Niemieccy rolnicy zablokowali drogi. Protestują przeciw zaostrzeniu przepisów środowiskowych

protest rolniczy w Bonn/ fot. Twitter
0

We wtorek (22.10.2019) niemieccy rolnicy zablokowali ciągnikami ulice Bonn, Berlina, Hanoweru, Monachium, Stuttgartu i wielu innych miast. Do Berlina wjechało ok. 200 traktorów, a do Bonn, gdzie mieści się siedziba Ministerstwa Rolnictwa, ponad tysiąc. To protest przeciw nowym przepisom środowiskowym uderzającym w gospodarstwa rolne. Od 2023 roku w Niemczech ma zostać wprowadzony zakaz stosowania środków ochrony roślin opartych na glifosacie oraz limity na stosowanie nawozów. Przełoży się to na niższe plony, czyli obniży dochody rolników.

„Wy stoicie w dyskontach, my stoimy pod pręgieżem”, „Kto Was właściwie wyżywi?”, „Nie zapominajcie, że rolnictwo produkuje żywność” – napisali protestujący na transparentach. Rolnicy podkreślali, że mają już dość ciągłego atakowania ich przez ekofundamentalistów i wskazywali, że coraz bardziej wyśrubowane wymogi środowiskowe utrudniają konkurencję rynkową głównie małym przedsiębiorstwom, a promują wielkie koncerny rolnicze, którym łatwiej jest sprostać zaostrzonym przepisom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Julia Kloeckner, niemiecka minister rolnictwa zapewniła, że rząd będzie wspierać rolników w dostosowaniu się do nowych wymogów, ale w jej opinii powiązanie ochrony środowiska z rolnictwem jest konieczne.

Ponad 80 organizacji rolniczych z różnych krajów UE, w tym z Polski, zorganizowało też protest w Strasburgu, gdzie obraduje Parlament Europejski. „Samo rolnictwo nie powstrzyma zmian klimatycznych. Nie można kosztów ochrony klimatu zrzucać jedynie na drobnych rolników” – mówił dziennikarzom jeden z uczestników protestu.

Źródło informacji: euroactiv.pl, tygodnik-rolniczy.pl, Twitter

Zobacz też:

Kolejne protesty holenderskich rolników przeciw klimatycznej polityce rządu. Starcia z policją, wojsko ochrania parlament

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.