„Nie popieramy Putina i banderowskiej Ukrainy!” Radny z Nysy żąda zerwania partnerstwa z ukraińskim miastem czczącym zbrodniarza z UPA [WIDEO]

Radny Rady Miasta Nysa Marek Święs / Fot. wPrawo.pl
28

Marek Święs, radny Rady Miejskiej w Nysie, zorganizował konferencję prasową pod magistratem. Otwarcie sprzeciwia się współpracy z ukraińskim miastem czczącym zbrodniarza z Ukraińskiej Powstańczej Armii i narzucania Polakom historycznych fałszerstw. Równocześnie wskazuje, że chce dać poczucie jedności Polakom, którzy nie popierają Putina i banderowskiej Ukrainy oraz pragnie zainspirować innych samorządowców, by podobnie jak on, upomnieli się o godne upamiętnienie i pochówek Polaków pomordowanych przez zbrodniarzy z OUN-UPA. – Banderowcy muszą wiedzieć, że postawimy opór i będziemy głośno przypominać światu o ludobójstwie na Polakach – wskazuje radny.

Konferencja odbyła się 14 lutego 2023 roku pod Urzędem Miejskim w Nysie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Powodem tej konferencji są dwie wojny toczone na Ukrainie. Pierwsza wynika z napaści Rosji na suwerenny kraj jakim jest Ukraina i w tym zakresie Polska od pierwszych dni inwazji rosyjskiej i Polska, państwo i naród, pomaga Ukrainie, można powiedzieć, może nawet ponad nasze własne siły. Ale druga wojna, to jest wojna historyczna wywołana przez stronę ukraińską, historyczna napaść na stronę polską, kiedy to strona ukraińska bezpardonowo, niczym nie sprowokowana, wyciąga upiory drugiej wojny światowej nazistów banderowskich z UPA czcząc ich i w ten sposób plując na polskie ofiary – tymi słowami konferencję prasową rozpoczął radny Święs.

Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach
Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach

Radny wskazał, że podczas styczniowej sesji Rady Miasta wystąpił do Burmistrza z wnioskiem formalnym, aby ten zdecydował się zerwać partnerstwo z ukraińskim miastem Kołomyja, w której oficjalnie obchodzono 100. rocznicę zbrodniarza z UPA, Mirosława Szymczyca ps. „Krzywonos”. W związku z tym przywołał fakt, iż w 2021 roku, dzięki jego zaangażowaniu, Nysa zerwała porozumienie partnerskie z Tarnopolem, w którym podjęto decyzję o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza – oficera zbrodniczego batalionu „Nachtigal”, oficera 201. batalionu policyjnego podległego SS, dowódcy ludobójczej UPA. Pomimo protestów ze strony Polaków, mer Tarnopola, Serhij Nadał, oświadczył, że władze miejskie nie wycofają się swojej decyzji.
Bardzo mnie zdziwił fakt, że radny Rady Miejskiej Hałajko [Edward Hałajko – przyp. red.], który jednocześnie jest przewodniczącym komisji finansów i dyrektorem Powiatowego Muzeum w Nysie, skrytykował mnie, jednoznacznie odcinając się, jak to powiedział „od moich słów”. Jego słowa wzbudziły mnie w zdumienie podwójnie, ponieważ powiedział, że żałuje, ponieważ jego zdaniem było błędem zerwanie umowy partnerskiej z miastem Tarnopol. Oznacza to, że pan Hałajko, jak już w 2021 roku powiedział, musimy szanować historię ukraińską. Pytam: jeżeli pomagamy stronie ukraińskiej w wojnie z najeźdźcą rosyjskim. O co w tym wypadku chodzi? O jaką pomoc? Czy chodzi o pomoc stronie ukraińskiej w wojnie historycznej z Polską? Jest to dla mnie rzecz niebywała, skandaliczna. Gdybym miał wybrać i takiego wyboru dokonałem: czy mam być samotnym radnym czy być w gronie hańby, wybrałem samotność. Zapowiedziałem na tej samej sesji panu Burmistrzowi, że z uwagi na wypowiedziane słowa przez pana Edwarda Hałajkę, dla jednego z nas przy stole Burmistrza miejsca jest za mało – stanowczo stwierdził radny Święs i dodał, że burmistrz opowiedział się za radnym, który żałuje zerwania partnerstwa z banderowskim Tarnopolem.

