Niekontrolowany import drobiu i jaj z Ukrainy. Drobiarze domagają się przywrócenia ceł i kontyngentów na te produkty

fot. pixabay
7

We wtorek (11.04.2023), z inicjatywy m.in. Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa spotkanie przedstawicieli tej branży z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim. Tematem spotkania była kwestia niekontrolowanego importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy.

– Od momentu zniesienia ceł i kontyngentów na mięso drobiowe i jaja z Ukrainy, do Unii Europejskiej wjeżdżają gigantyczne ilości tych towarów w cenach zdecydowanie niższych od kosztów produkcji w krajach członkowskich UE. Jest to efekt nie tylko niższych kosztów robocizny, ale przede wszystkim braku wymogów dotyczących dobrostanu zwierząt czy procedur sanitarnych, które obowiązują hodowców w krajach UE. Co gorsza, ze względów proceduralnych, klienci mogą być wprowadzani w błąd, jeżeli chodzi o kraj pochodzenia tej żywności – mówił Paweł Podstawka, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wiceminister Kowalski powiedział, że Ministerstwo Rolnictwa rekomenduje przywrócenie ceł i kontyngentów na mięso drobiowe i jaja z Ukrainy. To stanowisko ma być przekazane Komisji Europejskiej. Poinformował także o planach zorganizowania przez stronę polską spotkania ministrów rolnictwa państw UE w celu omówienia problemu niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy do państw unijnych.

Podczas spotkania reprezentant służb weterynaryjnych poinformował zebranych, że ze względów proceduralnych nie ma możliwości przebadania wszystkich partii wwożonego do UE partii mięsa drobiowego i jaj.

Ze swojej strony organizacje branży drobiarskiej zobowiązały się do przygotowania opracowania zawierającego dane świadczące o negatywnym wpływie importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy na podmioty tej branży działające na terenie UE oraz sam rynek mięsa drobiowego i jaj w UE.

Po aferze zbożowej mamy aferę drobiową. Po aferze drobiowej będą kolejne afery związane z zalewaniem Polski przez kolejne produkty rolne z Ukrainy. Nie ma szans na to, żeby polskie rolnictwo, spełniające wymogi unijne, mogło konkurować z produktami z Ukrainy, które tych wymogów spełniać nie muszą. To jest oczywiste dla każdego i było oczywiste od początku. Jeśli ktoś jeszcze marzy o unii polsko-ukraińskiej, to właśnie otrzymał lekcję poglądową, jak taka unia funkcjonowałaby w praktyce. Jednym z jej efektów byłby upadek polskiego rolnictwa.

Źródło informacji: drobiarze.pl, strefaagro.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Putin ma niezły ubaw

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Demokryta mówi

  Jeśli ktoś tego nie wie, to właśnie tak ma być. Mamy granice, mamy rząd, jeśli jest tego typu zjawisko, to znaczy, że jest zdrada, której celem jest zniszczenie naszego państwa! Do cholery, czy tego nie widać?!!!

 2. verizanus mówi

  @ Demokryta Może i widać no i co z tego? ;).

 3. Ewa-Maria mówi

  Afery będą na pewno przecież jasno niejaki Jasina powiedział że są sługami Ukrainy. Zróbmy wszystko aby zdrajców naszej Ojczyzny odsunąć od władzy.

 4. Ewa-Maria mówi

  @ Demokrato za ten stan rzeczy odpowiedzialni są ludzie związane z PiSem. To im należy ,, podziękować,, przy urnach wyborczych

 5. finka mówi

  A gdzie p.Spurek , nie walczy o dobrostan ukraińskich kur? Już pisałam, ze półtusze wieprzowe też jadą z banderlandu, nawet ogórki są z Ukrainy, trzeba czytać etykiety i nie kupować tej skażonej chemią żywności. Nie ma opcji, żeby to nie była celowa akcja rządu warszawskiego przy wsparciu tzw. opozycji. Agenda 2030 realizowana w Polsce w szybkim tempie, czym kilka lat temu MM i Kaczyński się chwalili.

 6. Dumny Polak mówi

  Nic dodac, nic ujac, oprocz tego, ze jest to wylacznie POZOROWANA akcja, jakoby powstrzymania procesu niszczenia naszego kraju, wszystkimi mozliwymi metodami!

  Najbardziej przykre jest to, ze tak wielu Rodakow kompletnie nie da sobie powiedziec, ze nam wszystkim, juz dawno, woda siega do ust i najwyzszy czas porzucic swoja radosc z 500plus i podobnych zdradzieckich gownianych po´lapek, odlozyc wszystko na bok i zamiast tego zajac sie wypier..niem tego barbazynskiego satanicznego towarzystwa, odmawiajac jakiejkolwiek dzialalnosci!
  Wszystkie maszyny STOP, strajk generalny, pokojowo, ale stanowczo, az do skutku!

 7. anonim mówi

  Taka to straszna „wojna”, że pola niezniszczone i gospodarstwa pełną parą – BANDYCI I KŁAMCY to kto zatem ?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.