Nakaz noszenia maseczek nadal niezgodny z prawem. Rozporządzenie nie uwzględnia przepisów znowelizowanej ustawy

koronawirus/ fot. pixabay
1
SKLEP-WPRAWO.PL

W sobotę (28.11.2020) weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie obowiązuje do 27 grudnia i rozszerza obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładach pracy w taki sposób, że jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, to wszyscy muszą nosić maseczki. W praktyce oznacza to pozbawienie pracowników możliwości picia i jedzenia, jeżeli pracują w pomieszczeniach, w których przebywają inne osoby.

Powszechny nakaz maskowania wprowadzony tym rozporządzeniem jest bezprawny. Dlaczego? Ponieważ tak jak wszystkie dotychczasowe rozporządzenia odwołuje się do wersji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która zezwala na stosowanie określonych środków profilaktycznych wyłącznie wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie (czyli z objawami lub pozytywnym wynikiem testu). Treść rozporządzenia TUTAJ.

Dlaczego rozporządzenie nie zostało wydane na podstawie znowelizowanej wersji ustawy wprowadzającej powszechny nakaz maskowania? Dlatego, że ustawa weszła w życie 29 listopada 2020, a więc dzień po tym, jak weszło w życie rozporządzenie. Nie można było więc powołać się na przepisy, które nie obowiązywały w momencie wydawania rozporządzenia.

Wniosek? Nie ma podstawy prawnej do nakazania osobom zdrowym, aby zakrywały nos i usta. A zatem nie ma podstawy do ich ukarania. Nie przyjmujcie mandatów! Sprawę szczegółowo wyjaśnia prawnik w poniższych filmach.

Zobacz też:

Katarzyna TS: Lud przeciw władzy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Rebih mówi

    PiS to banda idiotów nie umiejąca przygotować nawet prostego rozporządzenia. Ale wyraźne jest również i to, że w ogóle przestali przejmować się prawem i to zarówno w sensie przestrzegania prawa, jak i tworzenia poprawnych przepisów. Przestali przejmować się czymkolwiek, niszczenie Polski stało się dla nich jedynym godnym uwagi zajęciem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.