Marek Święs nie ma jakichkolwiek złudzeń co do szalejącej banderyzacji na terenie Ukrainy oraz konieczności potępienia kultu UPA i wszystkich zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach – zwłaszcza w dobie nieopisanej pomocy Ukrainie w dobie wojny z Federacją Rosyjską.
Jest 10 milionów Ukraińców w Polsce. Nie pojawił się żaden, który powiedziałby, że odcina się od takich praktyk [gloryfikacji zbrodniarzy z UPA – przyp. red.] – wskazał radny.

Poniżej prezentujemy Państwu nagranie z konferencji prasowej.

Przeczytaj także:

O zagrożeniach dla III RP

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  Ciekawe jak to się skończy…;)

 2. Быдлошевский Л.З. mówi

  Pogubił się biedny i nieszczęsny….W.W.Putin walczy z nazizmem i banderowska swolocza skorumpowana ….Tak. Z nazizmem i banderowska swolocza ….Jak się te 6 000 000 Banderowcow uaktywni to już nam nic nie pomoże w Polsce…..- ⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇺🇦⚰️🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💕

 3. Rafał mówi

  Co na tym forum robi banderowska onuca??? WYPAD STĄD UPADLIŃCU!!!!!

 4. Ewa-Maria mówi

  Pochylam czoło przed tym Panem. Decyzja mądra i słuszna. Z jednym tylko się nie zgadzam . Ukraina nie jest suwerennym państwem.

 5. Ewa-Maria mówi

  @ Rafał wyluzuj. Gdzie tu widzisz banderowskie onuce?

 6. Agnieszka mówi

  Marek Święs, radny Rady Miejskiej w Nysie pokazał postawę godną Polaka.
  Bardzo boli, że nie ma poparcia ani u innych radnych ani u burmistrza tego miasta.

 7. Dumny Polak mówi

  NIE JEST PAN SAMOTNY, ZACNY PANIE RADCO!

  Czujemy z Panem, choc poszedlbym jeszcze dalej, ze Polska winna jest pomocy bezbronnym i bezdomnym ofiarom demonicznego ukrowskiego faszyzmu!
  Zadnej pierd..nej broni, a jesli to takiej, ktora samemu strzelajacemu w perfidne, demoniczne oczy, sama wybucha!
  Nie ma naszej pomocy w dalszem przedluzaniu tego barbarzynskiego konfliktu z Rosja!

  Jesli pierd..nym ukrom nie pasuje zyc w tych realiach z takimi sasiadami, to niech wypierd…ja na Sachare, albo od razu na spacer do Czarnobyla!

  Na wasze wojenne zabawy, nie ma na tym swiecie wiecej miejsca!

  Z zagrozeniem samej egzystencji naszej planety nie ma tutaj miejsca na prowokowanie nastepnej wojny!
  Nie ma tutaj wygranych i prowokatorzy tej 3. wojny, razem z tym kompletnym polskojezycznym zdrajca, ktory wyobrazil sobie, wspolnie z ukrami, doszczetnie rozbic militarnie Rosje w mgnieniu oka, musza byc jek najszybciej polapani i na lampach ulicznych, powywieszanych ZA SMIERDZACE UKROWSKIE, JAJCA!

