Niemcy nie dostarczą Ukrainie żadnej broni: „Teraz to już niemożliwe, bo mamy do czynienia z toczącą się wojną”

Brama Brandenburska podświetlona w kolorach flagi Ukrainy/ fot. Twitter
8

W czwartek (24.02.2022) wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck oświadczył, że Niemcy nie będą dostarczać żadnej broni Ukrainie zaatakowanej przez Rosję. Jednocześnie przyznał, że sankcje nakładane na Rosję nie zrobią wrażenia na prezydencie Putinie i nie spowodują natychmiastowego przerwania działań wojennych.

– Ale być może w średnim i dłuższym okresie, miejmy nadzieję, doprowadzą do tego, że poparcie społeczeństwa nie będzie tak duże i wymuszone zostanie ustępstwo, powrót do stołu negocjacji – stwierdził Habeck.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wiceprzewodniczący klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu, Johann Wadephul, również wykluczył możliwość dostarczania broni Ukrainie. – Trzeba było to zrobić wcześniej. Teraz to już niemożliwe. Mamy do czynienia z toczącą się wojną – powiedział przypominając, że Niemcy przyjęły zasadę niedostarczania broni w regiony objęte wojną.

Niemcy nie dostarczyły Ukrainie żadnej broni również przed uderzeniem Rosjan. Zamiast tego zaproponowały szpital polowy i 5 tysięcy hełmów. Mer Kijowa Witalij Kliczko stwierdził, że „to absolutny żart” i zapytał czy w następnej kolejności Niemcy chcą wysłać Ukrainie poduszki. Dodał, że postępowanie rządu niemieckiego sprawia, że brak mu słów.

W ramach wspierania Ukrainy Niemcy podświetlili Bramę Brandenburską kolorami flagi ukraińskiej. Tyle musi wystarczyć.

Źródło informacji i cytatów: dw.com

Zobacz też:

Niemcy blokują odcięcie Rosji od bankowego systemu SWIFT. USA zamraża aktywa rosyjskich banków

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Jak wojna się skończy, wschodnia Ukraina wróci do Rosji, to nagle się okaże, że Niemcy to najlepsi przyjaciele Ukrainy, bo będą ich adwokatami w sprawie handlu z UE, że Polacy jak zwykle byli najgorsi, że zupki w obozach dla uchodźców były za słone itd itp. Kto ma media ten nadaje ton narracjom ;). Berlin będzie pokazywał całemu światu nieudolność narodów Międzymorza i jak Waszyngton pozwoli a Moskwa się zgodzi to jakoś to zagospodarują 😉

 2. verizanus mówi

  cd. verizanus. Znaczy Niemcy zagospodarują (Berlin). Oczywiście po zakończeniu sankcji związanych z 447. Jak IPN chciał przepchnąć ustawę broniącą Polaków przed zniesławieniem, to groźba PRAWDZIWYCH sankcji sprawiła, że trza było się wycofać ;). Nie wiadomo jakie sankcje mogą spaść na Polskę jak będzie chciała mieć swoje źródła energii, ale chyba trza będzie się podporządkować bo mogą być DOLEGLIWE 😉

