Nowy rząd we Włoszech. Partia Matteo Salviniego przechodzi do opozycji

Matteo Salvini/ fot. screen
1

Prezydent Włoch Sergio Mattarella powierzył misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Giuseppe Conte. Ma to być rząd koalicyjny Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicowej Partii Demokratycznej. Prawicowa Liga Północna Matteo Salviniego przechodzi do opozycji.

Do rozłamu dotychczasowej koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi, które utworzyły rząd w czerwcu 2018 roku, doszło na początku sierpnia 2019. Kryzys tlił się kilka miesięcy, a ostateczny rozbrat nastąpił po głosowaniu w Senacie nad przyszłością linii kolei dużych prędkości Turyn-Lyon (TAV). Ruch Pięciu Gwiazd opowiedział się za przerwaniem budowy. Liga była za jej kontynuacją i wygrała głosowanie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po głosowaniu Matteo Salvini wezwał do przyspieszonych wyborów argumentując, że rząd nie ma już większości. Media spekulowały, że Salvini dąży do powołania rząd bez Ruchu Pięciu Gwiazd. Według sondażu z końca lipca Ligę popiera 38% wyborców, co oznacza ponad dwukrotny wzrost poparcia od wyborów parlamentarnych w marcu 2018 roku.

Trzy tygodnie po wybuchu kryzysu rządowego zostało zawarte porozumienie między Ruchem Pięciu Gwiazd i Partią Demokratyczną. Salvini oświadczył, że o ponownym wyznaczeniu Conte na premiera „zadecydowały w Biarritz [na szczycie G7] Bruksela, Berlin i Paryż”. Dodał, że jego zdaniem można się spodziewać, iż nowy rząd będzie „zdalnie sterowany przez Merkel i Macrona”.

Jako wicepremier i szef MSW Matteo Salvini stanowczo przeciwstawiał się przyjmowaniu przez Włochy tzw. uchodźców przywożonych z Libii przez statki organizacji pozarządowych. Jakie będzie w tej sprawie stanowisko nowego rządu? Czy włoskie porty zostaną otwarte dla fali migracyjnej z Afryki?

Źródło informacji: dziennik.pl, kresy.pl

Zobacz też:

Brawo! Kapitan niemieckiego statku z „uchodźcami” aresztowana we włoskim porcie

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. marju73 mówi

    Przecież wiadomo że nie chodzi o żaden pociąg tylko o to czy będą państwa narodowe zdolne przeciwstawić się NWO czy tylko zmiksowane masy ludzkie pod kontrolą korporacji banksterskich z ich tajnym rządem światowym.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.