Nakaz noszenia maseczek nadal niezgodny z prawem. Rozporządzenie nie uwzględnia przepisów znowelizowanej ustawy

koronawirus/ fot. pixabay
1

W sobotę (28.11.2020) weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie obowiązuje do 27 grudnia i rozszerza obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładach pracy w taki sposób, że jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, to wszyscy muszą nosić maseczki. W praktyce oznacza to pozbawienie pracowników możliwości picia i jedzenia, jeżeli pracują w pomieszczeniach, w których przebywają inne osoby.

Powszechny nakaz maskowania wprowadzony tym rozporządzeniem jest bezprawny. Dlaczego? Ponieważ tak jak wszystkie dotychczasowe rozporządzenia odwołuje się do wersji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która zezwala na stosowanie określonych środków profilaktycznych wyłącznie wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie (czyli z objawami lub pozytywnym wynikiem testu). Treść rozporządzenia TUTAJ.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dlaczego rozporządzenie nie zostało wydane na podstawie znowelizowanej wersji ustawy wprowadzającej powszechny nakaz maskowania? Dlatego, że ustawa weszła w życie 29 listopada 2020, a więc dzień po tym, jak weszło w życie rozporządzenie. Nie można było więc powołać się na przepisy, które nie obowiązywały w momencie wydawania rozporządzenia.

Wniosek? Nie ma podstawy prawnej do nakazania osobom zdrowym, aby zakrywały nos i usta. A zatem nie ma podstawy do ich ukarania. Nie przyjmujcie mandatów! Sprawę szczegółowo wyjaśnia prawnik w poniższych filmach.

Zobacz też:

Katarzyna TS: Lud przeciw władzy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Rebih mówi

    PiS to banda idiotów nie umiejąca przygotować nawet prostego rozporządzenia. Ale wyraźne jest również i to, że w ogóle przestali przejmować się prawem i to zarówno w sensie przestrzegania prawa, jak i tworzenia poprawnych przepisów. Przestali przejmować się czymkolwiek, niszczenie Polski stało się dla nich jedynym godnym uwagi zajęciem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.