Nowoczesna przeciw ustawie honorującej polskich Sprawiedliwych. Zobaczcie, w jakim miejscu robią awanturę

Nowoczesna/fot. twitter
9

„Na konferencji prasowej pod tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową Przewodnicząca Klubu @Gasiuk_Pihowicz jasno wyraziła się o ustawie @AndrzejDuda o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów – Zwróciliśmy się z apelem do PAD o wycofanie tego projektu ustawy Sejmu.” – informuje Nowoczesna na twitterze.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jakie są oficjalne powody apelu o wycofanie ustawy spod obrad? Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że w obliczu obecnych relacji polsko-izraelskich nie jest to dobry moment na przyjmowanie tej ustawy. „Nie można tej sprawy w żaden sposób upolityczniać, nie można mieszać pamięci z polityką” – oceniła liderka Nowoczesnej.

Szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wskazała, że w ostatnich tygodniach politycy ugrupowania rozmawiali ze Sprawiedliwymi i z ocalonymi o inicjatywie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Nowoczesna o opinię o tym projekcie pytała też organizacje i instytucje zajmujące się historią oraz relacjami polsko-żydowskimi. „Wszyscy podkreślali rzecz oczywistą: że oddania hołdu Sprawiedliwym nie można wykorzystać politycznie. Szacunek dla bohaterstwa i zwykła ludzka przyzwoitość nie pozwalają mieszać odwagi w nieludzkich czasach z bieżącą grą polityczną” – zaznaczyła.

Mój komentarz: Rzeczywiste powody awantury, która Nowoczesna rozpętuje w związku z ustawą o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej są – moim zdaniem – zupełnie inne. Opowieści o „politycznym wykorzystywaniu” polskich Sprawiedliwych poprzez ich uhonorowanie to absurd. Na tej zasadzie nie będzie można uhonorować nikogo, bo przecież zawsze będzie to działanie polityczne. Nad ustawami głosują politycy, a nie apolityczne koło gospodyń wiejskich.

O co więc chodzi Nowoczesnym awanturnicom, które domagają się wycofania ustawy lansując się na tle tablicy upamiętniającej polską Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata? Jak zawsze chodzi o to samo, czyli o budowanie negatywnego wizerunku Polski na świecie. W narracji Nowoczesnej Polska to kraj antysemitów, faszystów, ksenofobów i rasistów. Jest nie do pomyślenia, żeby Sejm, w którym większość ma „faszystowskie” Prawo i Sprawiedliwość przyjął ustawę honorująca Polaków ratujących Żydów.

Drugi cel tej awantury, z którego Nowoczesne posłanki być może nawet nie zdają sobie sprawy, jest taki: podmienić polskich Sprawiedliwych na Sprawiedliwych pochodzenia żydowskiego. Polscy Sprawiedliwi (a jest ich o wiele więcej niż oficjalnie uznaje to Yad Vashem) przeszkadzają w narracji o zezwierzęconych Polakach-katolikach zajmujących się masowym mordowaniem Żydów. Medali zabrać się nie da. Ale można zabrać tożsamość nagrodzonym. I takie próby już trwają.

W 2013 roku podczas spotkania z Janem T. Grossem w Żydowskim Instytucie Historycznym prof. Żbikowski (ten od „najlepszej strategii uratowania się” dzięki trafieniu do obozu koncentracyjnego) oświadczył: „Okazuje się, że bardzo zawęża nam się grono Sprawiedliwych, tych instytucjonalnych. Bardzo często to są ludzie, oczywiście godni uznania, ale którzy są personalnie, rodzinnie związani z mordowanymi ludźmi. To nie są ci tzw. czyści aryjscy Polacy, to są ludzie w drugim, trzecim pokoleniu wywodzący się ze wspólnoty żydowskiej. Ci Sprawiedliwi nasi. (…) Może się okazać, że tych tzw. polskich Sprawiedliwych, współczujących, będzie niedługo garsteczka zupełna”. (wypowiedź od 13 min. nagrania zamieszczonego poniżej)

I o to chodzi w całej tej zabawie. Trzeba Polakom odebrać Sprawiedliwych i holokaustowa hagada nie będzie już musiała się o nich potykać.

Źródło: twitter, youtube

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ania mówi

  Oni za grosz wstydu nie mają !

 2. GaceK mówi

  Nowoczesna spadła poniżej progu i teraz będzie robić wszystko żeby się w mediach wybić i było o nich głośno – szkoda że nie mają zadnych zasad i nawet tu będą szum w okół siebie robić.

 3. Andrzej mówi

  ” gdzie diabeł nie może tam babę poślę ! „

 4. Aldona mówi

  Dlaczego nie ma jeszcze prawa aby surowo karac za takie sprawowania imunitetu zdrajcow itd.Jak mozna tak oczerniac,klamac i nie POnosic odpowiedzialnosci.PiS na co czekacie?na przedawnienie.Co za cymbal wymyslil IMUNITETY?Prawo ma byc prawem………..

  1. Hammurabi mówi

   Konstytucja…
   Art. 104: Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców.

   Inaczej mówiąc poseł może mieś gdzieś zdanie tych, którzy go wybrali omamieni obietnicami wyborczymi.

   Art. 105: Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.

   Czyli posłowie mogą jawnie kpić sobie uczuć wyborców, w ramach „mandatu poselskiego” mogą kupczyć Polską i pozostać bezkarni.

   Od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej.

   Znaczy to, że poseł zostaje postawiony ponad prawem, które obowiązuje zwykły „plebs”.

   Postępowanie karne wszczęte wobec osoby przed dniem wyboru jej na posła ulega na żądanie Sejmu zawieszeniu do czasu wygaśnięcia mandatu.

   W takim przypadku ulega również zawieszeniu na ten czas bieg przedawnienia w postępowaniu karnym.

   Czyli posłem może zostać nawet potencjalny kryminalista, który może dzięki sprawowanemu mandatowi poczynić starania w kierunku utrudnienia, lub uniemożliwienia postępowania.

   Poseł może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. W takim przypadku nie stosuje się przepisów ust. 2 i 3.

   Może ale nie musi.

   Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.

   Poseł przyłapany na każdej podłości, nie może być zatrzymany bez zgody Marszałka Sejmu… A jeśli rozjedzie kogoś autem i odjedzie z miejsca zdarzenia – czyli nie będzie ujęty „na gorącym uczynku” aresztowany nie będzie wcale…

   Cóż więc znaczy ów sabat czarownic?
   One i tak „wykonują mandat” – ergo: wszyscy mogą im nagwizdać.

 5. Janusz I mówi

  Słyszał ktoś o Sprawiedliwym Żydzie, który uratował Polaka?

  1. Łabędź mówi

   Słyszałem.

  2. Andrzej, zwykły mieszkaniec tego kraju mówi

   To opowiedz o nim. opisz jego bohaterstwo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.