„Natychmiast wycofać polskich żołnierzy z Iraku”. Stanowisko Konfederacji ws. konfliktu pomiędzy Iranem i USA [WIDEO]

konferencja prasowa Konfederacji/ fot. screen
3

We wtorek (7.01.2020) odbyła się w Sejmie konferencja prasowa Konfederacji w sprawie konfliktu pomiędzy USA i Iranem. Posłowie Grzegorz Braun i Robert Winnicki oraz wiceprezes Partii Korwin Sławomir Mentzen zaapelowali do prezydenta i premiera o natychmiastowe wycofanie polskich żołnierzy z Iraku.

Błędna polityka, jaką prowadzą Stany Zjednoczone nie może być żyrowana przez państwo polskie. Nie możemy brać udziału w przedsięwzięciach, które w tak rażący sposób łamią prawo międzynarodowe. Sytuacja, w której Amerykanie, na użytek swojej polityki wewnętrznej, zewnętrznej i sojuszu z Izraelem, zabili wysoko postawionego irańskiego dowódcę na irackiej ziemi, powodując konflikt z obydwoma tymi państwami, jest dla nas skrajnie niekorzystna. Apelujemy, żeby państwo polskie, rząd, prezydent trzymali Polskę od tego konfliktu jak najdalej – powiedział poseł Winnicki i podkreślił, że parlament iracki zdecydował, iż nie chce na swoim terytorium obcych wojsk, a Stany Zjednoczone nie mogą obsadzać Polski w roli współokupanta Iraku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Winnicki powiedział, że rządzącym w Polsce sojusznik myli się ze zwierzchnikiem. – Polityka Trumpa uzgadniana z Netanjahu nie może być wektorem dla polityki zagranicznej Polski. Powinniśmy prowadzić sensowną politykę zagraniczną. Oczekujemy polskiej polityki bliskowschodniej – zaapelował szef Ruchu Narodowego.

Nikt nie kwestionuje tego, że Stany Zjednoczone są naszym najważniejszym sojusznikiem. Łączy ich z nami Sojusz Północnoatlantycki, ale zgodnie art. 6 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zasięg terytorialny NATO ograniczony jest do ataku na państwo sojusznicze w Ameryce Północnej, w Europie, na Oceanie Atlantyckim na północ od zwrotnika Raka, w Turcji oraz byłych koloniach francuskich w Afryce Północnej, ale nie nad Zatoką Perską, nie w Iraku, ani nie w Iranie, w związku z czym Sojusz Północnoatlantycki nie wymaga od polskich wojsk tego, żebyśmy brali udział w konflikcie w Iraku lub w Iranie – wyjaśnił Sławomir Mentzen i powiedział, że niepokoją go wypowiedzi polityków, którzy mówią, że powinniśmy utrzymywać polskie wojska w tamtym regionie licząc na wdzięczność Stanów Zjednoczonych, jeśli kiedyś sami będziemy potrzebować pomocy.

Nie możemy opierać polskiej polityki zagranicznej na liczeniu na wdzięczność obcych mocarstw – podkreślił Menzen i powiedział, że powinniśmy jak najszybciej wycofać swoje wojsko z terenu Iraku i w żaden sposób nie angażować się w konflikt w Zatoce Perskiej.

Konfederacja stoi na gruncie suwerenności państwa polskiego. Wzywamy do natychmiastowego wycofania polskiego kontyngentu z Iraku, z rejonu Zatoki Perskiej i z rejonu państwa położonego w Palestynie – zaapelował poseł Grzegorz Braun. – Polskie oddziały nie zmienią bilansu geostrategicznego w regionie. Łatwo natomiast mogą stać się obiektem prowokacji, która – nie daj Boże – może służyć przeniesieniu tego konfliktu na terytorium Rzeczypospolitej – wyjaśnił Braun.

Źródło informacji: Facebook

Zobacz też:

Kompromitacja! Amerykańskie dowództwo przez pomyłkę wysyła list o wycofaniu wojsk z Iraku

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Lolek mówi

  W przyszłosci Putin połknie Ukrainę .
  Prez. USA odpowiedz.
  “Konflikt z obydwoma tymi Państwami jest dla nas skrajnie niekorzystny “
  Do kogo Pan Braun,R Winnicki uda się po pomoc?

 2. Mieczyslaw mówi

  Bardzo slusznie ani jednego guzika za Izrael

 3. Haha mówi

  Jakieś nie polskie te nazwiska w konfederacji. Nie dajcie się zwieść!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.