Niemieccy sędziowie o zmianie ustawy o SN: „Pierwszy krok we właściwym kierunku”

Małgorzata Gersdorf/ fot. twitter
6

W środę (21.11.2018) Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym złożoną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany zostały wprowadzone pod dyktando Trybunału Sprawiedliwości UE i Komisji Europejskiej. Nowelizacja umożliwia powrót do SN tym sędziom, którzy przeszli w stan spoczynku ze względu na przepisy dotyczące wieku emerytalnego. Ustawa uchyla też procedurę ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65. roku życia.

Co na to niemiecka prasa? Większość redakcji ograniczyła się do opublikowania depeszy agencji DPA, która poinformowała, że Niemiecki Związek Sędziów (DRB) przyjął z zadowoleniem nowelizację określając ją jako „pierwszy krok we właściwym kierunku”. „Polska musi jednak dalej pracować nad dostosowaniem swojego systemu sądowniczego do standardów UE” – powiedział prezes DRB Jens Gnisa.  

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Obszerniejszy komentarz zamieścił dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). „Polska unieważniła część reformy wymiaru sprawiedliwości” – czytamy w artykule warszawskiego korespondenta FAZ Gerharda Gnaucka. Zdaniem Gnaucka Polska uczyniła „duży krok” i wyszła naprzeciw krytykom reformy.

„FAZ” zwraca uwagę na przyjęte przez klub parlamentarny PiS szybkie tempo prac nad ustawą, co było wynikiem nacisku ze strony TSUE. Tekst projektu nowelizacji pojawił się na stronie internetowej Sejmu o godz. 10, a o godz. 16 zakończyło się trzecie czytanie wraz z głosowaniami nad poprawkami. „FAZ” cytuje posłankę opozycji Kamilę Gasiuk-Pihowicz, która stwierdziła, że sędziowie wracają na swoje miejsca nie „z łaski PiS”, lecz dzięki zarządzeniu TSUE. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wyraziła zadowolenie z przywrócenia poprzedniego stanu, zastrzegła jednak, że musi poczekać na ostateczny tekst przyjętej w takim pośpiechu ustawy. Gnauck przytacza też słowa przedstawiciela polskiego rządu, że nowelizacja nie oznacza kroku w tył, lecz jedynie krok w bok.

Nasz komentarz: A więc SUKCES! Niemcy chwalą! Sędzia Gersdorf „wyraziła zadowolenie”. Brawo! Teraz trzeba „dalej pracować nad dostosowaniem swojego systemu sądowniczego do standardów UE”, żeby zasłużyć na kolejną niemiecką laurkę. „Ciemny lud” już dostaje przekaz, że wszystko gra i wycofanie się z ustawy o SN to genialny plan, który pozwoli na dalsze reformowanie Polski. Co prawda jeszcze niedawno „ciemny lud” słyszał, że bez reformy SN nic nie da się zrobić, a wyrzucenie sędzi Gersdorf jest absolutnym priorytetem i warunkiem dalszego reformowania Polski. Ale teraz jest już insza inszość. Teraz ci, którzy ośmielają się krytykować ustępstwo w sprawie ustawy o SN to zapewne „ruskie trolle”. I szafa gra. Sukces!

Źródło informacji i cytatów: dw.com

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Arek mówi

  CZYLI KOMUCHY ZOSTAJA NA SWOICH STANOWISKACH.. KOMUCHY W BRUKSELI SIE CIESZA

  1. Ada mówi

   Ooo! Jakże ciekawe jest owo novum w nieskazitelnej unijnej budowie czystego jak łza porządku prawnego – …”krok w bok”! To podrzucona, a raczej narzucona gotowa zwięzła regułka na niezwykły sukces, choć jednostronny!
   Przecież najbardziej ten „skok w bok” kojarzy się z odskocznią męża od żony lub odwrotnie – i to jest w zasadzie wzorcowy ” pozytywny sukces”’ jednostronny, gdzie nie jak rak, ale boczkiem, boczkiem, byle na swoje wyszło!

  2. Dan mówi

   No i widać jak na dłoni, że Brevik miał rację. Nap@# w komuchów ile się da. Potrzebujemy więcej Brevików.

 2. Robert mówi

  No to Johann Sebastian… Bach!Krok w bok,krok w bok,krok w bok,allemande ,krok do przodu dwa do tyłu,krok do przodu dwa do tyłu,ukłon…allemande krok w bok,krok w bok,ukłon

 3. julie mówi

  I co dalej ? ! Mamy czekac az nam muslamow na leb posadza ? ! Myslac , ze zastraszyli Polakow ? Przeciez on I to wszystko robia na wyrwe , kasy dziady az tak duzo nie maja , chyba , ze w dalszym ciagu beda nas okradac na zasadzie jechowcow ! Na sole chca uszczesliwic armia unijna ! Ha , dobre sobie ! Na biezaco zaczynaja sie szykany Naszych Ukochanych Polakow . Niech rzadzacy odwala sie od unii . A prezydencik niech jedzie z jarkiem , im osobiscie kible szorowac . Tylko od Nas zalezne sa kroki rzadzacej zarazy a nie odwrotnie ! Tak Nam Dopomoz Bog i Wszyscy Swieci !

 4. klamcy ! hipokryci !! mówi

  PAD ma 21 dni na podpis w tej sprawie
  Jesli podpisze wbrew jak pisowcy powołuja sie na suwerena ( 80 % Polaków za zmianami w systemie sprawiedliwosci ) to możemy jasno powiedziec , ze wyborców ., Polaków ta ekipa ma gdzieś !
  Nie ma tłumaczenia , ze ustepuja leakom z ue bo tam jakieś maja ustalone rozmowy …
  Będzie to zdrada , podeptanie wiary Polaków o konieczne zmiany w Polsce !
  Niemcy maja wyjatkowy powód by tą volksdeutschke promować wbrew ustawie Sejmu i Senatu .
  Ona stanie przeciwko Polsce w sprawie odszkodowań , reparacji wojennych ! i o to chodzi !!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.