Niemiecka prasa o Marszu Niepodległości: „Pokaz antydemokratycznego i odwetowego nacjonalizmu”

Marsz Niepodległości 2018/ fot. twitter
14

„Pokaz antydemokratycznego i odwetowego nacjonalizmu, który w tym roku miał jeszcze większe rozmiary niż przed rokiem, odbył się tak jakby pod patronatem rządu” – pisze o Marszu Niepodległości korespondent „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel.

Według Hassela podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, przez Warszawę „maszerowały tysiące prawicowych radykałów, a rząd bagatelizuje incydenty, do jakich doszło w czasie marszu”. Jednocześnie Hassel wskazuje, że de facto odbyły się dwa marsze: państwowy, który nazywa „godną uroczystością pod biało-czerwonymi flagami” i drugi, który miał „inny charakter”. „Obok haseł „Bóg, Honor, Ojczyzna”, tysiące uczestników drugiego marszu skandowały hasła w rodzaju „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” czy „Naszą drogą nacjonalizm” – pisze Hassel i dodaje, że zwolennicy Obozu Narodowo-Radykalnego nieśli „zielone, przypominające swastyki flagi Falangi”. Podkreśla też, ani policja, ani rząd nie odpowiedziały na pytanie, dlaczego funkcjonariusze nie konfiskowali podczas marszu transparentów z „radykalnymi treściami”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Rząd i prawicowi radykałowie wspólnie świętowali 100-lecie niepodległości Polski. To katastrofa dla polskiej demokracji” – pisze warszawska korespondentka „Tageszeitung” Gabriele Lesser. „Wszyscy przyzwyczaili się już do tego, że prawicowi ekstremiści maszerują przez polskie miasta, ryczą antysemickie i rasistowskie hasła i palą europejskie flagi lub atrapy Żydów. Jednak to, że polski rząd maszeruje ramię w ramię ze skrajną prawicą przez Warszawę i w dodatku wzywa wszystkich Polaków, by się do tej demonstracji przyłączyli, jest katastrofą dla polskiej demokracji” – czytamy w „Tageszeitung”.

Jan Puhl w internetowym wydaniu tygodnika „Der Spiegel” pisze, że narodowo-konserwatywny rząd w Warszawie „co prawda nie dopuścił do tego, by skrajna prawica zdominowała święto w niedzielę, będzie jednak musiała zapłacić za to wysoką polityczną cenę”. Odnosząc się do negocjacji rządu z organizatorami Marszu Niepodległości Puhl wskazuje, że Młodzieżą Wszechpolską i ONR to „ugrupowania hołdujące tryumfalnemu nacjonalizmowi, które demonstrują nienawiść do cudzoziemców i palą flagi UE. Postaci, którymi w Niemczech zainteresowałaby się służba ochrony konstytucji” – czytamy w „Spieglu”. „Z tymi ludźmi przedstawiciele rządu usiedli przy jednym stole, zamiast ich izolować i napiętnować” – pisze Puhl.

Źródło informacji i cytatów: dw.com

Przeczytaj też;

PiS chce upaństwowić Marsz Niepodległości. Deklaracje ministrów Glińskiego i Dery

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Adam mówi

  nie do wiary. nóż się w kieszeni otwiera.

 2. MSW mówi

  Z tego komentarza jasno wynika kto stoi za faszystowskimi hasłami i prowokacyjnymi banerami. W tym roku naprawdę były to nieliczne przypadki i wszyscy byli bezpieczni, a to naszym zachodnim sąsiadom nie na rękę. Im jest na rękę marginalizowanie i izolowanie Polski.

 3. Bury Il mówi

  Her Jan Puhl,nie po to spotykamy się na Marszu Niepodległości aby hołdować Landom i waszej”złotej mater”
  Jesteśmy nacjonalistami i z roku na rok jest nas coraz więcej a hołdujemy tylko i wyłącznie naszej Ojczyźnie-Polsce.

 4. Natan mówi

  każdy powinien o tym już wiedzieć – szczególnie na takim portalu, który powinien przekazywać jak najbliższe prawdzie informacje – że nie ma czegoś takiego jak ,,niemiecka prasa” czy ogólnie ,,niemieckich mediów”.

 5. Jarek mówi

  Mieszkam w tzw Worku turoszowskim na Dolnym Śląsku wciśniętym między Niemcy i Czechy. W tym roku już 2-krotnie w sąsiedniej niemieckiej miejscowości Ostritz odbył się zjazd nazistów. Raz gdy w mediach było głośno na urodziny malarza pokojowego w ząbek czesanego i drugi teraz w pierwszy listopadowy weekend gdzie cicho sza w mediach. Oni będą mówić że Polak miłujący swój kraj to zło a sami diabli wiedzą jakie stada nazioli u siebie wyhodowali – żenada

 6. jacek mówi

  pani Lesser to w każdym artykule pluje na Polskę, nic nowego…

 7. Ada mówi

  I kto to tak pisze? Niemcy? Niech lepiej zamilkną!
  Te niezliczone ilości matek z kilkorgiem dzieci, rodzin całych, inwalidów na wózkach, starszych ludzi, studentów, czy młodzieży szkolnej, zjeżdżający się z całej Polski na to ŚWIĘTO to nacjonaliści??? A ci Polacy przemierzający tysiące kilometrów z robót zagranicznych, to też zmówieni nacjonaliści???
  NIE, TO SĄ POLACY KOCHAJĄCY SWOJĄ MATKĘ OJCZYZNĘ!
  Niedobrze, że was to boli!