  Wielki szacun, Panie Radny Marku S´wies

 8. Быдлошевский Л.З. mówi

  Nie moze mieć poparcia ani u radnych ani u burmistrza bo 95 % Polaków wchodzi Banderowcom do dupy. Tak do dupy ….6 000 000 Banderowcow to jeszcze mało, stanowczo za mało…..- 🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺💕💕💕

 9. Antoniusz mówi

  Radny z Nysy imć Święs niech nie zgrywa harcownika! Bo Ukraińcom dziś przykro jest dużo bardziej niż nam za Wołyń. To jest sprawa dla historyków, od czego jest IPN? Radny miejski chce sie zareklamować przed wyborami. Ciekawe czy miasto Nysa nie ma innych problemów tylko te z Banderowcami? Dla porównania: czy Hiszpanom czasem też nie powinno przyjść do głowy zerwanie stosunków partnerskich z polskimi miastami z powodu udziału polskiego wojska w oblężeniu Saragossy? Wojska Księstwa Warszawskiego pod dowództwem Napoleona wsławiły się okrucieństwem, mordowaniem cywilów i grabieżami…

 10. zagłoba sum mówi

  Panie radny! To nie Rosja napadła na UPAdlinę, tylko NATO na Rosję i nie rok temu ale w 2014r. Myślenie nie boli.

 11. zagłoba sum mówi

  Od 2014r piszę na róznych forach, ze najwyzszy czas opuścić Eurokołchoz i skierować oczy na Wschód! Pudrowany trup zwany UE, zarządzany przez niewybieralny Komitet Centralny znajdujący sie w Brukseli to prosta droga do nędzy niemal pół miliarda ludzi!Ciekawostką jest fakt, ze o ile w zydobolszewickiej „konstytucji” ZSRR był zapis o opuszczeniu tego tworu przez państwa go tworzące ( oczywiście, zapis TEORETYCZNY ale jednak był) to niczego takiego nie ma w traktatach europejskich.

 12. Negro mówi

  @Verizanus
  Skończy się tak jak mówił Gowin, że Ukraińcy będą nami rządzić. Bo nikt z władz z obawy przed utratą koryta, wykluczenia z życia publicznego przez przypięcie latki ruskiej onucy, nie będzie chciał otwarcie wystąpić przeciwko temu szaleństwu.

 13. beno mówi

  Szanowny radny albo nie wie, bądź nie chce „rozniecać większego ognia” odnośnie „agresji” Rosji na zbrodniczy banderland. Piszący wyżej „Zagłoba Sum” wyjaśnił krótko i wskazał właściwego agresora. Putin ma swoje za uszami (nauka z KGB nie poszła w las) ale jeżeli pod nosem rosną mu laboratoria zabójczej broni i trwa osaczanie z różnych kierunków „matuszki Rassiji” to i dla zimnego czekisty jest już zbyt wiele. Żaden poważny przywódca (zwłaszcza nuklearnego mocarstwa) nigdy nie pozwoli na takie podjazdy. A w bajki o pokonaniu „rosyjskiego terrorysty” mogą wierzyć jedynie tacy sami idioci rwący do wojny jak i wierzący w „przyjaźń” polsko-ukraińską. Jednak realia geopolityczne naszego położenia są takie, że w razie 3 WŚ pozostaną jedynie zgliszcza i wypalona pusta ziemia zwana niegdyś krainą PL.

 14. ad mówi

  Poparcie i szacunek dla tego pana.

 15. Jewgienij mówi

  Rozsądna wypowiedź Pana Radnego z Nysy,
  ale takich odważnych ludzi w Polsce mamy niewielu.

 16. Irmina mówi

  Radny,bezradny i albo matoł jak większość wybrańców ludu,albo wentyl bezpieczeństwa dla ujścia niezadowolonych.To sprytny manewr wyborczy,więcej nic.No i oczywiście to zadziała jak zawsze.Ewo-Mario zbytnio nie pochylaj czoła ,bo zostanie to dwuznacznie zrozumiane.

 17. Misiek13 mówi

  Brawo,wiecej takich ludzi.Prawdziwy Polak

 18. Maksio mówi

  Irmina: nie masz racji, przemawia przez ciebie zawiść. Radny Święs jest w porządku, jest wierny swoim poglądom, żadna tam kampania wyborcza. Drugi raz wyraża sprzeciw przeciwko banderyzacji Ukrainy. To niezależny gość, uczciwy i pracowity. Wzór radnego. Gdyby było wiecej takich radnych, Polska byłaby lepsza.

