Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej: „Operacja polska” NKWD 1937-1938

fot. operacja-polska.pl
0

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nowy portal internetowy dotyczący „Operacji polskiej” przeprowadzonej w ZSRR w latach 1937-1938.  O tej potwornej zbrodni mającej znamiona ludobójstwa jeszcze niedawno mało kto wiedział. Wątek nie był podejmowany w literaturze, filmie, teatrze, muzyce itd. Informacja o zbrodni nie znalazła się też w programach szkolnych, a literatura naukowa przedmiotu jest, jak na rozmiar zjawiska, znikoma. Zadaniem nowego portalu IPN jest upowszechnianie wiedzy na temat tej zbrodni.

Na mocy rozkazu nr 00485 z 11 sierpnia 1937 r., wydanego przez ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaja Jeżowa, pod rzekomym zarzutem przynależności do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) prowadzącej rzekomo działalność szpiegowsko-wywrotową na rzecz Polski, represjonowano nie mniej niż 139 835 osób, z czego zamordowano – najczęściej strzałem w tył głowy – nie mniej niż 111 091.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

25 stycznia 2017 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie wszczęła śledztwo w tej sprawie. Komisja prosi o kontakt osoby, a szczególnie krewnych pokrzywdzonych, które mają wiedzę lub dokumenty dotyczące tej sprawy.

LINK DO PORTALU

Źródło: operacja-polska.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.