 8. D. mówi

  niemiaszki, wy jesteście bezpośredni i pierwsi pokoleniowo spadkobiercy nazistów!!! odpier….cie się od Polski i Polaków! NIE WYCIERAJCIE SOBIE MORD SWOICH PARSZYWYCH POLSKIM NACJONALIZMEM CZYLI PATRIOTYZMEM CZYLI NARODOWĄ MIŁOŚCIĄ I PRZYWIĄZANIEM POLAKÓW DO WŁASNEJ OJCZYZNY I WOLNOŚCI OJCZYZNY!!!! TO, ŻE U WAS NACJONALIZM = BANDYTYZM, ZŁODZIEJSTWO, MORDOWANIE NARODU POLSKIEGO, OKRADANIE ORAZ RÓWNANIE Z ZIEMIĄ POLSKI TO NIE ZNACZY SZUBRAWCY, ZE NASZ NACJONALIZM JEST TAK JAK U WAS NAZIZMEM!! WY POLAKÓW DO SIEBIE NIE RÓWNAJCIE BO WY JESTESCIE MORDERCY, ZŁODZIEJE I BANDYCI ŚWIATOWI. A POLACY NIGDY NIE WYWOŁALI ZADNEJ WOJNY I NIE WYWOŁAJĄ!! WY NAM POLAKOM TO Z WASZYM MNIEJ NIZ ZEROWYM MORALE I ETYKĄ NIE DORASTACIE NAWET DO PIĘT! PILNUJCIE SOBIE SWOJEGO BURDELU BO GO MACIE W CAŁYM KRAJU A NAM NATYCHMIAST WYPŁACAĆCIE REPARACJE BO JUZ JEST PONAD 70 LAT PO WOJNIE, KTORĄ WYWOLALISCIE, NAPADLISCIE NA POLSKĘ I NAS PRZEZ SZESC LAT MORDOWALISCIE W WOJNIE TOTALNEJ I OKRADALIŚCIE!!! WY JESTESCIE ZAKAŁĄ CAŁEJ EUROPY DO SPÓŁKI Z JESZCZE JEDNYM,I LEPSZYMI OD WAS ZŁODZIEJAMI, OSZUSTAMI, MANIPULANTAMI…..! GDYBY NIE WY I CI DRUDZY TO NA SWIECIE BYŁBY POKÓJ! WARA OD POLSKI! ZRÓBCIE SOBIE PORZĄDEM W WASZYCH DOMACH I KRAJU BO WY NA POKAZ TO MACIE WYCZYSZCZONE ULICE, POZAMIATANE, ELEWACJE ODNOWIONE, KWIATKÓW NASADZICIE A WEWNĄTRZ SWOICH DOMÓW I W WASZYCH ŁBACH MACIE BRUD, SMRÓD I BAŁAGAN! TO SAMO MACIE W SWOICH PUSTYCH ŁBACH, NAZISCI W PIERWSZYM, DRUGIM I TRZECIM POKOLENIU!

  1. Miki mówi

   NIEMIECKIE MIASTA NIE SĄ JUŻ PRZYKŁADEM CZYSTOŚCI I PORZĄDKU, NP. HAMBURG LUB BERLIN, GDZIE JEST, DELIKATNIE MÓWIĄC, NIEZBYT CZYSTO.

 9. Gosc mówi

  Niemcami rzadza te same Sily, ktore rzadza nami i generalnie swiatem. Gdyby Niemcy rzadzili panstwem niemieckim, nie pojawilby sie na ich terytorium ani jeden opalony nachodzca. Oni wyjatkowo nie kochaja takich gosci. Lubia lad i porzadek, perfekcyjnosc w kazdym dzialaniu, rowniez w destrukcyjnym. A tu prosze, masowy naplyw afroniemcow i tym podobnych lekarzy i inzynierow, wyspecjalizowanych w masowych gwaltach, miedzy innymi.

 10. Kamil mówi

  Niemcy niech lepiej zajmą się swoimi „incydentami” bo Polska na tle innych państw europy wygląda dumnie i pięknie i mamy do tego pełne prawo i powody by się cieszyć

 11. Andrzej Falicz mówi

  I to mowia..Niemcy, gdzie odbywaja sie uliczne obchody urodzin Hessa i gdzie trzecia sila polityczna w Budenstagu sa neofaszysci z AfD

 12. robert mówi

  Ale niemiaszki od lat zmieniaja historie.

 13. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Niemcy we wrześniu 1939 wkroczyły do Polski,aby bronić Żydów przed polskimi faszystami.Jeśli zdecydowanie nie będziemy bronić prawdy,to niedługo będą się dzieci uczyć tego w szkole.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.