Nowy Jedwabny Szlak niesamowitych możliwości: Polska może zyskać 48 mld dolarów!

Fot. Straits Times Graphics
2

W raporcie brytyjskich ekspertów pojawiły się szacunki, iż dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi do 20140 roku światowe PKB wzrośnie o 7,1 bln dolarów rocznie. Projekt rozwoju handlu pomiędzy daleką Azją a Europą jest korzystny także dla USA i Rosji. Co ważniejsze, sama Polska może zyskać dzięki niemu 48 miliardów dolarów.

Centre for Economics and Business Research (CEBR) opublikował raport, badający wpływ chińskiego projektu na gospodarkę. Chiny mają bowiem zamysł stworzenia Pasa i Drogi, czyli Nowego Jedwabnego Szlaku. Zbadano potencjalny wpływ przedsięwzięcia na gospodarkę w 10 regionach świata. Przeanalizowano również zyski w 20 wiodących gospodarkach. W pierwszej dziesiątce czołowych beneficjentów znajdzie się Wielka Brytania. Najlepiej, co ciekawe, wyjdą na tym Stany Zjednoczone. Jest to kwestia potęgi ich gospodarki, która tak czy inaczej zawsze odczuje wzrost gospodarczy.  Świetnie na projekcie wyjdzie także Rosja, Japonia, Indonezja oraz Korea Południowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tym razem jednak, jak w wielu inicjatywach geopolitycznych, Polska nie zostanie pokrzywdzona. Przez nasz kraj przebiegać mają dwie z trzech głównych nitek transportowych Szlaku. Zyski dla Rzeczpospolitej sięgnęłyby niemal 50 mld dolarów. Chiński projekt wywarłby wpływ na cały świat. Brytyjczycy szacują, iż do 2040 roku światowe PKB wzrośnie dzięki niemu o 4,2%. Zyski odczuć mają wszystkie kraje, z kolei aż 56 będzie mogło zwiększyć swoje PKB o 10 mld USD. Zgodnie z planami, Nowy Jedwabny Szlak ma dotrzeć do największego europejskiego portu w Rotterdamie. Wzmocni to połączenia między północno-zachodnią częścią kontynentu, WB oraz Skandynawią.

Jak twierdzą specjaliści z CEBR, „Inicjatywa Pasa i Szlaku to najbardziej znacząca globalna inicjatywa infrastrukturalna, jaką kiedykolwiek widziano”. Pozostaje mieć nadzieję, iż polski rząd skorzysta z okazji i Polska nie obejdzie się smakiem.

Źródło: ciob.org

Przeczytaj również:

Koncert chanukowy w Filharmonii Narodowej! Wśród sponsorów Narodowe Centrum Kultury i samorząd województwa mazowieckiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Sybilla mówi

    tym pasem i szlakiem razem z juanami zap… komunizm chiński z instytutami konfucjusza, inwigilacja 5g, agenci wywiadu z hujweja, badziewie chińskie – jednym słowem komunizm

  2. Asd mówi

    Nie mogę się doczekać, jak w Polsce podłączą chińskie komputerki, które rozpoznają ludzkie twarze do tych kamer, które są rozwieszone na ulicach polskich miast.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.