 19. dora mówi

  Co ten człowiek ma w głowie? Przecież cała Ukraina od czasów Hitlera jest nazistowska, „banderowska”. Wszystkie te pokolenia są skażone faszyzmem – od najmłodszego do najstarszego.

 20. z-k mówi

  Szkoda ale nie wróżę Panu Radnemu sukcesu. Rozkaz umiłowania rezuno-samostijnej padł z najwyższych organów szachrajskiej międzynarodówki i w Polin realizuje gorliwie nie tylko lobby banderowskie ale i wszystkie pozostałe stronnictwa – pruskie, żydowskie, amerykańsko żydowskie, lewackie, sodomickie, grupa rekonstrukcyjna sanacji a po części nawet i stronnictwo ruskie

 21. Andrzej mówi

  Bydłoszewski, nie wiem o jakich 95% piszesz. Według mnie, to jest maksymalnie 20%, ale mają media za sobą. Rosja po raz drugi zawaliła sprawę w tym temacie. W 2008r to nie Rosja zaatakowała Gruzję, tylo Gruzini Osetię. NIK nie wspomina o tym, że dla Gruzini, Osetyjczyk jest tym czym dla nazistów byli Żydzi. Rosja przegrała tamtą wojnę medialnie, tą też przegrywa na tym polu. Kto na świecie wie o Rzezi Wołyńskiej? Kto wie o czynnej współpracy UPA z nazistami? Inaczej świat by patrzył, gdyby wyszło, że wspierają wyznawców zbrodni nazistowskich. Media to potężna broń.

 22. Быдлошевский Л.З. mówi

  Dlatego też od 20 lat nie mam baniaka TV i radioodbiornika ? Dzieci dorosłe również nigdy nie miały. A kolega ? No krótkie Tak/Nie ? No to o czym tu gadać, prawda ? –

  ☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️

 23. Czarek mówi

  Marek Święs, radny Rady Miejskiej w Nysie = Maź stanu. Obserwować nie gloryfikować jak za 1 rok dalej będzie pro-polski wtedy zaczniem chwalić i należy dać mu też wsparcie społeczne

 24. Быдлошевский Л.З. mówi

  Niemiecki http://www.mmnews.de właśnie podaje że Banderowcow jest tam ponad 1 000 000 !
  A w Polsce to ile jest ? Nie wiecie, bo wam nie powiedzieli, prawda ? 6 000 000 sztuk Banderowcow. Zobaczcie co się wyprawia we Wrocławiu, Rzeszowie czy w Warszawie z nieruchomościami ….Ukraińcy są NIESZCZEPIENI….Wszyscy….A Polacy zaszczepieni w 80 % . Tak w 80 % ….- I o czym tu mówić z tymi zaszczepionymi Zombi, prawda ? –

  ☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️☦️

 25. verizanus mówi

  W dzisiejszych czasach skrót naziści może być różnie rozumiany, dlatego lepiej chyba niemieccy socjaliści (narodowi), albo w kontekście II wojny i trochę przed Niemcy ;).

 26. Andrzej mówi

  Kolego Bydłoszewski, tv jest mi potrzebne by grać w Wieśka i Division na Xboxie, oraz oglądać seriale jak Chicago Fire z Amazon. Teraz nie trzeba mieć pudełka w domu, by być indoktrynowanym. Wystarczy profil na gejsbuku i okaże się, że Che Guevara to prawy człowiek mimo tego, że własnymi rękami mordował opozycję, a Himmler to diabeł wcielony ( nikogo nie zabił własnoręcznie). Obaj to zbrodniarze, obaj byli lewakami, ale Che to bohater, za Himmlera dadzą bana.

 27. Esperado mówi

  Marek Święs na Prezydenta RP!

 28. Ada mówi

  Brawo Panie Marku za odwagę i walkę o pamięć historyczną,oby takich Polaków było więcej.,,nasz,, nierząd nie chce i nie ma odwagi zawetowac gloryfikowania banderyzmu

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.