Nie będzie polskiego weta do budżetu unijnego? Waszczykowski: „Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność”

Witold Waszczykowski/ fot. screen
4

Według informacji przekazanych w środę (9.12.2020) przez unijnego dyplomatę dziennikarce RMF FM w Brukseli, Katarzynie Szymańskiej – Borginon, Polska i Węgry wstępnie zgodziły się, że unijne rozporządzenie o mechanizmie praworządności pozostanie bez zmian. Nie będzie więc weta do budżetu unijnego, ale „kompromis” polegający na dopisaniu wytycznych do rozporządzenia.

Wytyczne mają składać się z „instrukcji obsługi”, „terminarza” wejścia rozporządzenia w życie oraz tzw. „hamulca bezpieczeństwa”. W instrukcji obsługi ma znaleźć się zapis, że mechanizm praworządności nie będzie dotyczyć praw rodziny oraz zapewnienie, że mechanizm ogranicza się do ochrony unijnego budżetu przed niewłaściwym wykorzystaniem funduszy UE.  – Ma być więc wskazanie na korupcję, co ma upewnić polskie czy węgierskie władze, że pieniądze nie będą odbierane ze względów politycznych – zapewnił rozmówca dziennikarki RMF FM.

Terminarz zobowiąże Komisję Europejską, aby poczekała ze stosowaniem rozporządzenia do czasu, aż w sprawie jego zgodności z unijnym prawem wypowie się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zakładana data wydania takiego orzeczenia to 2022 rok.

Hamulec bezpieczeństwa ma być mechanizmem, który pozwoli państwu zagrożonemu odebraniem funduszy unijnych na zwrócenie się do szefa Rady Europejskiej o przeniesienie sprawy z poziomu Komisji Europejskiej na szczyt UE. Nie chodzi jednak o umożliwienie zastosowania weta, ale jedynie o przedyskutowanie sprawy. Decyzję o odebraniu funduszy nadal będzie podejmować Rada UE większością kwalifikowaną głosów.

– Możemy negocjować nawet całą noc, najważniejsze jednak, że mamy kompromisowy pakiet, który możemy trochę poprawić – powiedział rozmówca Szymańskiej-Borginon. – W momencie, gdy Polska i Węgry odstąpiły od weta, atmosfera znacznie się poprawi i możliwe będą dodatkowe targi na przykład w klimacie – dodał.

– Jeśli to prawda, to przegraliśmy polską suwerenność – skomentował tę informację były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Kilka dni temu poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta ostrzegał, że propozycja interpretacyjna to pułapka zastawiona na Polskę. – Deklaracje interpretacyjne do bezprawnego rozporządzenia? Byłaby to polityczna kapitulacja i upokorzenie. W prawie unijnym nie ma pojęcia wiążącej deklaracji interpretacyjnej. Celem negocjacji jest ukształtowanie prawa. To pułapka zastawiona na Polskę – napisał Kaleta na Twitterze.

W tym samym tonie wypowiadał się europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. – Deklaracja interpretacyjna do bezprawnego/łamiącego TUE rozporządzenia ws. warunkowania budżetu tzw. praworządnością, potwierdzona przez RE, która wg art 15 TUE nie pełni roli prawodawczej, nie ma żadnej mocy prawnie wiążącej, jest pułapką negocjacyjną, sprzeczną ze stanowiskiem PL – napisał Saryusz-Wolski.

Źródło informacji: rmf24.pl, Twitter

Zobacz też:

Dlaczego Konfederacja głosowała przeciw uchwale wspierającej rząd w negocjacjach budżetowych w UE? [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. wilk mówi

  JESLI TAK TO PO CO BYL TEN CYRK?MOSIMY JAK NAJSZYBCIEJ WYSTAPIC Z TEJ PRZERSTEPCZEJ UNI KTORA NISZCZY EUROPE BO CALA LEWACKI ZACHOD STANIE SIE PANSTWEM ISLAMSKIM A UNIA I TAK UPADNIE.

 2. REN mówi

  Bandzior pisowski odstawiony od koryta gada zawsze co innego niż bandzior pisowski przy korycie.

 3. Vik mówi

  “nie ma żadnej mocy prawnie wiążącej,”?!?, ależ OCZYWIŚCIE ma – TERAZ MA, tą ZGODĄ na oczywiste bezprawie – więcej, dowodzi że od początku “negocjacji” były tylko SHOWem spiskowców na oszukanie i szkodę swoich mocodawców.

 4. Wojtek mówi

  Waszczykowski to jedyny do tej pory goj na tym urzędzie ( po całej plejadzie jak Radek Appelbaum czy starozakonny Czaputowicz) . Oglądałem go parę razy w BBC gdzie udzielał błyskotliwych wywiadów w naprawdę elokwentnym angielskim w przeciwieństwie do “króla europy” na którego wtłaczanie w tępy łeb eurokalifat wydawał z naszych składek 7tyś Euro miesięcznie zamiast wydać je na wyżywienie dzieci w szkołach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.