Niemcy blokują odcięcie Rosji od bankowego systemu SWIFT. USA zamraża aktywa rosyjskich banków

kanclerz Niemiec Olaf Scholz/ fot. screen
5

W czwartek (24.02.2022) Rada Europejska podjęła decyzję o rozszerzeniu pakietu sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. Sankcje obejmą sektory: finansowy, energetyczny i transportowy oraz „towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową, dodatkowe wykazy osób z Rosji i nowe kryteria umieszczania na liście”.

Ze względu na sprzeciw Niemiec Rosja nie zostanie odcięta od bankowego systemu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Jest to międzynarodowa organizacja zrzeszająca instytucje finansowe, która umożliwia realizację przelewów walutowych drogą elektroniczną. System SWIFT pozwala na dokonywanie płatności międzynarodowych z dowolnej instytucji objętej systemem i w dowolnej walucie. Gdyby Rosja została odcięta od tego systemu, rosyjscy klienci banków zostaliby odcięci od możliwości dokonywania płatności międzynarodowych. Uderzyłoby to też w firmy zagraniczne prowadzące swoje biznesy na terytorium Rosji lub dokonujące z nią jakichkolwiek transakcji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że odcięcie Rosji od systemu SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji. – Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane, i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to – powiedział Scholz.

W czwartek wieczorem prezydent USA Joe Biden potwierdził, że sankcje nie obejma odłączenia Rosji od SWIFT, ponieważ „nie zgadzają się na to inne państwa”. Jednocześnie Biden ogłosił, że USA zamrozi aktywa czterech rosyjskich banków (w tym Sbierbanku). Zostanie też powiększona lista osób objętych sankcjami personalnymi.

Źródło informacji: Twitter, wp.pl, spidersweb.pl

Zobacz też:

Stanowisko Konfederacji ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę: „Koniec iluzji pacyfizmu, koniec mrzonek” [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Sojusz niemiecko rosyjski jak zwykle trzyma się mocno. Jak na razie to chyba poważniejsze sankcje spotkają Polskę. Stoczni już nie ma kopalnie zamykane, kary za brak podporządkowania niezależnych sądów zagranicy w jeszcze większym stopniu, sankcje za „Turów” itd itp. 😉

 2. Zdrajcy mówi

  Jak zawsze – szkopy dbające wyłącznie o swoje interesy. Putin śmieje się do łez – ciekawe czy dostał do wypróbowania jeden z 5000 podarowanych kasków chroniących przed inwazją ?

 3. Mikołaj mówi

  Informacje z frontu ukażą się w poniedziałek. Dzisiaj szabas a jutro niedziela.

 4. Kali mówi

  Rosja wykorzystuje do propagandy komentarze zamieszczane pod artykułami na polskich portalach informacyjnych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.