudnickiego. Wystawa poświęcona polskim działaczom kresowym , którzy upominali się o pamięć i prawdę po zamordowanych Polakach na Kresach. Następnie odbędą się dwa sympozja, które wygłosi dr Michał Siekierka „ Ludobójstwo w Małopolsce Wschodniej na przykładzie miejscowości Huta Pieniacka”. Drugim z prelegentów będzie kapelan środowisk kresowych wikariusz ks. Grzegorz Kopij. Wygłosi wykład pod tytułem „Sanktuaria Maryjne powiatu Czortków”.

W trakcie całego wydarzenia zobaczyć można będzie dokumenty rodzin z miejscowości, którzy mieszkali na Kresach, dostępne będzie czasopismo na Rubieży. Zebrani będą mogli nabyć publikacje książkowe dotyczące tematyki ludobójstwa i kresów z wydawnictw wPrawo.pl oraz Nortom.

Całość wydarzenia objęta została patronatem honorowym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Wrocławia.

Przeczytaj także:

Warszawa i Rzeszów: Marsze pamięci upamiętniające polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa i premiera filmu Jacka Międlara pt. „Sąsiedzi” [PLAKATY]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Ireneusz mówi

    W artykule nie ma wzmianki o 1-szej części filmu „Sąsiedzi „. Czy będzie wyświetlany?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.