 3. Rebih mówi

  Wojna Rosji z Ukrainą to autentyczny podarek od Putina dla Bidena, bo pozwoli Demokratom odwrócić uwagę od problemów gospodarczych, przymusu szczepionkowego, buntu amerykanów (Konwój Wolności już jedzie do Waszyngtonu). Usłużne amerykańskie media na rządowej smyczy będą miały o czym pisać, a każdego, kto krytykuje Bidena będzie można oskarżać o współpracę z Rosją. Można przypuszczać, że pomoc Putina dla Demokratów wynika stąd, że ci ostatni konsekwentnie i skutecznie niszczą Stany Zjednoczone, a w razie powrotu Trumpa do władzy amerykański parlament zdominowany przez Demokratów będzie mógł skutecznie zablokować działania prezydenta. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana, gdyż Ukraina stanowi swoisty protektorat służb amerykańskich, gdzie mogły prać pieniądze, prowadzić nielegalne finansowe i naukowe operacje. Archiwa w Kijowie mogą zawierać dużo ciekawych dokumentów dotyczących polityków Demokratów (i nie tylko), co mogłoby dać rosyjskim służbom pewne atuty. Ponadto inwazja stawia Bidena w trudnej sytuacji, bo nie za bardzo może na nią zdecydowanie odpowiedzieć, ale to media na pewno jakoś załatwią zdjęciami Bidena na czołgu, w mundurze, z lornetką w ręku itd.
  Oczywiście, możliwe jest również i to, że cały pomysł z wciągnięciem Rosji do wojny został wymyślona nie tylko dla celów propagandy wyborczej Demokratów, ale również z powodu długofalowych i dużo bardziej śmiałych planów opanowania rosyjskich zasobów naturalnych, co oznaczałoby wojnę na wielka skalę. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo w takiej wojnie na pewno przewidziano by miejsce również dla polskiej armii.

 4. verizanus mówi

  @RebihOdnośnie ostatniego zdania – Polskiej jak polskiej ale niemieckiej. Polska armia będzie realizować zobowiązania sojusznicze gdzieś daleko a niemiecka swoje na Pomorzu i dolnym Śląsku np 😉

 5. Doda mówi

  Churchill miał rację ze Niemców powinno się bombardowania co 10 lat. Może się dogadali z Putinem i tez maja w tym interes jak za 2 wojny Światowej. Historia lubi się powtarzać. Teraz jest tak samo najpierw pandemia potem igrzyska i mamy wojnę czyli co następni my?

 6. Franek mówi

  Wczoraj Niemcy zmienili trochę kurs swojej polityki względem Ukrainy i postanowili podarować Ukrainie 1000 ręcznych wyrzutni przeciwpancernych typu pancerfaust i 500 rakiet typu Stinger. Lepiej poźno niż wcale. Ukraińcy już na początku lutego prosili Niemcy o broń defensywną: systemy przeciwlotnicze, przeciwdronowe, systemy radiolokacyjne, pojazdy medyczne, sprzęt noktowizyjny i amunicję. Niestety, Niemcy i nie tylko oni spóźnili się choć Putin dał wszystkim wystarczająco dużo czasu na przygotowanie. Polacy też zawalili bo nie dostarczyli Ukrainie przeciwlotniczych zestawów Grom. 3 pierwsze dni inwazji rosyjskiej były ważne, bo to głównie były ataki z powietrza.

 7. Wojciech mówi

  Dla Polski ta wojna to jak gwiazdka z nieba. Wykrwawiają się militarnie i ekonomicznie Rosja (wróg), Ukraina (przeciwnik, być może kiedyś wróg) i politycznie kompromitują Niemcy (wróg).
  Tylko Niemcy potrafią tak pięknie i szybko skompromitować swój kraj, jego politykę i polityków. BRAWO WY 🙂
  Teraz cała Europa już otworzyła oczy i wie, że za kilka srebrników Niemcy sprzedadzą KAŻDEGO. Nawet tak w nich zakochanych Ukraińców.

 8. WojciechB mówi

  DLACZEGO TEN ZIDIOCIAŁY PORTAL TWIERDZI ŻE WYKRYTO DUPLIKAT KOMENTARZA SKORO GO JESZCZE NIE ZAMIEŚCIŁEM?
  Dla Polski ta wojna to jak gwiazdka z nieba. Wykrwawiają się militarnie i ekonomicznie Rosja (wróg), Ukraina (przeciwnik, być może kiedyś wróg) i politycznie kompromitują Niemcy (wróg).
  Tylko Niemcy potrafią tak pięknie i szybko skompromitować swój kraj, jego politykę i polityków. BRAWO WY 🙂
  Teraz cała Europa już otworzyła oczy i wie, że za kilka srebrników Niemcy sprzedadzą KAŻDEGO. Nawet tak w nich zakochanych Ukraińców.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.